
Létrejött kedden a parlamentben a Verespatakra tervezett aranybányaprojekt tárgyában életre hívott különbizottság. A 21 fős testületben valamennyi parlamenti párt képviselteti magát a politikai algoritmus alapján, az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt (PDL) kivételével, amely úgy döntött, nem jelöl tagot a bizottságba, mert nem ért egyet annak létrehozásával.
2013. szeptember 17., 12:092013. szeptember 17., 12:09
2013. szeptember 17., 18:442013. szeptember 17., 18:44
Az RMDSZ Korodi Attila képviselőt és Végh Sándor szenátort delegálta a testületbe. Korodi környezetvédelmi miniszterként felfüggesztette a ciántechnológiás bányaprojekt engedélyezési eljárását. A bizottság október elsejéig fogadja a módosító javaslatokat, majd október 20-áig jelentést készít a Ponta-kormánynak a bányanyitásról előterjesztett törvénytervezetéről. Ezt követően a két ház szakbizottságai is megvitatják a jelentést, és várhatóan a szenátus plénuma már november elején napirendre tűzi a dokumentumot. A balliberális kormánykoalícióban továbbra is éles nézetkülönbségek vannak a bányatervvel kapcsolatban: miközben a liberálisok testületileg elutasítják a bányanyitást, a szociáldemokrata párt vezetőinek többsége hajlik a vitatott projekt elfogadására. Victor Ponta kormányfő, a PSD elnöke hétfőn este a közszolgálati televíziónak adott interjúban úgy fogalmazott: nem zárja ki, hogy a beruházásban érdekelt kanadai–román Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) megvásárolt romániai politikusokat, ám hozzátette: konkrét információval nem rendelkezik erről.
Eközben határozottan ellenzik az erdélyi magyar történelmi egyházak vezetői a bányaprojektet és a kormány törvénytervezetét, amely szerintük az alkotmány és a jogszabályok ellenében tenné lehetővé a terv megvalósítását. A római katolikus, református, unitárius és evangélikus–lutheránus egyház vezetői tegnap szerkesztőségünkbe eljuttatott közös nyilatkozatukban emlékeztetnek: változatlanul fenntartják tíz évvel ezelőtt kifejezett elvi álláspontjukat. „Természeti környezetünket Isten teremtette, épített és másfajta kulturális örökségünket a környéken élő mindenkori emberek hozták létre utódaik számára. Mindezen értékeket kötelességünk megvédeni bármilyen közvetlen rombolástól és évszázadokra kiható veszélyforrástól. Ráadásul templomaink, temetőink és más helybeli örökségeink egyházaink tulajdonát képezik, amelyekről nem kívánunk lemondani, ugyanakkor eredeti állaguk és helyszínük erőszakos megváltoztatását sem tudjuk elfogadni” – szögezik le az egyházfők.
Emlékeztetnek, hogy Románia alkotmánya előírja az egészséges és természetes környezethez való jogot, a magántulajdonhoz való jog sérthetetlenségét és a lakhely szabad megválasztásának lehetőségét, emellett 2010-ben az Európai Parlament is egyértelműen állást foglalt a ciántechnológiás bányászat európai szintű tiltása érdekében. Az egyházfők tiltakoznak a természetrombolás, a magántulajdon megsértése, a kulturális értékek rombolása ellen, és felszólítják a kormányt: vonja vissza kifogásolt kezdeményezését. Ha erre nem kerül sor, felkérik a parlament tagjait: utasítsák el a törvénytervezetet.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!