
Fotó: MTI/Balázs Attila
A gyógyszertárakban vagy online beszerezhető, otthoni öntesztelésre alkalmas antitestgyorstesztek csak arra alkalmasak, hogy ha még nem kaptunk védőoltást, megtudjuk, kapcsolatba kerültünk-e a koronavírussal – szögezte le megkeresésünkre Fejér Szilárd. A kutató elmondta, a védőoltás a súlyos lefolyástól véd száz százalékban, és véleménye szerint két hét lezárás enyhítene a kórházakra nehezedő nyomáson.
2021. április 17., 14:002021. április 17., 14:00
Nem drágák, mert a gyakorlatban semmire sem jók a gyógyszertárakban kapható vagy az interneten beszerezhető antitestgyorstesztek – mondta el a Krónikának a Pro Vitam diagnosztikai központ vegyészkutatója, Fejér Szilárd. Kifejtette, ez a fajta teszt általában kvalitatív eredményt nyújt, tehát azt jelzi, hogy van antitest, vagy nincs.
Lehet valakinek kevés antitestje, de azok nagyon jó minőségűek, az is előfordulhat, hogy a szervezet sima immunválaszt produkál, amit csak speciális laboratóriumi módszerekkel lehet mérni, amit alapból még a diagnosztikai laborok sem használnak” – mondta a kutató. Kitért arra is, amit lehet és érdemes követni, hogy az oltás, a megbetegedés után milyen irányba mozdul az antitestek száma, de ez esetben is feltétel, hogy ugyanaz a laboratórium ugyanazzal a módszerrel végezze a mérést, hogy összehasonlíthatóak legyenek az eredmények” – fejtette ki a kutató. Hozzátette, az otthoni antitestteszt pusztán visszaigazolja, hogy valaki korábban már átesett a betegségen.
A Pro Vitam diagnosztikai központ a kolozsvári fertőző betegségek kórházával közösen indított, BioNTech/Pfizer védőoltásra adott immunválasz-monitorozás projektjéből kiderül, hogy a második dózis után tíz nappal kimutatható az antitest. A Moderna esetében hasonlóak a tapasztalatok, az AstraZeneca dinamikájával kapcsolatban nincsenek mérések, hiszen abban az esetben két hónap után adják be az emlékeztető dózist, így még nem telt el annyi idő, hogy mérhető legyen az immunválasz.
Kérdésünkre Fejér Szilárd leszögezte, az oltás után jelentkező mellékhatások jelenléte vagy súlyossága nem befolyásolja az antitestek számát, a védelem mértékét. Mindenkinél másként működik az immunrendszer, előfordul, hogy valakinél hevesebben reagál, tünetei vannak, jelentkeznek a mellékhatások, más észre sem veszi, egyáltalán nincsenek tünetei, és mindketten ugyanannyi antitestet termelnek. A védettség mértékét valójában a populáció szintjén történő megfigyelések alapján lehet leszűrni, mint ahogy Izraelben tették, ahol megnézték, hogy egy adott időintervallumban hányan fertőződtek meg a beoltottak és a nem immunizáltak közül.
A Pro Vitam saját projektje során egyértelműen kiderült, hogy több antitestet termelnek a vakcina után azok, akik korábban már átestek a fertőzésen. A mintacsoportban volt egy „kakukktojás” is, aki nem kapta meg az emlékeztető oltást, viszont az első dózis után megfertőződött. A betegsége enyhe lefolyású volt, az immunrendszere „emlékezett” az oltásra, így az első dózis után még nem volt kimutatható antitestje, de a betegség után már igen.
– mondta Fejér Szilárd. Az általuk megfigyelt személyek közül is ketten megfertőződtek az emlékeztető dózis után, de enyhe tünetekkel estek át a betegségen.
„A húzd meg, ereszd meg típusú intézkedéssel lehetne megállítani a kórházak, az intenzív terápiás osztályok túlterhelését” – véli a kutató. Kifejtette, a nyugati országokban is ez a megoldás bizonyult hatékonynak: amint megteltek a kórházak, szigorítottak, majd rövid időn belül újra lazítottak.
„Súlyos probléma, hogy nincsenek helyek az intenzív terápiás osztályokon, én nem szeretném, ha a hozzátartozómat a sürgősségen lélegeztetnék, mert nincs hely az intenzív terápián. Erre megoldást kell találni, ám a döntéshozók nem merik vállalni a szigorítást, mert az népszerűtlen” – részletezte a kutató.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2 hozzászólás