
Útmutatás. Lényeges, hogy a kórházból kikerült tünetmentes betegek ne terjesszék a vírust
Fotó: MTI/Árvai Károly
Egyre több koronavírusos beteg tagadja meg az intézményes kezelést, és az otthoni elkülönítés szabályait sem tartják be. Pedig utóbbi rendkívül fontos lenne.
2020. július 08., 18:042020. július 08., 18:04
2020. július 08., 18:102020. július 08., 18:10
Amint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság vonatkozó döntése nyomán – miszerint a kormány jogalkotási hibát követett el, amikor nem törvénnyel korlátozott bizonyos alapvető jogokat – tömegesen hagyják el a kórházakat az új típusú koronavírussal fertőzött betegek, fertőzésgyanús személyek, de a karanténközpontok is kiürültek. Az erdélyi megyékben is egyre többen választják az otthoni elkülönítést és távoznak saját felelősségre a kórházból, mióta a kormány nem tudja bennfekvésre kötelezni a Covid-19-ben szenvedőket.

Szakemberek szerint jelentősen megnőtt a koronavírussal való megfertőződés veszélye azáltal, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán egyre több bizonyított vagy potenciális beteg hagyja el a kórházakat, karanténközpontokat.
Éppen ezért a polgárok felelősségérzetére apellálnak a hatóságok és az egészségügyi intézmények vezetői, kérve, ha megfertőződtek koronavírussal, vagy fennáll a fertőzés gyanúja, maradjanak elkülönítésben.
– fogalmazták meg a felhívást szerdai online sajtótájékoztatójukon a sepsiszentgyörgyi kórház vezetői. Rosu Mátyás orvos igazgató kifejtette, amióta megjelent az alkotmánybíróság döntése, hogy senkit nem lehet akarata ellenére kórházban vagy karanténban tartani, két koronavírus-fertőzéssel igazolt beteg hagyta el saját felelősségére a kórházat. Ők vállalták, aláírták, hogy lakhelyi elkülönítésben maradnak.
„A járvány kitörése óta mondom, hogy a tünetmentes fertőzötteket, vagy akiknél enyhe lefolyású a betegség, nem kell kórházba utalni. Ezt továbbra is fenntartom. Viszont az elfogadhatatlan, hogy a fertőzöttek jönnek-mennek, munkába járnak és terjesztik a vírust” – mondta az orvos. Hozzátette, akinek van erre lehetősége, 14 napra lakhelyi elkülönítésbe kellene vonulnia, ha pedig nem oldható meg, hogy a családjával ne érintkezzen, akkor intézményes karanténközpontban kell elhelyezni.

Rekordméretű emelkedést mutatott az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 30 100-at. Ugyanakkor az ország területén eddig 1817 elhalálozást jegyeztek, 18-cal többet, mint egy nappal korábban – közölte szerdai jelentésében a stratégiai kommunikációs&a
Szerdán egyébként Háromszéken is megugrott a fertőzöttek száma, nyolc új esetet azonosítottak. Közülük ketten bementek a kórházba, kettőről pedig biztosan tudják, hogy visszautasítja a beutalást. Rosu Mátyás elmondta, tudomásuk van egy potenciálisan fertőzött személyről, aki nemcsak a kórházi bennfekvést, de az otthoni elkülönítést is visszautasítja, ragaszkodik hozzá, hogy munkába járhasson. A kórház vezetői abban bíznak, hogy a parlament pótolja a joghézagot.

Klaus Iohannis elnök szerdán úgy nyilatkozott: nem szeretne újabb korlátozó intézkedéseket foganatosítani, a fertőzöttek számának további meredek emelkedése esetén azonban szerinte sor kerülhet erre.
– összegzett András-Nagy Róbert kórházigazgató. Súlyosnak tartja, hogy egyre kevesebben tartják be az óvintézkedéseket, a nyilvános belterekben jelzésszerűen használják a szájmaszkot, éppen csak felhelyezve az álluk alá, és köszönéskor a kézfogás is visszatért. „Ha nem leszünk elővigyázatosak, felesleges volt a két hónapos bezártság” – mondta az igazgató.

A csíkszeredai kórház egyik onkológus szakorvosa is megfertőződött a koronavírussal. A járványtani vizsgálat szerint külső forrásból kaphatta el a vírust.
A sepsiszentgyörgyi kórházban szerda délben húsz koronavírus-fertőzött volt, 17 esetben a fertőzés gyanúja alá fenn, a teszteredményt várják. A fertőzöttek közül hármat nagyon súlyos állapotban az intenzív terápiás osztályon kezelnek, nincsenek lélegeztetőgépen. Arra is felhívták a figyelmet, hogy az utóbbi napokban csökkent a tünetmentesek aránya, ez valószínűleg annak is tulajdonítható, hogy az alkotmánybíróság döntése után csak az megy be a kórházba, akinek panaszai vannak. A központi intézkedések szerint néhány napja azok esetét is jelenteni kell, akik elhagyták a kórházat, majd visszakerültek, mert súlyosbodott az állapotuk – ilyenre Sepsiszentgyörgyön még nem volt példa.

A járvány kezdete óta nem volt ilyen magas a napi koronavírusos új esetek száma Maros megyében, mint az elmúlt 24 órában, amikor a prefektúra jelentése szerint 21-gyel nőtt a fertőzöttek száma.
Eközben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter szerdai bejelentése szerint betegszabadságra jogosultak azok a koronavírusos páciensek is, akik saját felelősségre elhagyják a kórházat, de betartják az otthoni elkülönítés szabályait. A tárcavezető szerint az hazatérőknek fel kell venniük a kapcsolatot a háziorvosukkal. „Felmérjük az egészségi állapotukat, felállítjuk a diagnózist, elmagyarázzuk a betegeknek, akiknek vállalniuk kell a felelősséget. Ha el akarják hagyni a kórházat, jelezzük ezt az illetékes közegészségügyi igazgatóságoknak, a háziorvosoknak” – közölte Tătaru.
„Azokról a betegekről van szó, akik tünetmentesek, és az előírások szerinti 10 napnál hamarabb távoznának” – jelezte a tárcavezető. Nelu Tătaru hangsúlyozta, az ajánlott otthoni elkülönítésbe vonuló, a karanténszabályokat betartó pácienseknek a házi elszigetelés ideje alatt is betegszabadságot írhat ki a családorvosuk, ez pedig távrendelés révén is megtörténhet.

Már az egészségügyben dolgozókat is „megfertőzte” a vírustagadás: a Temesvári CFR-kórház egyik ápolónője – aki nem hisz a Covid-19 létezésében – elkapta a betegséget, és minden bizonnyal miatta lett koronavírusos több kollégája és páciense is.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!