Hirdetés

Önkénteseket várnak Erdélyben a pusztuló műemlékek megmentésére

műemlék

A 14. században épült, majd a 16. század elején megerősített műemlék templom a szász közösség kivándorlása miatt maradt gazdátlanul, az istánháza tornyának egy része 2016 februárjában leomlott

Fotó: Ambulanţa pentru Monumente

Országszerte több mint egy tucat, az összeomlás szélére sodródott műemléken dolgoznak idén a Műemlékmentő Szolgálat (Ambulanţa pentru Monumente) önkéntesei. Kastélyok, erődtemplomok, kúriák, középületek és egykori közfürdők sürgősségi megóvása szerepel a műemlékvédelmi programban Erdélytől a Bánságon és Moldván át egészen Dobrudzsáig.

Krónika

2026. március 04., 21:312026. március 04., 21:31

Országszerte idén több mint egy tucat mentenének meg a pusztulástól a Műemlékmentő Szolgálat (Ambulanţa pentru Monumente) önkéntesei. A tervek szerint kastélyokon, kúriákon, vasúti hidakon és állomásokon, iskolákon, templomokon, sőt egy közfürdőn is dolgoznak majd Erdély több településén, a Bánságban, Moldvában és Dobrudzsában is. Az az örökségvédelem területén tevékenykedő szervezet március 30-ig várja azok jelentkezését, akik személyesen is bekapcsolódnának a mentési munkába, ugyanakkor adományokkal is támogatni lehet a beavatkozásokat

Erdélyi műemlék hidak, erődtemplomok és kúriák veszélyben

Dél-Erdélyben, Brassó megyében a Monumentum Egyesület vezetésével folytatnák a rádosi evangélikus erődtemplom megmentését. A 14. században épült, majd a 16. század elején megerősített templom a szász közösség kivándorlása miatt maradt gazdátlanul, ami hosszú távon a karbantartás elmaradásához vezetett.

A folyamat következménye 2016 februárjában vált drámaian láthatóvá, amikor a romos állapotú torony egy része leomlott.

A dombon álló erődtemplomot Keresztelő Szent János tiszteletére szentelték. A török fenyegetés hatására 1494-től kettős erődítéssel látták el: a templom falait megerősítették, a harangtornyot alacsonyabbra építették át, az ablakokat lőrésekké alakították, a hajó falait két méternél vastagabbra erősítették, védőfolyosókkal és emelettel egészítették ki. A 16. század közepén, a reformáció nyomán, az épület evangélikussá vált. Bár a 19. században egyes védelmi elemeket lebontottak, a templom lényegében megőrizte 16. századi formáját, ami kiemelkedő építészeti jelentőséget ad neki.

A 20. század második felében azonban a közösség eltűnésével megszűnt a fenntartó háttér.

Bár 2011-ben kijavították a tetőt és megkezdték a belső felújítást, sőt 2013-ban a várfal egy részét is újjáépítették, a már 2009 óta ismert szerkezeti problémák érdemi kezelése elmaradt. Ennek következménye lett a 2015-ben megjelenő repedés, majd a 2016-os részleges toronyomlás.

Az épület műkincsei közül a legértékesebb, az 1533 körül készült szárnyas oltár – amelyet 1998-ban elloptak, majd megtaláltak – ma biztonságban Nagyszebenben. A 2016-os omlás után az orgonát is a brassói Fekete templomban helyezték el.

2022-ben III. Károly brit király alapítványa vállalta a felújítás támogatását, ami új esélyt teremtett a megmentésre.

műemlék Galéria

Önkéntesek segítségével megmentenék az 1800-as években épült, az aradi barokk reprezentatív épületének számító Dietrich-Sulkowski-kastély is

Fotó: Ambulanţa pentru Monumente

Beszterce-Naszód megyében a Petrus Italus Trust Egyesület szakmai irányításával a vermesi evangélikus vártemplom megerősítését folytatnák. A 16. századi, gótikus stílusú templom egy korábbi, 14. századi épület falait is magában foglalja, és jelentős falfestmény-állománnyal rendelkezik. A Németországba kivándorolt szászok a helyi ortodox egyházra bízták az ingatlant, ám miután új templom épült, az ígért gondoskodás elmaradt. A 2000-es évek eleji mentési kísérletek nem hoztak áttörést, így az épület állapota tovább romlott.

Hirdetés

Szilágy megyében az Arhaic Egyesület koordinálásával a drági Bethlen−Wesselényi-kastélyt folytatnák a tavaly megkezdett tatarozást az önkéntesek. Az épület magja egy 1620 körül épült udvarház, amelyet a 18–19. század fordulóján U alaprajzú, klasszicista kastéllyá alakítottak. Az 1848-as események utáni helyreállítás során a tetőzetet és a homlokzatokat is módosították, a romantika ízlését tükröző vakolatdíszek ekkor kerültek rá. Az államosítást követően az épület funkciója többször változott: működött benne termelőszövetkezet, helyi tanács, rendőrőrs és művelődési ház is.

Az eltérő rendeltetésekhez igazított használat azonban nem járt együtt átfogó állagmegóvással, így az épület állapota fokozatosan romlott.

A 2017 szeptemberi vihar súlyos károkat okozott a bádog- és cserépfedésben, ami felgyorsította a szerkezeti problémák kialakulását. Az elmúlt években a déli homlokzat egy falszakasza is leomlott, tovább gyengítve az épület statikai stabilitását. Az idei év elején újabb jelentős károsodás következett be: a középső traktus tetőszerkezete megadta magát, ennek következtében az ugyanebben a zónában található egyik helyiség boltozata is beomlott. A tervezett sürgősségi beavatkozással megelőznék a további omlásokat. Ennek érdekében ideiglenes alátámasztásokat alakítanának ki a még álló boltozatok alatt, illetve szükség szerint megerősítenék a tetőszerkezet és a fedés érintett részeit.

műemlék Galéria

Megújulna a Krassó-Szörény megyei Ferencfalva 1861-ben, neogótikus stílusban épült temploma is, amely egy olyan közösség emlékét őrzi, ahol egy évszázadon át főként magyar és szláv ajkú plébánosok szolgáltak

Fotó: Ambulanţa pentru Monumente

Kiterjedt országos program: kastélyok, közfürdő és moldvai templomok menekülhetnek meg

Arad megyében a Tri Egyesület vezetésével a pankotai Dietrich-Sulkowski-kastély állagmegóvásán dolgoznak idén nyáron az önkéntesek. Az 1840-ben elkészült, U alaprajzú, gazdagon díszített homlokzatú kastély az aradi barokk reprezentatív épülete volt. Dietrich báró művészetpártolása révén olyan vendégek fordultak meg falai között, mint Liszt Ferenc zeneszerző és Jókai Mór író. A tulajdonos halála után azonban a birtok sorsa kedvezőtlen fordulatot vett: a családi és anyagi körülmények következtében az ingatlant eladták, majd a második világháború után államosították. Bár hosszú ideig a helyi közigazgatás működött benne, 2022-től magántulajdonba került.

Külön figyelmet kap a temesvári közfürdő, amelyet a román ajkú helyiek is „Uszoda” néven ismernek.

Az egykori közfürdő az underground kultúra meghatározó helyszíne volt, ám 2026-ban, a megnyitásának századik évfordulóján az épületegyüttes előrehaladott leromlott állapotban van: a medencék elhagyatottan állnak, a tetőszerkezet beomlott, a belső terek funkciójukat vesztették. A tervezett beavatkozás itt kettős célt követ: a történeti szerkezet megőrzését és a kulturális újraaktiválást.

Krassó-Szörény megyében az Arhabito Egyesület a ferencfalvi (Văliug) római katolikus templom megóvását vállalta. Az 1861-ben, neogótikus stílusban épült templom egy olyan közösség emlékét őrzi, ahol egy évszázadon át főként magyar és szláv ajkú plébánosok szolgáltak. A szerkezeti biztonság helyreállítása itt is az első lépés a hosszabb távú megőrzés felé.

Az örökségvédelmi program érinti a nagyszebeni egykori Andrei Şaguna Tanítóképző épületét, szilágysági fatemplomokat, valamint a dobrudzsai Ali-Gazi pasa műemlék mecsetet is, ugyanakkor több moldvai műemlék templom helyreállítása szintén napirenden van.

műemlék Galéria

A Szilágy megyei Drágon található Bethen-kúrián tavaly is végeztek állagmegóvást az önkéntesek

Fotó: Ambulanţa pentru Monumente

A 2016-ban létrehozott Műemlékmentő Szolgálat Dél-Erdélyben, a Bánságban, Arad megyében, Szilágy, Beszterce és Bihar megyében, Észak-Moldvában Észak-Munténiában, Nyugat-Olténiában, működtet „mentőszolgálatot”.

A kezdeményezés célja az előrehaladottan leromlott vagy az összeomlás szélére került műemlékek sürgősségi biztonságba helyezése.

Mint a szervezet honlapja írja, országszerte több mint hatszáz történelmi épület – magán- és köztulajdonban egyaránt – vár azonnali beavatkozásra, számuk pedig folyamatosan nő. A Műemlékmentő Szolgálat sajátos működési elve szerint önkéntesek, mesterek és helyi közösségek dolgoznak együtt, szigorúan a műemlékvédelem és restaurálás területén jártas szakemberek irányításával. A beavatkozások nem teljes körű felújítást jelentenek, hanem az állagromlás megállítását: tetők ideiglenes lefedését, szerkezeti megerősítéseket, omlásveszély elhárítását. Amennyiben a tulajdonos biztosítja az építőanyagokat, a szükséges eszközökkel felszerelt kisbusz és a szakmai csapat rövid idő alatt elvégzi a legsürgősebb munkálatokat.

A kezdeményezés célja továbbá bevonni a helyi közösségeket a fenntartható örökségvédelembe, hozzájárulni az ingatlan kulturális örökség nyilvántartásához és megmentéséhez, ösztönözni a hagyományos technikák és helyi anyagok használatát.

korábban írtuk

Civil segítséggel építenék újjá a Bethlen−Wesselényi-kastélyt Szilágy megyében
Civil segítséggel építenék újjá a Bethlen−Wesselényi-kastélyt Szilágy megyében

Megóvnák a pusztulástól a Szilágy megyei Drág településen található Bethlen−Wesselényi-kastélyt. A szebb napokat látott nemesi lakot egy műemlékvédelmi egyesület állítaná helyre a helyi közösség segítségével.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés