Hirdetés

Görögkatolikus magyar ünnep Nagypeleskén: a Szatmár megyei falu 200 éves, felújított templomát szentelték fel

Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek: „az ember hivatása a növekedés, de ez csak akkor lehet teljes, ha együtt élünk Istennel” •  Fotó: Makkay József

Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek: „az ember hivatása a növekedés, de ez csak akkor lehet teljes, ha együtt élünk Istennel”

Fotó: Makkay József

Kétszáz éves felújított templomának felszentelését ünnepelte a Szatmár megyei Nagypeleske görögkatolikus közössége. A pénteki egyházi ünnepségen részt vett Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek–metropolita, és a magyar kormány képviselői is.

Makkay József

2021. október 01., 15:252021. október 01., 15:25

2021. október 01., 22:512021. október 01., 22:51

A román-magyar határ közelében fekvő Nagypeleske kétszáz évvel ezelőtt épült, és az utóbbi három évben felújított magyar görögkatolikus templomát szentelték fel péntek délelőtt Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita jelenlétében.

Az ünnepségen részt vettek a környező gyülekezetek görögkatolikus és más felekezetű lelkipásztorai, és számos világi vendég,

Hirdetés

közöttük a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára, Potápi Árpád János, a nemzetpolitikai államtitkárság főoszályvezetője, Brendus Réka, Szatmár Megye Tanácsának elnöke, Pataki Csaba, Szatmár megye prefektusa, Altfatter Tamás és Lázári község tavaly megválasztott polgármestere, Béres Antal Elek.

A templomszentelésre érkező lelkészek és ministráló gyerekek •  Fotó: Makkay József Galéria

A templomszentelésre érkező lelkészek és ministráló gyerekek

Fotó: Makkay József

A templomszentelő liturgia keretében a kelet-magyarországi görögkatolikus gyülekezetekért felelős érsek, Kocsis Fülöp felidézte az 1700-as években ide telepedett görögkatolikus közösség templomépítésének történetét.

A kétszáz évvel ezelőtt emelt kőtemplommal egy korábbi fatemplomot építettek körbe, hogy közben legyen a gyülekezet számára misézési alkalom. Az érsek a gyülekezet és a templom növekedésében fogalmazta meg a helyi magyar közösség folyamatos gyarapodását az elmúlt két évszázadban.

Idézet
Az ember hivatása a növekedés, de ez csak akkor lehet teljes, ha együtt élünk Istennel”

– foglalta össze igehirdetésének fő gondolatát. Felhívta a gyülekezet figyelmét arra, hogy a felújított oltárba beépített Szent László-ereklye, és a teljes megújult templom a gyülekezet szellemi forrásává kell váljon, mert „egyedül senki nem tud magában növekedni, ehhez a Szentlélek hatalma szükséges”.

Az eredeti szépségében felújított 200 éves templom •  Fotó: Makkay József Galéria

Az eredeti szépségében felújított 200 éves templom

Fotó: Makkay József

Az ünnepi szentmisét követően Ifj. Pallai Béla parókus lelkész – aki az elmúlt években levezette és felügyelte a leromlott állapotban levő templom teljes felújítását – köszönetet mondott a magyar kormány képviselőinek. Mint fogalmazott,

az anyaország segítsége nélkül elképzelhetetlen lett volna a több lépcsős, nagyívű felújítás, amely megkoronázza a templom kétszáz éves évfordulóját.

Ünneplő nagypeleskei gyülekezet •  Fotó: Makkay József Galéria

Ünneplő nagypeleskei gyülekezet

Fotó: Makkay József

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár köszöntő beszédét a 2000-ben Kárpát-medence-szerte számos településnek adományozott millenniumi zászló történetével kezdte. Akkor a zászló egyik felét behímezték, a másik fele üresen állt, hogy arra a helyi közösségek vezessék fel alakuló történetüket. A magyar politikus szerint ezek a zászlófelületek mindenhol betelnek, hiszen szerte a Kárpát-medencében, de a diaszpórában élő magyar közösségeknek is mozgalmas az élete, a magyar kormány minden magyar közösségre figyel.

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár •  Fotó: Makkay József Galéria

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár

Fotó: Makkay József

Potápi leltárt is készített:

a Kárpát-medencében mintegy háromezer templom újult meg az elmúlt tíz év alatt.

Ennek több mint a fele, 1600 Magyarország határain kívül, amiből 40 magyar görögkatolikus templom a Felvidéken, Kárpátalján és Erdélyben. A nemzetpolitikai államtitkár kiemelte a hajdúdorogi érsek–metropolita elkötelezett munkáját, amivel a határon túli magyar görögkatolikus közösségekre figyel. A templom és az ikonosztáz felújítását a magyar állam 174 millió forinttal támogatta.

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke •  Fotó: Makkay József Galéria

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke

Fotó: Makkay József

Pataki Csaba Szatmár megyei tanácselnök a közösségi összefogás fontosságát emelte ki a nagypeleskei templom teljes felújítása kapcsán. Mint fogalmazott, széles körű román-magyar összefogás nélkül nem születhetett volna meg ez a fontos fejezet a falu és a község életében. Ebben szervesen kivette részét Lázári község, illetve a romániai műemlékvédelem is.

A templomszentelési liturgia során a világhírű magyarországi Szent Efrém Férfikar szolgált magyar, román és szláv egyházi énekfeldolgozásaival, az ünnepséget koncertjük zárta.

A hat faluból álló – Lázári, Sándorhomok, Nagypeleske, Szárazberek, Kissár és Kispeleske – Lázári község polgármestere, Béres Antal Elek is köszönetet mondott a magyar kormány képviselőinek, amiért végig önzetlenül támogatták egyházi projektjeik megvalósítását.

Brendus Réka, Potapi Árpád és Pataki Csaba a templomszentelésre érkeznek •  Fotó: Makkay József Galéria

Brendus Réka, Potapi Árpád és Pataki Csaba a templomszentelésre érkeznek

Fotó: Makkay József

A Szatmárnémetitől 12 kilométerre fekvő, 800 lelkes, többségében magyarok lakta Nagypeleske egyike a román-magyar határ mentén húzódó tucatnyi magyar görögkatolikus gyülekezetnek. A görögkatolikus egyház kényszerű beolvasztásával a görögkeleti (ortodox) egyházba,

a kommunizmusban a magyar gyülekezetek is az ortodox egyház felügyelete alá kerültek, és csak a rendszerváltás után térhettek vissza ismét hagyományos görögkatolikus keretbe.

Az évtizedek során a legtöbb gyülekezetbe magyar lelkész érkezett.

A nagypeleskei görögkatolikus templom a templomudvarból •  Fotó: Makkay József Galéria

A nagypeleskei görögkatolikus templom a templomudvarból

Fotó: Makkay József

Az Erdélyi Naplónak korábban nyilatkozó Simon Kornél görögkatolikus főesperes szerint a máramarosi egyházközségben aktív magyar görögkatolikus egyházi élet van. Szatmár megyében 15 parókián – többek között Szárazberek, Sándorhomok, Kissár, Csepreg, Lázári, Sárköz, Mikola, Egri, Nagypeleske, Kispeleske, Kökényesd, Túrterebes és Terebeshegy – folyik magyar nyelvű liturgia. Kilenc gyülekezet teljesen magyar ajkú.

A helyi nőszövetség is sokat segített a közös munkában •  Fotó: Makkay József Galéria

A helyi nőszövetség is sokat segített a közös munkában

Fotó: Makkay József

 Ifj. Pallai Béla nagypeleskei parókus lelkész a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy a partiumi magyar gyülekezetek már hosszú évekkel ezelőtt átvették a Hajdúdorogi Főegyházmegye magyar nyelvű miserendjét, amivel a máramarosi egyházmegye román görögkatolikus püspöke, Vasile Bizău is egyetértett. Ez azért is természetes jelenség, hiszen az Erdélyben szolgáló magyar görögkatolikus papok a rendszerváltás után a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán szereztek diplomát, és felsőfokú tanulmányaik befejezése után hazatértek a partiumi gyülekezetekbe szolgálni. Vasile Bizău, az egyházmegye püspöke koronavírus miatt karanténba került, ezért nem vehetett részt a nagypeleskei templomavatón.

Kocsis Fülöp érsek és ifj. Pallai Béla parókus lelkész az Idősek napja alkalmából a legidősebb nagypeleskei asszonynak nyújt át virágot és ajándékcsomagot •  Fotó: Makkay József Galéria

Kocsis Fülöp érsek és ifj. Pallai Béla parókus lelkész az Idősek napja alkalmából a legidősebb nagypeleskei asszonynak nyújt át virágot és ajándékcsomagot

Fotó: Makkay József

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés