
A nyári szünidőben sok diák pincérkedéssel tesz szert zsebpénzre
Fotó: Jakab Mónika
A tanulmányaik mellett munkát vállaló diákok aránya Romániában a legkisebb uniós szinten. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint nálunk sem a cégek, sem a fiatalok, de még a szülők sem támogatják a diákmunkát vagy a gyakornoki állás betöltését. A diákokat leginkább a pénz, ritkábban a tapasztalatszerzés motiválja, ám a nyaralás, táborok, fesztiválok mellett ritkán marad idejük arra, hogy munkát vállaljanak.
2022. szeptember 01., 14:162022. szeptember 01., 14:16
Az Európai Unió (EU) országaiban formális oktatásban részt vevő 15–29 éves fiatalok 23 százalékának volt tavaly hivatalosan munkája, és 3 százalékuk keresett állást, hogy munkába álljon – derül ki az Eurostat, az EU statisztikai hivatalának hétfőn közzétett adataiból.
Ez a mutató Hollandiában volt a legmagasabb, a tanulmányaik mellett a diákok 70 százaléka dolgozott, ezt Dánia (49 százalék) és Németország (42 százalék) követte a sorban. A rangsor másik végén Románia áll, mindössze 2 százalékkal, Szlovákia 4 százalékkal, valamint Magyarország és Bulgária egyenként 5-5 százalékkal. A tanulás mellett álláskeresők aránya Svédországban volt a legmagasabb – 14 százalék –, miközben Romániában, Csehországban, Magyarországon és Horvátországban 1 százalék alatt volt ez az arány.
Vannak tagállamok, amelyekben a fiatalok már tanulmányaik idején munkába állnak, részmunkaidős, hétvégi vagy diákmunkát vállalnak. Az egyes országok helyzetét e tekintetben oktatási rendszerük mellett olyan más tényezők befolyásolják, mint például a munkaerő-piaci sajátosságok vagy bizonyos kulturális jellemzők.
Fotó: Pál Árpád
Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója a Krónikának elmondta, nálunk egyelőre sem a fiatalok, sem a cégek, de még a szülők sem érdekeltek abban, hogy a diákok, egyetemisták a tanulmányaik végeztével párhuzamosan munkát is vállaljanak, ezt a hazai jogszabályok sem ösztönzik.
A szakember kifejtette, a nyári munka iránt elenyésző az érdeklődés, viszont növekszik azok száma, akik egyetemi éveik alatt részmunkaidőben, gyakornokként a szakmájukban dolgoznak. Ez utóbbi hátterében az áll, hogy hatalmas a képzett munkaerőhiány, a vállalatok vadásznak a szakemberek után, az egyetemen is keresik a tehetséges fiatalokat, már első vagy másodéven alkalmazzák őket azzal a feltétellel, hogy a tanulmányaik befejezése után is ott maradnak.
– mutatott rá az igazgató. Hozzátette, idén Bihar megyében tucatnyi cég alkalmazott diákokat, ilyen esetben a munkaerő-elhelyező ügynökség minden fiatal alkalmazott után havi 250 lejes támogatást nyújt a munkaadónak. A tapasztalat szerint a diákok általában ott vállalnak nyári munkát, ahol a szüleik dolgoznak, és segíteni tudják őket. Másrészt a kelet-közép-európai társadalmakra inkább jellemző, hogy a szülők jobban féltik, óvják a gyerekeiket, még táborba is nehezebben engedik el őket.
„Míg Nyugat-Európában nagyságrendekkel magasabb a fiatal turisták száma, és fontosnak tartják önállóságra nevelni a fiatalokat, nálunk a szülők nem támogatják azt, hogy a fiatalok magukra utazgassanak, vagy munkát vállaljanak” – részletezte az igazgató.
Romániában ugyanakkor kétféle munkaszerződés létezik – meghatározott és meghatározatlan idejű – ezzel szemben például Olaszországban 23 típus van, tehát sokkal rugalmasabbak a törvényes keretek. A szakértő hasznosnak tartja, hogy a fiatalok vállaljanak nyári munkát, hiszen ezáltal elsajátítják a munkakultúrát, megszokják a csapatmunkát, a kötött programot.
A cégeknek is érdemes lenne nyitni ezen a téren, hiszen lehet, hogy ezzel gyakorlatilag nem nyernek, viszont segítik, hogy felkészültek legyenek a munkaerőpiacra kilépő fiatalok. Sok cégvezető azért zárkózik el, hogy diákokat, egyetemistákat alkalmazzon, mert mire betanítja őket, már odébbállnak, ám ha ezt bevállalják, segítik a fiatalokat, hogy olyan kompetenciákra tegyenek szert, amelyekkel később jobban teljesíthetnek a munkájukban – szögezte le Békési Csaba.
Fotó: Pál Árpád
A lapunk által megszólaltatott középiskolás diákok többsége azért vállal nyári munkát, hogy a keresetével kiegészítse a zsebpénzét, így tudjon magának egy-egy fesztiválbelépőt vásárolni. Az egyetemisták esetében is fontos szempont a honorárium, viszont a szakmai tapasztalat szerzése is motiválja őket, ezért nehezebben vállalnak szakképzetleneknek meghirdetett, rosszul fizetett idénymunkát.
A többség azonban azért nem vállal munkát, mert a különböző tevékenységei miatt nem ér rá, vagy mert nem talál. A 16 éves Zsófi elmondta, tervezte ugyan, hogy a nyári vakációban elmegy néhány hétre felszolgálónak egy bárba, de erre végül mégsem került sor, mert zenei táborokba jelentkezett, közbejött a családi nyaralás, egy fesztiválra is szeretett volna elmenni, és senki nem alkalmazta megszakításokkal.
Ábel a szülei cégénél segített, minimálbért kapott, fizikai munkát végzett, esetében az egyenleg pozitív, a cégük munkájába is betekintést nyert, és pénze is volt a nyári költekezésekre. Bence egyetemista, ő a szakmájában dolgozik, hangosítást és fénytechnikát biztosító cégnél részmunkaidős alkalmazott, őt a tapasztalatszerzés motiválta a munkába álláskor.
Mint mondta, utólag nem tudja eldönteni, hogy pénzért vállalt volna-e más munkát, de szerencsésnek tartja magát, hogy így alakultak a körülmények: pénzt is keres, és tapasztalatra, kapcsolatokra is szert tesz.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
szóljon hozzá!