Hirdetés

Megfelelő tervezéssel immár Erdély is átszelhető elektromos autóval

Ma már nem fehér holló. Egyre több elektromos autóval és töltőállomással találkozunk Erdélyben is, hosszabb távú utak is tervezhetők •  Fotó: Jakab Mónika

Ma már nem fehér holló. Egyre több elektromos autóval és töltőállomással találkozunk Erdélyben is, hosszabb távú utak is tervezhetők

Fotó: Jakab Mónika

Bár továbbra is lényegesen kevesebb elektromos autó közlekedik a romániai utakon, mint dízel- vagy benzines, ma már nálunk sem számítanak fehér hollónak a zöldautók. Személyes tapasztalatok alapján jártunk utána, hogy Erdélyben megvan-e a szükséges infrastruktúra, azaz kiépült-e már egy olyan töltőállomás-hálózat, amely lehetővé teszi a stresszmentes utazgatást.

Tóth Gödri Iringó

2022. január 26., 14:042022. január 26., 14:04

Manapság Romániában is egyre elérhetőbbé váltak az elektromos autók, többek között a Roncsautó Plusz program is sokaknak megadta, megadja a lehetőséget egy ilyen zöldjármű megvásárlására, illetve a Dacia kihozta Spring nevű modelljét, melynek ára jelentősen a piaci átlagár alatt van.

Az aradi Varga Norbert nem csak elektromosautó-tulajdonos, hanem a téma igazi szakértője is. Három éve van egy saját Youtube-csatornája Electzro néven, ahol videóiban elektromos autókat tesztel, mutat be, részletezi előnyeiket, gyengéiket. Saját elektromos autója csak tavaly ősszel lett, de tulajdonképpen évek óta hasonló gépkocsikkal járja az ország útjait, több tízezer kilométert tett meg szinte az összes elérhető elektromos autómodellel, így jól ismeri a viszonyokat.

Hirdetés

A Krónika érdeklődésére elmondta, az elmúlt három évben legalább megduplázódott az elektromosautó-töltő állomások száma Romániában, illetve egyre több a gyorstöltő is.

Tapasztalatai szerint az országban nincs olyan, hogy az ember 100 kilométert úgy tegyen meg, hogy ne érjen el a következő töltőig.

Varga Norbert a töltőállomások tekintetében nem tapasztalt különbségeket az ország különböző részei között, ám a gyorstöltők tekintetében vannak eltérések, vannak régiók, ahol kisebb a lefedettség. Bizonyos térségekben közel 150 kilométert kell menni egy gyorstöltőért, de van, ahol harminc-ötven kilométerenként lehet találni.

A cégek és az önkormányzatok is folyamatosan fejlesztik a hálózatot – utóbbiaknak nem is kerül sokba, hiszen nagy támogatást lehet erre igényelni. A jövőben épülő autópálya-szakaszok egy részén is lesznek 150 kilowattos extragyors töltők, például a Nagylak és a Nagyszeben közötti autópálya-szakaszon ezeknek idén nyárra el is kell készülniük.

Varga Norbert szerint a töltőállomások kérdése kissé olyan, mint az ördögi kör, hiszen az emberek nem vesznek elektromos autót, amíg nincs sok töltőhely, a cégek pedig nem telepítenek sok töltőt, amíg nincs elég autó, amiket töltsenek velük.

Elmondta, hogy egy töltőállomás létrehozása nem olyan drága, mint mondjuk egy benzinkúté, ami körülbelül egymillió euróba kerül, de így sem olcsó mulatság, hiszen egy jó töltő 50–60 ezer euró, plusz ha az adott helyen nincs áram, még 50–60 ezer euróba kerül odahúzni egy trafópontot, ami biztosítja az ellátást.

Aki keres, talál. Három év alatt megduplázódott az e-töltők száma Romániában •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Aki keres, talál. Három év alatt megduplázódott az e-töltők száma Romániában

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az applikációk nagy segítséget jelentenek

Varga Norbert arról is tájékoztatott, hogy az elektromos autót használók általában telefonos applikációk, weboldalak segítségével keresnek töltőállomásokat, ezek közül a legismertebb a Google Mapsre hasonlító, nemzetközi szinten használható Plugshare.com. Azt is megtudtuk, hogy egy hosszú autóutat tervezés szokott megelőzni, hiszen a sofőrök előre ki szokták nézni a töltőállomásokat, ahol megállnak majd. Az applikációban – mivel a töltőket használó sofőrök be szoktak jelentkezni, szokták jelezni tapasztalataikat – azt is lehet látni, ha mondjuk egy töltő nem működik, illetve sokszor azt is lehet látni, ha foglalt egy adott töltő.

Hozzátette, hogy komplexebb alkalmazások is segíthetik az elektromosautósokat, például az A Better Routeplanner, amelybe ha bevezetjük a kocsi típusát, modelljét, az akkumulátor nagyságát, illetve azt, hogy hány százalékon indul az autós útnak, és mi a cél, az alkalmazás konkrétan megmondja, hol, mennyit, mikor érdemes vagy kell tölteni. Ez a telefonos alkalmazás fizetős, de ennek ellenére sokan kedvelik.

A szakember ismertette, hogy van olyan cég, amely az ország teljes területén jelen van a töltőállomásaival – ez egyébként a legdrágább a piacon –, és vannak olyanok, amelyek inkább az ország nyugati felében vannak jelen, de alapvetően elmondható, hogy az ország bármely nagyvárosában van „választék”, az olcsóbb és a drágább állomások is jelen vannak.

A szakértő ugyanakkor arra is kitért, hogy természetesen a villanyáram drágulása látszik a töltőállomások árain is,

az elmúlt egy hónapban minden cég megemelte a töltés árát, de szerinte még így is „bőven megéri” elektromos autót használni. Emellett számos üzletnél ingyenesen lehet tölteni, ha az ember ott vásárol, illetve az otthoni töltés is jó, olcsó opció.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Meghibásodások is akadnak

A Transilvaniareporter témában megjelent cikke kapcsán, mely azt tárgyalja, hogy Kolozsváron „lutri” autót tölteni, mivel az állomások vagy működnek, vagy nem, azt is megkérdeztük, hogy Varga Norbertnek milyenek a tapasztalatai, mennyire tartják karban a töltőállomásokat. Meglátása szerint sokaknak lett mostanság elektromos autója, de még nem mindenki tanulta meg használni a töltőket, erősen meghúzzák, hagyják leesni a csatlakozót a földre, és ezek mind kárt okozhatnak, ami miatt nem lehet tölteni.

Azt is hozzátette, hogy sokszor nem az elektromos autósok okozzák a meghibásodást, hanem a hozzá nem értő „kíváncsiskodók”.

Tapasztalatai szerint azonban a hibákat általában nagyon gyorsan kijavítják, hiszen a cégeknek is érdekük, hogy tölteni lehessen. A szoftverproblémákat általában könnyen lehet orvosolni, de ha egy alkatrész hibásodik meg, a javítási idő 2–3 hét is lehet, mert viszonylag nehezen, illetve lassan lehet beszerezni az alkatrészeket. Varga Norbert kiemelte: tény, hogy néha az emberek találnak olyan, általában a város (például Kolozsvár) által működtetett töltőket, ahol (még) nincs áram, ezt többnyire az áramszolgáltató késlekedése szokta okozni.

Romániában még nincs kultúrája az e-autózásnak

A dévai Szemcsuk Bélának körülbelül négy hónapja van elektromos autója, eddig közel 15 ezer kilométert ment vele, többnyire városon kívül. Az autóval nagyon meg van elégedve, és szerinte a töltőállomás-hálózat is viszonylag rendben van. Azt nehezményezi, hogy a PlugShare alkalmazásban, illetve oldalon be lehet jelentkezni, jelezni, ha valaki épp tölt egy adott állomáson, de ezt sajnos sokan nem teszik meg.

Véleménye szerint sokat segítene az autósoknak, ha mindenki figyelne társaira, és bejelentkezne, hogy másoknak ne kelljen várakozniuk, hanem vegyék az irányt más állomás felé, de ennek a fajta kultúrának még ki kell alakulnia.

Szemcsuk Béla jelezte, hogy viszonylag hosszabb utakat is megtesz, például a Déva–Gyergyó-távot oda-vissza, ami több mint nyolcszáz kilométer, így alapból bele kell hogy kalkuláljon három töltést, hisz az autója egy töltéssel nyáron 300–310 kilométert megy, télen körülbelül 270-et. Egy töltés 40–50 perc egy gyorstöltőnél. Tapasztalatai szerint Erdélyben mindenhol vannak töltők, bár a Székelyföldön kevesebb a gyorstöltő-állomás.

Árak tekintetében is nagyok az eltérések, 1,16 lej és 2,49 lej között változik az ár – előbbi akkor elérhető, ha valaki „bérletet” vásárol az Enel X-nél, utóbbi a Kaufland parkolóiban található töltőállomások tarifája.

Szemcsuk Béla körülbelül 35 lejt fizet egy „teletankért”, ami szerinte nagyon gazdaságos a benzinhez vagy dízelhez képest.

A sofőr azt is megjegyezte, hogy ő már többször szembesült nem működő töltővel, és ezt mindig jelezte az üzemeltetőknek, akik nagyon hamar orvosolták a problémát. Azt is megjegyezte, hogy a Kárpátokon túli elektromosautós ismerősei mondták, hogy ott sokkal rosszabb a helyzet, mint Erdélyben, gyakoribbak a megrongált állomások.

•  Fotó: Illusztráció Galéria

Fotó: Illusztráció

Csak otthon töltve is lehet városon belül

Székely Bíborka és férje, Szabolcs egyaránt elektromos autót használ – elsősorban városban, Kolozsváron. Bíborka elmondta, hogy mivel csak rövidebb utakra mennek, így kizárólag otthon töltenek. Mindig figyelnek arra, hogy éjszaka teljenek az autók, így nem kell a városban üres töltőállomást keresgélniük. Számításaik szerint így, hogy az otthoni áramot használják, az egytizedét költötték a drágulás előtt „üzemanyagra”, mint amikor benzines autóik voltak. De csak akkor mennének szívesen hosszú útra az autóikkal, ha több gyorstöltő lenne, hiszen kisgyerekkel nem olyan kényelmes a várakozás. Opció lehet még, ha úgy tervezik meg a hosszú utat, hogy éjjel egy panziónál, a szálláson töltik fel a járművet.

korábban írtuk

Februárban nagyobb bónuszokkal rajtolnak a roncsautóprogramok, egyről kettőre nő a leadható autók száma
Februárban nagyobb bónuszokkal rajtolnak a roncsautóprogramok, egyről kettőre nő a leadható autók száma

Nagyobb költségvetéssel rajtolnak el idén a roncsautóprogramok. A cél, hogy 2026-ig legalább negyedmillió, 15 évesnél idősebb gépkocsi eltűnjön a romániai közutakról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
Hirdetés