
Az alapozás már megtörtént, és a további adományok függvényében épülnek majd az apahidai templom falai
Fotó: Orbán Orsolya
A Kolozsvártól 14 kilométerre, a Mezőség határában fekvő Apahidán a folyamatos ingatlanfejlesztések és beköltözések révén egyre több fiatal magyar család is letelepszik, közöttük sok a református. Így született meg az ötlet, hogy az önállósuló református egyházközség saját templomot építsen a falu főutcáján. A repülőtér közelsége miatti hosszas engedélyeztetési eljárást követően a gyülekezet idén nyáron fogott hozzá az új templom alapozásához. Az új apahidai egyházi létesítmény közadakozásból épül, a Kolozsvári Református Egyházmegye a cél érdekében jótékonysági hétvégét szervez a kincses városban.
2025. november 09., 09:572025. november 09., 09:57
2025. november 09., 21:292025. november 09., 21:29
Az Erdélyi Református Egyházkerület új református templomának építését kezdték el a nyáron a Kolozsvár melletti Apahidán. A kincses városba munkavállalásra érkező fiatal magyar családok közül többen is itt vásárolnak lakást, így a rendszerváltás után mindössze néhány tucat lelket számláló helyi magyar református közösség mára több száz fő körüli létszámúra duzzadt, ami a 18 ezres lélekszámú nagyközség lakosságának mintegy 5 százalékát teszi ki.
Az Apahidai Református Missziói Egyházközség lelkipásztora,
Az építkezést idén nyáron kezdték el, és eddig sikerült befejezni az alapozást, illetve az alagsorban található helyiségekre összefüggő betonmennyezetet öntöttek, amelyre jönnek majd a templom téglafalai.
A gyülekezetszervezés és a templomépítés ötlete azonban jóval korábbra nyúlik vissza. A Kolozsvári Református Egyházmegye volt esperese, Bibza Gábor – aki 2012–2024 között, két mandátum alatt állt az egyházmegye élén – a Krónikának elmondta, hogy 2012-ben az apahidai szórvány még két gyülekezethez tartozott, amit később sikerült egységesíteni, és az új Apahidai Református Missziói Egyházközség élére dr. Sikó Csaba lelkipásztor kapott kinevezést.
„A Kató Béla püspök úr által irányított Erdélyi Református Egyházkerület telket vásárolt Apahidán az egyházközség számára, amelyen a meglévő épületet az egyháztagok és a presbitérium átalakították imateremmé. Közben elkezdték az új templom építésének terveit” – ismertette az előzményeket Bibza Gábor, a Kolozsvár–Törökvágási Református Egyházközség lelkipásztora.
Sikó Csaba református lelkész a templom tervrajzát mutatja az alagsor falai között
Fotó: Orbán Orsolya
Bibza Gábor szerint azonban ez a helyzet nem bátortalanította el az egyházközséget.
Az új református püspök, Kolumbán Vilmos József támogatásával gyűjtés indult az Erdélyi Református Egyházkerület gyülekezeteiben, ahonnan eddig 80 ezer eurót sikerült összegyűjteni.
Az alapozási munkálatok befejezésére még legalább 20 ezer euróra lenne szükség, ezért az egyházmegye is külön beszállt a gyűjtésbe.
„Az eredeti elképzelésünk az volt, hogy szervezzünk egy jótékonysági estet, amely végül egy jótékonysági hétvégévé duzzad december 5–7. között. A jótékonysági est keretében a Dónát út 142. szám alatti gyülekezeti teremben a Mádról meghívott Demeter Ervin borásszal kerül sor a jótékonysági estre, ezt követően pedig szombaton és vasárnap jótékonysági vásár keretében lehet majd hozzájutni a kiállított képzőművészeti tárgyakhoz” – ismertette a jövő hónap eleji esemény programját a főszervező lelkipásztor. A jótékonysági vásárt meghirdetik Kolozsvár, illetve az egyházmegye valamennyi református gyülekezetében.
A jótékonysági est házigazdája Vincze László, az egyházmegye főgondnoka és Bibza Gábor lelkipásztor lesz, a rendezvényt az egyházközség Kányafő Galériája mellett a Barabás Miklós Céh szervezi. Támogatói: Magyarország kolozsvári főkonzulátusa, a Quadro Galéria, a Prometheus és az Emuge Franken. A műtárgyvásárra december 6-án, szombaton 9-19 óra között, valamint december 7-én, vasárnap 11-19 óra között kerül sor.
A közeli repülőtér miatt a templom tervrajzainak a jóváhagyása a szokásosnál hosszabb időt vett igénybe
Fotó: Apahidai Református Egyházközösség
Nyilván lesznek más támogatók is. Bukarestben az egyházi ügyekért felelős államtitkársághoz benyújtott apahidai pályázat a szűkös költségvetés miatt idén nem kapott támogatást, de reménykedünk, hogy jövőre megítélnek egy összeget. Nyugat-európai partneregyházak támogatására is van kilátás. Lépésről lépésre kell haladni, és a templom fel fog épülni” – fogalmazott a gyűjtést szervező kolozsvári lelkipásztor, aki példaként említi, hogy fiatalként látta tíz éven át a törökvágási templom építését, ami végül elkészült, és Kolozsvár egyik ékessége lett. Bibza Gábor bízik a református közösségek egyházmegyei összefogásában, és meggyőződése, hogy az apahidai templomépítést siker koronázza.
Máté István, a Kolozsvári Református Egyházmegye esperese mind a 39 gyülekezet nevében kiáll az apahidai templomépítés mellett. „Tudjuk, hogy a helyi gyűjtés nagy terhet ró az építőkre és a gyülekezetekre, hiszen mindenki a magáéból ad egy kicsit. Az egyházmegye idei gyűjtési elsőbbségét azonban az apahidai gyülekezet kapta. Ezt eldöntöttük az egyházmegyei tanácsban és a közgyűlésen: azt mondtuk, ők most a legfontosabbak!
Sikó Csaba lelkipásztor szerint az idén nyáron elkezdett munkálatok alapján nyitott kérdés, hogy mennyi idő alatt készül el az új református templom.
„Ha rendelkezésre állna a szükséges anyagi forrás, másfél esztendő alatt be lehetne fejezni az építkezést. Ennek híján azonban inkább három–négy évvel, vagy akár még hosszabb kifutási idővel számolunk. Mindez annak függvénye, hogy az erdélyi református egyházközségek közadakozásából, a helyi gyülekezet és a vállalkozók támogatásával, valamint a különböző pályázati forrásokból mennyi idő alatt gyűlik össze a szükséges összeg” – fogalmazott portálunknak az apahidai gyülekezet református lelkipásztora.
Az alagsorba több helyiség kialakítására nyílik majd lehetőség
Fotó: Orbán Orsolya
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!