Hirdetés

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását

Háztáji élelmiszerek

Szörpök és lekvárok. A háztáji élelmiszer-feldolgozásból jól megélhet a család

Fotó: Makkay József

A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását, valamint forgalmazását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát. A Krónika által megkérdezett szakember szerint a gazdának mindössze a minimális higiéniai előírásokat kell betartania. Meglátása szerint ugyanakkor a kistermelők hatékony munkája elsősorban a szövetkezésen múlik.

Makkay József

2024. november 06., 08:102024. november 06., 08:10

Új rendelettel szabályozná az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANVSA) a kisgazdaságokban termelt zöldségek és gyümölcsök feldolgozását és forgalmazását. Az országos hatóság honlapján november 4-én közzétett tájékoztatójában a rendelettervezet előterjesztője, Ioan Oleleu, az ANSVSA élelmiszer-biztonságért felelős alelnöke így fogalmaz: ,,számomra elsődleges szempont a helyi falusi közösségek, a helyi gazdálkodás fejlődéséhez szükséges jogi szabályozás egyszerűsítése.

Idézet
A kezdeményezés hozzájárul a román mezőgazdaság fellendítéséhez, ami minőségi élelmiszereket, és a helyi közösségek fejlődését támogatja”.

Egyes vélemények szerint a kampányidőszakban született kezdeményezés összefügg a Kolozs megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság volt vezetőjének, és az országos hatóság jelenlegi alelnökének politikai ambícióival, azonban ettől függetlenül is nagy szükség van a hatósági kezdeményezésre.

Hirdetés
A zöldségekből és gyümölcsökből tucatnyi, kiváló minőségű termék készíthető kisgazdaságokban •  Fotó: Makkay József Galéria

A zöldségekből és gyümölcsökből tucatnyi, kiváló minőségű termék készíthető kisgazdaságokban

Fotó: Makkay József

Az engedély megszerzésének feltételei

Közismert, hogy a mezőgazdasági kistermelők vannak a legnehezebb helyzetben a román agrárpiacon. A multinacionális cégek által dominált élelmiszeriparban és kereskedelemben a kistermelőknek nem osztanak lapot, nagyon sok gazda a beszűkülő értékesítési lehetőségek miatt hagyta abba a gazdálkodást. Hatékony kitörési lehetőségnek ígérkezik viszont a helyi élelmiszer-feldolgozás és -forgalmazás, az eddigi gyakorlat szerint azonban ehhez jogi személyiségű vállalkozás kellett, ami meghaladja a kisgazdák lehetőségeit.

Aki pár száz kilogramm zöldséget vagy gyümölcsöt szeretne feldolgozni és értékesíteni, kétszer is meggondolja, hogy céget alapítson. Most ennek a kisgazdarétegnek siet a segítségére az országos hatóság újfajta megközelítéssel.

Az elképzelés szerint meghatározott mennyiségű mezőgazdasági terméket jogi személyiség nélküli kisgazda is feldolgozhat és forgalmazhat őstermelői igazolvány alapján kiállított élelmiszer-biztonsági engedéllyel.

korábban írtuk

Őstermelői vásárokkal segítenek a kistermelőkön, az élelmiszer-feldolgozás nehézségekbe ütközik
Őstermelői vásárokkal segítenek a kistermelőkön, az élelmiszer-feldolgozás nehézségekbe ütközik

A megnövekedett terhek egyre több gazdát, agrárvállalkozót hoznak nehéz helyzetbe. Bihar megyében is nagy az elégedetlenség. Laskovics István falugazdásszal, mezőgazdasági mérnökkel a gazdák talponmaradási esélyeit vettük számba.

A tervezet szerint a helyi állatorvos közvetítésével a megyei állategészségügyi igazgatóság területileg illetékes szakembere a gazda portáján számba veszi az élelmiszer-feldolgozásról szóló terveket, és az igénylő papírjai alapján – személyi igazolvány, őstermelői engedély és egészségügyi igazolás arról, hogy az élelmiszer-feldolgozást végzők megfelelnek erre a munkára –, elindítja az online-kérvényezést, amit a megyei hatóság jóváhagy. Az élelmiszer-biztonsági engedély birtokában a zöldségek és gyümölcsök feldolgozása során előállított termékeket – lekvárok, kompótok, szörpök, zakuszka, stb. – a gazda saját portáján forgalmazhatja, illetve a helyi és a megyei vásárokban kínálhatja.

A jogszabály-tervezet azt is előírja, hogy a gazda az általa megtermelt mezőgazdasági terményeket dolgozhatja fel és forgalmazhatja meghatározott mennyiségkorlátig. Amennyiben nyersanyagot vásárol, illetve meghaladja a rendelet által előírt termékmennyiséget, az élelmiszeripari tevékenységet csak jogi, kisüzemi keretben folytathatja.

A hatóság emberei időnként ellenőrzik a háztáji élelmiszer-feldolgozó gazdaságokat,

és ha élelmiszer-biztonsági kockázatot találnak, azt jegyzőkönyvben a kistermelő tudomására hozzák, amit a gazdának záros határidőn belül orvosolnia kell. Amennyiben erre nem kerül sor, a hatóság bírságot szab ki, illetve jogában áll a feldolgozó működési engedélyét bevonni.

Útszélen árult szilágyperecseni hagyma és krumpli.  A gazdák ezután feldolgozott termékeket is kínálhatnak •  Fotó: Makkay József Galéria

Útszélen árult szilágyperecseni hagyma és krumpli. A gazdák ezután feldolgozott termékeket is kínálhatnak

Fotó: Makkay József

Hatósági elvárás a minimális higiéniai feltételek betartása

István Róbert, a Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, hogy az elfogadásra váró szabályozás a kistermelők számára jelentősen megkönnyíti az élelmiszer-feldolgozási és -forgalmazási engedély kibocsátását. A szakember szerint több könnyítés is volt az elmúlt időszakban, az újabb intézkedés esek sorába illeszkedik.

,,Habár a jogszabálytervezetből ez nem derül ki, célja az, hogy az egyre több településen létesülő gasztropontok és agropanziók keretében a kisgazdák forgalmazhassák terményeiket és feldolgozott élelmiszereiket.

Idézet
Elsősorban olyan termelőkről beszélünk, akik otthonról kínálják az általuk előállított élelmiszereket”

– fogalmazott a Krónikának a csíkszeredai állatorvos.

Az engedélyeztetési kritériumokról a megyei főállatorvos elmondta, hogy minimális higiéniai feltételeknek kell megfelelnie annak a helyiségnek, ahol az élelmiszer-feldolgozás történik.

,,Legyen csapból folyó víz, tisztítható felület, hűtőszekrény, és a feldolgozást végző személyeknek legyen megfelelő az egészségi állapota. Nem bonyolult feltételeket vár el az állategészségügy, de a minimális higiéniai követelményeket be kell tartani, mert élelmiszer-termelésről van szó” – nyomatékosította portálunknak az intézményvezető. Aki azt is elmondta, hogy a különböző termékek laboratóriumi vizsgálata szúrópróbaszerűen történik, viszont a nyomonkövethetőség szempontjából kötelező minden termék felcímkézése a fontosabb összetevőkkel és a gyártás dátumával. Amennyiben a fogyasztók részéről reklamáció érkezik, vagy rosszabb esetben megbetegszik valaki a terméktől, a hatóság ezt kivizsgálja.

Hargita megyei példákat felhozva, István Róbert arról is beszélt portálunknak, hogy a kistermelők hatékony munkája elsősorban a szövetkezésen múlik. Számos székelyföldi egyesületet felsorolt, amelyek összefogják a kisgazdák élelmiszer-termelését, így könnyebben megoldhatóak az élelmiszer-biztonsági és értékesítési kihívások. Aki ilyen keretben termel, a szakember szerint eleve sikeresebb, és eredményesebb módon értékesítheti termékeit a helyi élelmiszerpiacon.

korábban írtuk

Mindennél fontosabb a vásárlói bizalom a saját zöldségesüzletében kereskedő kisgazda számára
Mindennél fontosabb a vásárlói bizalom a saját zöldségesüzletében kereskedő kisgazda számára

Nagyváradon egy víztorony szomszédságában bő tíz esztendeje egy bihardiószegi magyar gazdacsalád kínálja zöldségeit és gyümölcseit saját üzletében. Olyan sokan ismerik őket és termékeiket, hogy a partiumi nagyváros másik végéből is eljárnak hozzájuk.

korábban írtuk

Bejön a vidék: magyar gazdavásár Kolozsváron sok házi termékkel (Videó)
Bejön a vidék: magyar gazdavásár Kolozsváron sok házi termékkel (Videó)

Meghaladta századik kiadását a kolozsvári Bejön a vidék kistermelői vásár. A főleg Kolozs megyei magyar gazdákat felvonultató seregszemle iránt csökkent ugyan az érdeklődés, de még mindig hűséges törzsvásárlói kör övezi a gazdák kínálatát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés