
Gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy a mobilozó sofőr váratlan helyzetekre időben és jól reagáljon (képünk illusztráció)
Fotó: Pxhere.com
A saját és utasai életével játszik, aki autóvezetés közben a telefonját használja – hívták fel a figyelmet a Krónikának nyilatkozó szakemberek, illetve a belügyminisztérium a kedden Magyarországon történt, kilenc román állampolgár halálát okozó baleset kapcsán.
2018. május 24., 09:512018. május 24., 09:51
2018. május 24., 09:512018. május 24., 09:51
Életveszélyes az autóvezetés közbeni telefonálás, közösségimédia-használat, ezt jól példázza a kedden Magyarországon történt tragikus közúti baleset is, amelyben kilenc román állampolgár vesztette életét.

Többnyire alkalmi mezőgazdasági munkából élő roma férfiak és nők a kedden délután történt ceglédberceli közúti baleset halálos áldozatai – értesült az MTI.
A Krónikának az eset kapcsán nyilatkozó szakértők hangsúlyozták:
Az illetékesek arra is felhívták a figyelmet: a vezetőknek nem arra kellene koncentrálniuk, hogy „elrejtőzzenek” a rendőrök elől, és megússzák a büntetést, hanem mindenekelőtt saját és utasaik testi épségét kell szem előtt tartaniuk.
Dobra Csaba, az egyik sepsiszentgyörgyi gépjárművezetői iskola tulajdonosa és oktatója lapunknak elmondta: a vezetésnek reflexszé kell válnia – egy másodperc töredéke alatt kell fékezni vagy irányt váltani, ám ez lehetetlen, ha a sofőr közben másra figyel.
– magyarázta a szakember. Dobra arra is kitért: a szabályok világosan előírják, hogy a gépkocsivezető nem foglalkozhat semmivel, ami elvonhatja a figyelmét, ugyanakkor kötelessége két kézzel fogni a kormánykereket.
Dobra maga is tapasztalta, hogy egyre gyakoribb a vezetés közbeni telefon-, illetve főként az internethasználat. „Azt látod, hogy az előtted levő kaotikusan vezet, mintha ittas lenne, össze-vissza fékez, derékszögben veszi be a kanyart, majd ha mellé hajtasz, kiderül, hogy az ölében tartott telefont nézi, a feje lehajtva, tehát nem is látja, mi történik előtte, mögötte” – részletezte a háromszéki oktató. Szerinte
„Így próbálják kikerülni a büntetést, hiszen a rendőr nem látja az ölben tartott telefont, de ez így sokkal veszélyesebb, és a rend őreinek nincs eszközük, hogy fellépjenek ellene. Jó lenne, ha mindenki tudatosítaná, hogy saját és a mások életét kockáztatja” – szögezte le Dobra Csaba. Hozzátette: a gyalogosok esetében is veszélyes az internethasználat, hiszen gyakran úgy lépnek le a gépkocsi elé, hogy fel sem néznek a telefonból.
Fotó: Pxhere.com
A sofőroktató véleményét osztja Nicoleta Tolvaj-Marin, a Kovászna megyei rendőr-főkapitányság szóvivője is, aki úgy látja: a gépkocsivezetők megpróbálnak „elbújni” a rendőrök elől, de azt kellene tudatosítaniuk, hogy nem a büntetést kell megúszni, hanem felelősségteljesen közlekedve kell óvni az életet. A szóvivő a Krónikának elmondta:
egy személy életét vesztette, illetve egy áldozat súlyosan, egy másik pedig könnyebben sérült. Az illetékes rámutatott: jelenleg nem ez a közúti balesetek vezető oka, de jelentősen megnöveli a tragédiák kockázatát.
A magyarországi baleset nyomán eközben a belügyminisztérium is figyelmeztető felhívást tett közzé Facebook-oldalán. A megszokottól eltérő, nem hivatalos hangvételű írásban a telefonhasználat veszélyeire hívják fel a figyelmet.
– olvasható a minisztérium közösségi oldalán. Felhívásukban arra is kitérnek, ha egy tömegközlekedési jármű sofőrje telefont használ, és ezzel veszélyezteti az utasok életét, figyelmeztetni kell, ha pedig nem hallgat a jó szóra, hívni kell a 112-es sürgősségi számot, hiszen „akik utasokat szállítanak, azoknak meg kell érteniük, hogy mások életéért felelnek, ha már a sajátjuk nem fontos”.
– áll a szaktárca bejegyzésében.
A külügyminisztérium szerdán erősítette meg a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében, hogy a kedden Magyarországon, Ceglédbercel közelében balesetet szenvedett Maros megyei mikrobuszban elhunyt nyolc utas és a sofőr egyaránt román állampolgár.

Megerősítette a bukaresti külügyminisztérium szerdán, hogy az egy nappal korábban Magyarországon balesetet szenvedett Maros megyei mikrobuszban elhunyt nyolc utas és a sofőr egyaránt román állampolgár.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
1 hozzászólás