
A kolozsvári Flora piac árusai már kültéren várták a monostori vásárlókat
Fotó: Rostás Szabolcs
Fejetlenség uralkodott hétfőn az erdélyi és partiumi városok piacain, miután a helyi hatóságok más-más módon próbálják orvosolni a vásárcsarnokok bezárására vonatkozó tiltást. Kolozsváron hiába költöztették kültérre az árusokat, ezek kis számban jelentek meg portékáikkal.
2020. november 09., 15:572020. november 09., 15:57
2020. november 09., 16:152020. november 09., 16:15
Hiába jelentek meg egymás után a vásárlók hétfőn délelőtt a kolozsvári Györgyfalvi negyedi piac előtt, zárt kapu fogadta őket. Nem voltak árusok a piac előtti járdán, parkolóban sem, ahova az önkormányzat hétfőtől kiköltöztette asztalaikat, hogy a kormányzati tiltás ellenére – miszerint be kell zárni a zárt vásárcsarnokokat – értékesíteni tudják portájukat.
A főleg nyugdíjasok által látogatott Hermes piac előtt egyetlen kofa kínálta megvételre portékáit, melynek láttán hamar megállapítottuk, hogy nem őstermelővel, hanem viszonteladóval van dolgunk. A többi asztal üresen tátongott, csupán az egyikre volt kipakolva pár kiló krumpli, tulajdonosa a közeli kávézóban vagy a benti üzletek valamelyikében melegedhetett. Ezek továbbra is nyitva tarthatnak, de megközelíteni már nem a főbejáraton, hanem a mellékbejáraton kell őket.
„Kész bolondulás, ami itt van” – háborgott az egyik vásárló, miután hiába fordult kétszer, kénytelen volt dolgavégezetlen távozni.
A Györgyfalvi negyedbeli Hermes piac előtt még nagy volt a tanácstalanság
Fotó: Pap Melinda
A Monostor negyedi Flora piacon ugyancsak bezárták a vásárcsarnokot, az árusokat pedig a létesítmény melletti parkolóba költöztették. A megoldás azonban nem tűnik életképesnek, hétfőn mindössze néhány termelő kínálta áruját az elkerített helyen, amely az épület tetejének köszönhetően fedett ugyan, ám a téli időjárás beköszöntével itt képtelenség lesz árulni.
Emil Boc polgármester vasárnap élő Facebook-videóban jelentette be, hogy a kolozsvári vásárcsarnokok bezárnak ugyan, de az árusok továbbra is eladásra kínálhatják portékájukat kültéren, a standokat ugyanis a piacok előtti járdára, parkolókba költöztetik. Az intézkedés 120 kolozsvári árust érint, ők 10 és 17 óra között árulhatnak majd a közterületeken – ismertette az elöljáró a Ludovic Orban kormányfővel való egyeztetés után hozott intézkedéseket.
Portéka még akadt, de árus már nem
Fotó: Pap Melinda
Ezek szerint a Hajnal, Györgyfalvi, Grigorescu, Monostor és Mărăști negyedi piacok kültérre költöznek.
– fogalmazott Boc. Ezek egyike a korábban is létező mozgópiacok többszöri megszervezése, melyeken az őstermelők saját gépkocsijukból értékesíthetik az árujukat.
Így a korábban szombatonként nyitó régi sportcsarnok előtti mobilpiacon ezután kedden és pénteken is várják a vásárlókat, ráadásul hosszabbított programmal, 10 és 17 óra között. Csütörtökön az őstermelők a Györgyfalvi negyed végébe költöznek, a 3-as troli végállomásán értékesíthetik portékájukat.
Árusok nem, vásárlók ellenben voltak, ők a mellékbejáraton közelíthetik meg a csarnokot
Fotó: Pap Melinda
A Széchenyi téri nagypiac és a monostori Ion Meșter utcai piac számára nem talált egyelőre megoldást az önkormányzat, ezek ugyanis magánkézben vannak. Boc szerint ha engedélyt szereznek az közegészségügyi, illetve élelmiszer-biztonsági hatóságtól, továbbra is engedélyezik a működésüket.
– jelentette be a működtető Kolozs megyei önkormányzat.
Az erdélyi és partiumi városokban más-más megoldások születtek a vásárcsarnokok bezárására: míg Besztercén a kincses városhoz hasonlóan a kültéri piacozás mellett döntöttek, Nagyváradon a Széles (Decebal) utcai piacon pár ablak kinyitásával tették „szabadtérivé” a létesítményt. Florin Birta polgármester ugyanis bejelentette, hogy

Egyetlen nagyváradi piacra sem kerül hétfőtől lakat a bukaresti kormány által foganatosított járványügyi intézkedések miatt – jelentette be szombat este Florin Birta, a Körös-parti város polgármestere.
A vár melletti Nagypiac előtt hétfőn délelőtt mintegy száz árus gyűlt össze tüntetni a bazárok bezárása miatt. A Nagypiacon, a Rogériusz, illetve Decebal piacon ruhaneműt, lábbelit és egyéb csecsebecséket értékesítő bazárok árusai úgy vélték, ezeknek a létesítményeknek is a kereskedelmi központ besorolásba kellene esniük, akárcsak a bevásárlóközpontoknak.
– háborgott a Bihon.ro beszámolója szerint az egyik árus, míg a másik arra panaszkodott, hogy ha nem értékesítheti áruját, nincs amiből megélnie. Hangsúlyozták, készek betartani az óvintézkedéseket, fertőtlenítőszerrel is felszerelkeztek, csak árulhassanak.
Marius Tulvan, a piac felügyelője türelemre intette a tüntetőket, arra biztatva őket, várják meg, amíg kiderül, más városokban milyen megoldást találnak a helyzetre, hiszen az üzemeltető közterület-fenntartó vállalatnak sem érdeke a bezárás.
A vásárcsarnokban csak a letakart áru fogadja a belépőket
Fotó: Pap Melinda
A csíkszeredai vásárcsarnoknak épp most fejeződött be a felújítása, de zárva marad a létesítmény.
Mint ismeretes, a koronavírus-járvány terjedésének meggátolását célzó újabb, hétfőn életbe lépett korlátozások között a zárt vásárcsarnokok bezárása is szerepel, ami elégedetlenséget váltott ki a hazai termelők, gazdák körében.
Ludovic Orban miniszterelnök vasárnap este úgy nyilatkozott, hogy több mint száz polgármesterrel beszélt nyílt terű piacok megnyitásáról, hogy a termelők értékesíteni tudják terményeiket.
„Beszéltem a polgármesterekkel, hogy találjanak megoldást. Vagy úgy, hogy kinyitják a mozgatható falú piacokat, vagy úgy, hogy a zárt piacok közelében teremtenek lehetőséget az árucserére a helyi termelők számára, vagy mozgó piacokat létesítenek” – mondta a B1 televízióban a kormányfő.
Az új rendelkezések szerint bent már nem szabad árulni
Fotó: Pap Melinda
Orban kijelentette: a polgármesterekkel folytatott beszélgetéseken egyértelművé tette: meg kell teremteni a lehetőséget, hogy a hazai termelők továbbra is el tudják adni termékeiket. A piacokat nem zárták be, hangsúlyozta a kormányfő, csak 30 napra felfüggesztették a tevékenységüket a járvány miatt.

A román miniszterelnököt is meglepte a mezőgazdasági kistermelők felzúdulása a kormány legújabb intézkedése nyomán, amely mától bezáratja a zárt térben működő zöldségpiacokat. A hatalom emberei rögtön elkezdtek magyarázkodni, hogy a helyi hatóságok növelni fogják a szabad térben működő ideiglenes piacok számát, ho
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!