
Védettségi igazolványra jelenleg csak a Magyarországon beadott oltással rendelkező személy jogosult
Fotó: krónika
Védettségi igazolványra jelenleg csak a Magyarországon beadott oltással rendelkező személy jogosult, így a más államokban beoltott külhoniak – köztük az erdélyi magyar állampolgárok – egyelőre nem élhetnek a napokon belül életbe lépő magyarországi nyitással kapcsolatos kedvezményekkel. A Krónikát úgy tájékoztatták, hogy a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős budapesti operatív törzs döntésére várnak az ügyben.
2021. április 27., 19:262021. április 27., 19:26
2021. április 27., 21:452021. április 27., 21:45
A hét második felében, amikor a beoltottak száma eléri a négymilliót, új intézkedések lépnek életbe Magyarországon. Ezek jelentős része védettséghez (védettségi igazolványhoz) kötött – közölték a Kormány.hu tájékoztató oldalon.
Ugyanezen védett ügyfélkör részére a szállodák is megnyílnak. A szabadidős létesítményeket védettségi igazolvánnyal újra lehet látogatni. Ezek közé tartoznak például az állatkertek, a vadasparkok, a múzeumok, a színházak, a mozik és a könyvtárak is. Az igazoltan védettek hamarosan edzőterembe, uszodába, jégpályára is újra ellátogathatnak. Ezeken a helyeken már maszkot sem kell viselni.
– tájékoztatnak a magyarországi kormányzati portálon. Hozzátették: amennyiben ennek nem tesz eleget, a bírság százezer forinttól egymillió forintig terjedhet vagy az üzemeltető akár egyéves bezárással is sújtható.
Ezek a szolgáltatások azonban egyelőre csak azok számára lesznek elérhetőek, akiket Magyarországon oltottak be koronavírus ellen, és ennek nyomán megkapták a magyar hatóságok által kiállított védettségi igazolványt. Vagyis
Lapunk megkérdezte a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériumát, illetve a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzset, terveznek-e jogi, gyakorlati megoldást arra, hogy azok a magyar, vagy külföldi állampolgárok, akik más országban kaptak oltást – a Magyarországon engedélyezett vakcinák valamelyikével –, élhessenek a védettségről szóló magyarországi igazolvány által biztosított jogokkal.
A tárca sajtóosztálya válaszában nyomatékosította: védettségi igazolványra jelenleg a Magyarországon beadott oltással rendelkező személy jogosult.
– közölte a minisztérium a Krónikával. Hozzátették: az európai védettségi igazolványról az uniós intézmények közötti tárgyalások függvényben az Európai Parlament hozza meg az álláspontját. „Mindezen döntések ismeretében lehet majd a kérdést megválaszolni” – fogalmazott a sajtóosztály.
Jelenleg egyébként a Magyarországra való beutazáskor a karantén elkerüléséhez még a magyar hatóságok által kiállított védettségi igazolvány sem elegendő. A legegyszerűbb karanténmentes határátlépést az üzleti célú utazás igazolása biztosítja. Gulyás Gergelynek, a budapesti Miniszterelnökséget vezető miniszternek egyébként múlt heti sajtótájékoztatóján feltették a kérdést, hogy mikor látogathatják egymást a határ két oldalán élő magyar családok tagjai. A tárcavezető azt felelte, tudják hogy ez probléma, de mivel a környező országokban nem olyan magas a beoltottak aránya, mint Magyarországon, ezért amíg Magyarországon a társadalmi védettség nincs meg, addig óvatosak a határok megnyitásával. „De a határzárak enyhítésének első lépese lesz a magyar állampolgárok ki- és bejárásának biztosítása nemcsak munkavégzés, hanem rokonlátogatás céljából is” – közölte Gulyás Gergely.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
szóljon hozzá!