Hirdetés

Közveszélyesek lehetnek a hazamenekülő, de az otthoni elszigetelődésre fittyet hányó betegek

Útmutatás. Lényeges, hogy a kórházból kikerült tünetmentes betegek ne terjesszék a vírust •  Fotó: MTI/Árvai Károly

Útmutatás. Lényeges, hogy a kórházból kikerült tünetmentes betegek ne terjesszék a vírust

Fotó: MTI/Árvai Károly

Egyre több koronavírusos beteg tagadja meg az intézményes kezelést, és az otthoni elkülönítés szabályait sem tartják be. Pedig utóbbi rendkívül fontos lenne.

Bíró Blanka

2020. július 08., 18:042020. július 08., 18:04

2020. július 08., 18:102020. július 08., 18:10

Amint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság vonatkozó döntése nyomán – miszerint a kormány jogalkotási hibát követett el, amikor nem törvénnyel korlátozott bizonyos alapvető jogokat – tömegesen hagyják el a kórházakat az új típusú koronavírussal fertőzött betegek, fertőzésgyanús személyek, de a karanténközpontok is kiürültek. Az erdélyi megyékben is egyre többen választják az otthoni elkülönítést és távoznak saját felelősségre a kórházból, mióta a kormány nem tudja bennfekvésre kötelezni a Covid-19-ben szenvedőket.

korábban írtuk

Időzített bomba: menekülnek a kórházból a koronavírusos fertőzöttek
Időzített bomba: menekülnek a kórházból a koronavírusos fertőzöttek

Szakemberek szerint jelentősen megnőtt a koronavírussal való megfertőződés veszélye azáltal, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán egyre több bizonyított vagy potenciális beteg hagyja el a kórházakat, karanténközpontokat.

Hirdetés

Éppen ezért a polgárok felelősségérzetére apellálnak a hatóságok és az egészségügyi intézmények vezetői, kérve, ha megfertőződtek koronavírussal, vagy fennáll a fertőzés gyanúja, maradjanak elkülönítésben.

Nem az a lényeges, hogy a tünetmentesek kórházba kerüljenek, hanem az, hogy ne terjesszék a vírust, legyenek tekintettel embertársaikra

– fogalmazták meg a felhívást szerdai online sajtótájékoztatójukon a sepsiszentgyörgyi kórház vezetői. Rosu Mátyás orvos igazgató kifejtette, amióta megjelent az alkotmánybíróság döntése, hogy senkit nem lehet akarata ellenére kórházban vagy karanténban tartani, két koronavírus-fertőzéssel igazolt beteg hagyta el saját felelősségére a kórházat. Ők vállalták, aláírták, hogy lakhelyi elkülönítésben maradnak.

„A járvány kitörése óta mondom, hogy a tünetmentes fertőzötteket, vagy akiknél enyhe lefolyású a betegség, nem kell kórházba utalni. Ezt továbbra is fenntartom. Viszont az elfogadhatatlan, hogy a fertőzöttek jönnek-mennek, munkába járnak és terjesztik a vírust” – mondta az orvos. Hozzátette, akinek van erre lehetősége, 14 napra lakhelyi elkülönítésbe kellene vonulnia, ha pedig nem oldható meg, hogy a családjával ne érintkezzen, akkor intézményes karanténközpontban kell elhelyezni.

korábban írtuk

Egyre rosszabb a helyzet: rekordot döntött a napi koronavírusos esetek száma
Egyre rosszabb a helyzet: rekordot döntött a napi koronavírusos esetek száma

Rekordméretű emelkedést mutatott az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 30 100-at. Ugyanakkor az ország területén eddig 1817 elhalálozást jegyeztek, 18-cal többet, mint egy nappal korábban – közölte szerdai jelentésében a stratégiai kommunikációs&a

Szerdán egyébként Háromszéken is megugrott a fertőzöttek száma, nyolc új esetet azonosítottak. Közülük ketten bementek a kórházba, kettőről pedig biztosan tudják, hogy visszautasítja a beutalást. Rosu Mátyás elmondta, tudomásuk van egy potenciálisan fertőzött személyről, aki nemcsak a kórházi bennfekvést, de az otthoni elkülönítést is visszautasítja, ragaszkodik hozzá, hogy munkába járhasson. A kórház vezetői abban bíznak, hogy a parlament pótolja a joghézagot.

korábban írtuk

Iohannis nem zárja ki a korlátozások szigorítását a fertőzések megugrása miatt
Iohannis nem zárja ki a korlátozások szigorítását a fertőzések megugrása miatt

Klaus Iohannis elnök szerdán úgy nyilatkozott: nem szeretne újabb korlátozó intézkedéseket foganatosítani, a fertőzöttek számának további meredek emelkedése esetén azonban szerinte sor kerülhet erre.

Idézet
Köztes megoldást kell találni, az sem volt célravezető, hogy mindenkit – a tünetmenteseket is – kórházba kényszerítettek, de az sem, hogy mindenki szabadon jár-kel, és terjeszti a vírust

– összegzett András-Nagy Róbert kórházigazgató. Súlyosnak tartja, hogy egyre kevesebben tartják be az óvintézkedéseket, a nyilvános belterekben jelzésszerűen használják a szájmaszkot, éppen csak felhelyezve az álluk alá, és köszönéskor a kézfogás is visszatért. „Ha nem leszünk elővigyázatosak, felesleges volt a két hónapos bezártság” – mondta az igazgató.

korábban írtuk

Pozitív lett a koronavírustesztje a csíkszeredai kórház egyik onkológusának
Pozitív lett a koronavírustesztje a csíkszeredai kórház egyik onkológusának

A csíkszeredai kórház egyik onkológus szakorvosa is megfertőződött a koronavírussal. A járványtani vizsgálat szerint külső forrásból kaphatta el a vírust.

A sepsiszentgyörgyi kórházban szerda délben húsz koronavírus-fertőzött volt, 17 esetben a fertőzés gyanúja alá fenn, a teszteredményt várják. A fertőzöttek közül hármat nagyon súlyos állapotban az intenzív terápiás osztályon kezelnek, nincsenek lélegeztetőgépen. Arra is felhívták a figyelmet, hogy az utóbbi napokban csökkent a tünetmentesek aránya, ez valószínűleg annak is tulajdonítható, hogy az alkotmánybíróság döntése után csak az megy be a kórházba, akinek panaszai vannak. A központi intézkedések szerint néhány napja azok esetét is jelenteni kell, akik elhagyták a kórházat, majd visszakerültek, mert súlyosbodott az állapotuk – ilyenre Sepsiszentgyörgyön még nem volt példa.

korábban írtuk

Negatív koronavírusteszt nélkül is elhagyhatta 52 fertőzött a kórházat Maros megyében
Negatív koronavírusteszt nélkül is elhagyhatta 52 fertőzött a kórházat Maros megyében

A járvány kezdete óta nem volt ilyen magas a napi koronavírusos új esetek száma Maros megyében, mint az elmúlt 24 órában, amikor a prefektúra jelentése szerint 21-gyel nőtt a fertőzöttek száma.

A szabálykövetőknek otthon is jár a betegszabadság

Eközben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter szerdai bejelentése szerint betegszabadságra jogosultak azok a koronavírusos páciensek is, akik saját felelősségre elhagyják a kórházat, de betartják az otthoni elkülönítés szabályait. A tárcavezető szerint az hazatérőknek fel kell venniük a kapcsolatot a háziorvosukkal. „Felmérjük az egészségi állapotukat, felállítjuk a diagnózist, elmagyarázzuk a betegeknek, akiknek vállalniuk kell a felelősséget. Ha el akarják hagyni a kórházat, jelezzük ezt az illetékes közegészségügyi igazgatóságoknak, a háziorvosoknak” – közölte Tătaru.

A miniszter szerint a „menekülés” első három napjában országszerte körülbelül 550 beteget engedtek haza, számuk csökkenőben van.

„Azokról a betegekről van szó, akik tünetmentesek, és az előírások szerinti 10 napnál hamarabb távoznának” – jelezte a tárcavezető. Nelu Tătaru hangsúlyozta, az ajánlott otthoni elkülönítésbe vonuló, a karanténszabályokat betartó pácienseknek a házi elszigetelés ideje alatt is betegszabadságot írhat ki a családorvosuk, ez pedig távrendelés révén is megtörténhet.

korábban írtuk

Kollégákat és betegeket is megfertőzött a vírustagadó ápolónő Temesváron
Kollégákat és betegeket is megfertőzött a vírustagadó ápolónő Temesváron

Már az egészségügyben dolgozókat is „megfertőzte” a vírustagadás: a Temesvári CFR-kórház egyik ápolónője – aki nem hisz a Covid-19 létezésében – elkapta a betegséget, és minden bizonnyal miatta lett koronavírusos több kollégája és páciense is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés