
Dan Lazăr, Daniel David és Soós Anna a kolozsvári sajtótájékoztatón
Fotó: BBTE
Japán sztrájk megszervezését fontolgatja a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem vezetősége amiatt, hogy az oktatási minisztérium több százzal csökkenti a tandíjmentes helyek számát ősztől. A rektorhelyettesek szerint ez az egész országra negatívan fog hatni.
2018. április 13., 14:512018. április 13., 14:51
2018. április 13., 14:512018. április 13., 14:51
Felháborítónak és az ország nemzetközi megítélése szempontjából rendkívül károsnak tartják a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettesei, hogy az oktatási minisztérium a 2018/2019-es tanévben jelentősen csökkenti a tandíjmentes, államilag támogatott helyek számát az ország legnagyobb felsőoktatási intézményeiben.
Soós Anna, a BBTE Magyar Tagozatának vezetője, Daniel David kutatásért, versenyképességért és a tudományos publikációkért, valamint Dan Lazăr pénzügyekért felelős rektorhelyettes a témában pénteken tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta:
„Ez a rendszert sújtó kór komoly tünete. Nem véleményekre van szükségünk, hanem részletes feltérképezésre, adatokon alapuló indoklásra" – magyarázta Daniel David. Soós Anna elmondta: a kolozsvári felsőoktatási intézményben alapképzésen 29, a magiszteri szakokon 200, a doktori képzésben pedig 48 tandíjmentes helyet vont meg a minisztérium,
Arról egyelőre nem döntöttek, hogy pontosan mely karokon lesznek lefaragások, de a magyar tagozatért felelős rektorhelyettes szerint az intézkedés elsősorban a humánszakokat fogja érinteni, a román mellett pedig a magyar és a többi kisebbségi tagozatra is kihat. A BBTE szenátusa hétfő reggel ülésezik, a megbeszélésen egyebek mellett szó esik a Daniel David által kilátásba helyezett japán sztrájk megszervezéséről.
A sajtótájékoztatón Dan Lazăr úgy fogalmazott: a rendszerváltás óta ez az egyetemi szféra elleni legsúlyosabb támadás az oktatási minisztérium részéről. A pénzügyi rektorhelyettes rámutatott: a minisztérium olyan hiányosságok miatt okolja az egyetemeket, amelyek megoldása éppen az ő feladata lenne. A szaktárca ugyanis a felsőoktatási intézmények részéről érkező bírálatokra reagálva többek között azzal magyarázkodott, hogy ezeken az egyemeken a felsőoktatási minőségbiztosítással foglalkozó országos hatóság (ARACIS) által kiszabott normákhoz képest kevesebb pedagógus dolgozik.
– jegyezte meg Dan Lazăr.
A minisztérium azt is felhozta, hogy a humánszakokon rendszerint nem telnek be a meghirdetett helyek, álláspontjuk szerint pedig az egyetemek kínálatát pontosabban kellene igazítani a munkaerőpiaci elvárásokhoz. A pénzügyi rektorhelyettes úgy fogalmazott: ez a gondolatmenet teljességgel hibás, és
Soós Anna ezzel kapcsolatban megjegyezte: 2012 óta, amióta rektorhelyettesként tevékenykedik, egyetlen karon sem maradtak üresen tandíjmentes helyek, illetve nem volt szükség hasonló lefaragásokra, sőt évről évre több hely jóváhagyását kérik a minisztériumtól.
Daniel David arra is felhívta a figyelmet: a minisztérium megfeledkezik arról, hogy egy ilyen döntéssel a nagynevű romániai egyetemek kimaradhatnak az európai körforgásból. Rámutatott: Európa-szerte egyre inkább az a tendencia, hogy a felsőoktatási intézmények hálózatot alkotnak, ezzel pedig lehetőséget biztosítanak az átjárásra a hallgatóknak.
A rektorhelyettes hangsúlyozta: ez nemcsak a diákok és az egyetemek, hanem az egész ország szempontjából fontos lehetőség. Hozzátette: nemzetközi partnereik máris aggódva érdeklődnek arról, hogy mi történik a romániai felsőoktatási rendszerben. „A szaktárca a helyek csökkentésével a versenyképességet támadja, holott ez a felsőoktatási képzés egyik legfontosabb célja" – magyarázta David.
A minisztériumi döntéssel szembeni felháborodásának Marilen Gabriel Pirtea, a Temesvári Nyugati Tudományegyetem rektora is hangot adott, mint közleményében fogalmaz:
A temesvári felsőoktatási intézmény alapképzésen 10, a mesteri szakokon 32, a doktori képzésben pedig 3 helyet veszít. A rektor kifogásolta, hogy mindeközben olyan egyetemeken emelték az államilag támogatott helyek számát, ahol a doktori képzést idő előtt abbahagyók aránya eléri a 75 százalékot, miközben az általa vezetett intézményben ez 32 százalék. „Alapos tanulmányok nélkül vajon nem egyszerű erőforráspazarlás történik?" – fogalmazott Pirtea.
A Bukaresti Egyetem vezetősége eközben arra készül, hogy
A Mircea Dumitru rektor és a szenátus elnöke, Marian Preda által aláírt közleményben élesen bírálják Valentin Popa oktatási minisztert, Viorica Dăncilă miniszterelnököt és Liviu Dragnea képviselőházi elnököt, akik
A minisztérium intézkedése nyolc intézményt érint: a BBTE, a temesvári és a Bukaresti Egyetem mellett helyeket vontak meg a bukaresti Közgazdasági Akadémiától, a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetemtől, a bukaresti Közigazgatási és Politikatudományi Egyetemtől, a bukaresti Mihai Viteazul Nemzeti Hírszerzési Akadémiától (amelyen első éven megfelezik a helyek számát), valamint a brassói Henri Coandă légierő-kiképző akadémiától.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
szóljon hozzá!