Hirdetés

Megvalósult álom: újra magyar író és színész nevét viseli egy-egy utca Nagybányán

Nagybánya

Nagybányai utca. Jókai Mór 1876. augusztus 13-án gróf Teleki Sándor meghívására érkezett a városba

Fotó: Pap Zsolt István/Facebook

Történelmi utcanevek tértek vissza Nagybányára, így újra Jókai Mór és Lendvay Márton nevét viselik nagybányai utcák.

Krónika

2026. május 11., 17:322026. május 11., 17:32

2026. május 11., 23:072026. május 11., 23:07

Amint Pap Zsolt István, a város RMDSZ-es alpolgármestere hétfőn a közösségi oldalon közölte, megvalósult, hogy történelmi utcanevek tértek vissza Nagybányára. „A városi tanács még 2024 decemberében fogadta el azt a határozattervezetet, amelyet Pintér Zsolt önkormányzati képviselő kollégámmal terjesztettünk elő. A kezdeményezés célja a város történelmi és kulturális örökségének megőrzése, valamint a helyi közösség számára meghatározó személyiségek emlékének ápolása volt. Sajnálatos módon bizonyos politikai »ellenfelek« nyomására a döntés hatályba lépése késedelmet szenvedett, így az új utcanevek hivatalos használata csak idén lépett érvénybe” – írta az alpolgármester.

A kezdeményezésről, az írófejedelem Jókai Mórnak és a színművész Lendvay Mártonnak a városhoz való kötődéséről itt írtunk részletesen.

Hirdetés
Lendvay Márton színművész 1807-ben született Nagybányán •  Fotó: Pap Zsolt István/Facebook Galéria

Lendvay Márton színművész 1807-ben született Nagybányán

Fotó: Pap Zsolt István/Facebook

A döntés értelmében összesen hat utca kapott új nevet, amelyek közül három a nagybányai közösség kiemelkedő személyiségeinek nevét veszi fel:

  • a strada Construcției (a Jókai-dombra vezető utca) névadója a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, Jókai Mór lett; a városliget feletti magaslatot az író 1876-ban tett nagybányai látogatása óta csak Jókai-dombként emlegeti a város magyarsága;
  • a strada 30 Decembrie (a színház melletti utca) pedig visszakapta történelmi rangját, és a nagybányai születésű híres színművész, Lendvay Márton nevét vette fel,
  • a Strada Luminiței ezentúl a neves grafikus művész, Walter Friedrich nevét viseli, aki a Nagybányai Művészeti Iskolában tanult és alkotott.

„Ez az utcanévmódosítás egy korábbi ígéret része volt, amely most megvalósult. A kezdeményezés célja, hogy még hitelesebben tükrözze városunk soknemzetiségű kulturális örökségét és történelmi hagyományait.

Nem állunk meg itt: a következő időszakban további, kulturális és történelmi örökségünket erősítő projektekkel jelentkezünk”

– fogalmazott az alpolgármester.

A máramarosi megyeszékhelyen a rendszerváltás után kevés magyar utcanevet fogadtak el, a nagybányai művésztelep alapítói közül például csupán Ferenczy Károly és Hollósy Simon nevét viseli utca. Az RMDSZ további tervei között szerepel, hogy a többi alapítóról, Iványi Grünwald Béláról, Réti Istvánról és Thorma Jánosról is utcát nevezzenek el. Hasonló módon tisztelegnének a város szülöttje, Németh László író munkássága előtt is.

A legutóbbi népszámláláson a 108 ezer lakosú Nagybányán 8713-an vallották magukat magyar nemzetiségűnek. A város bejáratainál 2016-ban háromnyelvű – román, magyar és német – helységnévtáblákat is kihelyeztek, noha a magyar közösség aránya akkor sem érte el a román közigazgatási törvény által előírt 20 százalékos küszöböt.

korábban írtuk

Nagybánya: elgáncsolták a magyar utcanévadást célzó tervet a román liberális tanácsosok
Nagybánya: elgáncsolták a magyar utcanévadást célzó tervet a román liberális tanácsosok

Jókai Mórról, valamint Nagybánya szülöttjéről, a híres reformkori színészről, Lendvay Mártonról szeretnének utcákat elnevezni a máramarosi megyeszékhelyen. Az RMDSZ tervét azonban egyes román városi tanácsosok egyelőre megakadályozták.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
2026. június 14., vasárnap

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik

A Temesvári Műszaki Egyetem új fejezetet nyit a romániai felsőoktatásban: egy olyan képzési profil körvonalazódik az intézményen belül, amely a mesterséges intelligenciát, a humanoid robotokat és a drónokat helyezi a középpontba.

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik
Hirdetés
Hirdetés