Hirdetés

Bevörösödött Székelyföld: Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában is szigorítanak

Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Meghaladta a 3 ezreléket az elmúlt 14 napban igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában, így a két székelyföldi megyeszékhelyen újabb korlátozásokat vezetnek be. 

Krónika

Bíró Blanka

2020. október 19., 13:512020. október 19., 13:51

2020. október 19., 15:012020. október 19., 15:01

Kovászna megye székhelyén azonnali hatállyal, már hétfőtől szigorítják a járványügyi intézkedéseket: köztereken is kötelező a védőmaszk viselése, ugyanakkor valamennyi tanintézet online oktatásra tér át.

A hatóságok a RO-ALERT rendszeren értesítették a lakosságot az intézkedésről, felszólítva a polgárokat, hogy tartsák be az egészségügyi óvintézkedéseket.

Hirdetés

Antal Árpád polgármester a témában összehívott hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: a vonatkozó kormányrendelet értelmében a vendéglátóipari egységek, játéktermek bezárnak, és a művelődési intézmények, mozik, színházak is bezárják kapuikat.

A prefektúrán tartott egyeztetésen az elöljáró arra kérte a rendfenntartókat, hogy az első napokban ne bírságoljanak, csak figyelmeztessék a sepsiszentgyörgyieket a szabályok betartására.

A szigorítás két hétre érvényes. „Rajtunk múlik, hogy mi történik azután” – mondta az elöljáró. Arra is kitért, hogy a kormány még mindig nem fogadta el a határozatot, miszerint az online oktatásra kényszerülő, 14 évnél kisebb gyerekek egyik szülője otthon maradhat és állami támogatásként megkapja a bére 75 százalékát, holott ezt Ludovic Orban miniszterelnök hetek óta ígéri.

Ennek minél hamarabb meg kell történnie, hiszen országszerte egyre több településen lép érvénybe a vörös forgatókönyv, hívta fel a figyelmet az elöljáró. Sepsiszentgyörgyön két hét alatt 211 új fertőzést regisztráltak, ezek a személyek a közösségi terjedés révén fertőződtek meg, a fertőzöttségi arány kiszámításakor ugyanis a gócpontokat nem veszik figyelembe.

Személyes tapasztalat

Antal Árpád a sajtótájékoztatón személyes tapasztalatait is megosztotta, az újraválasztott sepsiszentgyörgyi elöljáró szeptember végén fertőződött meg az új típusú koronavírussal.

„Nem tartozok a veszélyeztetett korosztályba, aktív életet élek, sportolok, mégis jelentős energiaveszteséggel járt a betegség, az ízlelés, szaglás lassan visszatért, de korábban a csoki és a csípős paprika közötti különbséget sem éreztem. Aki átesett a fertőzésen, megtapasztalja, hogy nem olyan mint egy influenza” – jelentette ki a polgármester.

Arra kérte a szigorításokat nehezebben elfogadó fiatalokat, hogy gondoljanak szüleikre, nagyszüleikre.

Idézet
„Sok az összeesküvés-elmélet, én nem rendelkezem elég információval, hogy megítéljem a hatósági döntések arányosak-e a betegség súlyosságával, de meg kell találnunk a módját, hogy együtt éljünk a vírussal. Éljük az életünket, dolgozzunk, amennyire lehet, de a legfontosabb, hogy vigyázzunk magunkra és egymásra”

– fogalmazott Antal Árpád.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Vörös zóna lett Csíkszereda és Székelyudvarhely

További korlátozásokat vezetnek be Csíkszeredában is, ahol a fertőzöttek száma elérte a 3,5 ezreléket. A helyi katasztrófavédelmi bizottság a járvány terjedésének megfékezése érdekében újabb intézkedéseket hozott. Többek között

keddtől kültéren is elrendelték a védőmaszk viselését, ugyanakkor az élelmiszerüzletek és üzletláncok csak korlátozott számú vásárlót engedhetnek be helyiségeikbe.

korábban írtuk

Keddtől a kültéren is kötelező a maszkviselés Csíkszeredában, létszámstop lesz az üzletekben
Keddtől a kültéren is kötelező a maszkviselés Csíkszeredában, létszámstop lesz az üzletekben

A helyi katasztrófavédelmi bizottság a járvány berobbanásának megfékezése érdekében szigorító intézkedéseket és javaslatokat hozott. Többek között az élelmiszerüzletek és üzletláncok újból csak korlátozott számú vásárlót engedhetnek be a helyiségeikbe.

 

„A múlt hét óta ismét jelentősen megnőtt az igazolt koronavírusos esetek száma városunkban. Ma már szinte mindenkinek van olyan ismerőse, aki tüneteket produkál” – fogalmazott a témában tartott sajtótájékoztatón a készenléti bizottság elnökeként Ráduly Róbert Kálmán leköszönő polgármester. Elmondta,

az egy héttel korábbi adatokhoz képest Hargita megyében több mint kétszeresével nőtt meg a pozitív teszteredmények száma.

A járvány megfékezése érdekében betiltják a kulturális rendezvényeket, továbbá gyülekezési tilalmat is érvénybe léptetnek. Szentmiséket továbbra is lehet tartani, de az egyházi elöljárókat nyomatékosan az óvintézkedések betartására kérték, valamint arra, hogy erre buzdítsák a híveiket is.

Hargita megyében egyébként Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras számít a járvány által leginkább érintett településnek.

Székelyudvarhelyen már vasárnap este 23 órától érvénybe léptek a korlátozó intézkedések:
kötelező a kültéri maszkviselés, illetve norvember elsején 23 óráig bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.

korábban írtuk

További járványügyi szigorítások lépnek életbe Hargita megyében
További járványügyi szigorítások lépnek életbe Hargita megyében

Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság.

Keddtől Vásárhelyen is kötelező a védőmaszk 

Hétfőtől Marosvásárhelyen is vörös forgatókönyv van érvényben az iskolákban a súlyosbodó járványhelyzet miatt. Emellett a megyei vészhelyzeti bizottság hétfői döntése szerint keddtől a megyeszékhelyen közterületeken is maszkot kell viselni.

Hasonló előírás lép érvénybe Nyárádtőn, Maroskeresztúron, Marosszentgyörgyön, Maroszentkirályon, Kozmatelkén és Marosszentannán is. Bezárnak a kocsmák és éttermek belső terei és szigorú ellenőrzésekre lehet számítani.  

korábban írtuk

Hétfőtől Marosvásárhely összes iskolája online oktatásra tér át
Hétfőtől Marosvásárhely összes iskolája online oktatásra tér át

A Maros megyei tanfelügyelőség vasárnap este értesítette a az iskolaigazgatókat, hogy Marosvásárhely minden iskolája a piros forgatókönyv szerinti, azaz teljes egészében online oktatásra tér át.

korábban írtuk

Vásárhelyen és további hat Maros megyei településen kötelező a maszkviselés kültéren
Vásárhelyen és további hat Maros megyei településen kötelező a maszkviselés kültéren

A szájat és az orrot takaró védőmaszkot kell viselni keddtől mindenhol a szabadban, közterületen Marosvásárhelyen, Nyárádtőn, Maroskeresztúron, Marosszentgyörgyön,  Maroszentkirályon, Kozmatelkén és Marosszentannán. Bezárnak a kocsmák és éttermek belső terei és szigorú ellenőrzésekre lehet számítani.  

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
Hirdetés