
Lóg a levegőben. Áll a munka a Maroskecétől Aranyosgyéres felé tervezett szakaszon, az E 60-ason marad a forgalom
Fotó: Haáz Vince
Még jó ideig marad a zötykölődés az E 60-as főúton Maroskece és Aranyosgyéres között, az ide tervezett autópálya-szakasz ugyanis biztosan nem épül meg egyhamar, miután a közlekedési minisztérium szerződést készül bontani a munkálatokkal megbízott vállalkozással.
2021. március 02., 16:142021. március 02., 16:14
Igen csekély az esélye annak, hogy az idén valamit is haladjanak a Brassó és Bors közötti autópálya Maroskece–Aranyosgyéres-szakaszának építésével, miután a közlekedési tárca szerződést bontana a 15,6 kilométeres etapon dolgozó Stracóval. A szerződésbontást amúgy hónapok óta rebesgetik, Cătălin Drulă közlekedési miniszter a múlt héten jelentette be, megelégelve a cég komolytalan hozzáállását.
a jelenlegi tárcavezető elődje, Lucian Bode azonban – arra hivatkozva, hogy a romániai vállalkozást támogatni kell – igencsak türelmesnek és ugyanakkor hiszékenynek bizonyult. Mi több, az állam az országos közútkezelő vállalaton (CNAIR) keresztül a munkálatok közel 40 százalékát fizette ki, míg a Straco mindössze a kivitelezés 35 százalékáig jutott a Kolozs és Maros megyét érintő szakaszon.
Lapunk értesülései szerint a céget szinte valamennyi munkatársa otthagyta. Mint ismeretes, már 2020-ban a romániai vállalat helyett az útügyi hatóságnak kellett gondoskodnia a kecei fel- és lehajtók megépítéséről, különben a sztráda Radnót és Maroskece közti 18 kilométeres szakasza használhatatlan autópálya-múzeumként szolgált volna.
azonban mivel mérnökök nélkül maradt, nem volt kinek összeállítania a függelékként szolgáló szakdokumentációt. Közben beindult a csődeljárás a cég ellen, amelynek vezetője a napokban még ilyen körülmények között is arról beszélt: nem adják fel, készen állnak megépíteni a hiányzó szakaszt. „Felszólítottam az útügyi vállalat igazgatónőjét, hogy már a héten döntsön, mert ez így nem mehet tovább! Valószínűleg szerződésbontás lesz a vége, amelyet egy újabb versenytárgyalás kiírása követhet.
– jelentette ki Cătălin Drulă miniszter. A megoldás azonban korántsem ennyire egyszerű, mint ahogy a tárcavezető vázolta. A szerződésbontást akár hosszas per is követheti, de akkor sem zökkenőmentes minden, ha a Straco nem gördít jogi akadályokat a kenyértörés útjába.
Elekes Róbert, a CNAIR brassói kirendeltségének szóvivője lapunknak elmondta, a versenytárgyalás kiírása előtt mindenképpen pontos felmérést kell készíteni az eddigi munkálatokról. Meg kell határozni azok állapotát, mennyiségét, illetve azt, hogy helyenként miként hatott az idő vasfoga. Ezt jó esetben végezheti az építőtelepen jelen lévő konzultáns cég, de végezheti más is.
Elekes szerint ezek mind olyan akadályok, amelyek hónapokkal hátráltathatják a munkafolyamatot. Ezért ő nem lát szinte semmi esélyt arra, hogy az útügyi hatóság még az idén megtalálja azt a vállalkozót, aki befejezheti az említett pályaszakasz hátramaradt munkálatait. Amíg az észak-erdélyi sztrádából hiányzik a Maroskece–Aranyosgyéres-szakasz, a két település között továbbra is csak a tölcsérhatást keltő E60-as főút két sávján folyhat a közlekedés.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!