
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Meghaladta a 3 ezreléket az elmúlt 14 napban igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában, így a két székelyföldi megyeszékhelyen újabb korlátozásokat vezetnek be.
2020. október 19., 13:512020. október 19., 13:51
2020. október 19., 15:012020. október 19., 15:01
Kovászna megye székhelyén azonnali hatállyal, már hétfőtől szigorítják a járványügyi intézkedéseket: köztereken is kötelező a védőmaszk viselése, ugyanakkor valamennyi tanintézet online oktatásra tér át.
Antal Árpád polgármester a témában összehívott hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: a vonatkozó kormányrendelet értelmében a vendéglátóipari egységek, játéktermek bezárnak, és a művelődési intézmények, mozik, színházak is bezárják kapuikat.
A szigorítás két hétre érvényes. „Rajtunk múlik, hogy mi történik azután” – mondta az elöljáró. Arra is kitért, hogy a kormány még mindig nem fogadta el a határozatot, miszerint az online oktatásra kényszerülő, 14 évnél kisebb gyerekek egyik szülője otthon maradhat és állami támogatásként megkapja a bére 75 százalékát, holott ezt Ludovic Orban miniszterelnök hetek óta ígéri.
Ennek minél hamarabb meg kell történnie, hiszen országszerte egyre több településen lép érvénybe a vörös forgatókönyv, hívta fel a figyelmet az elöljáró. Sepsiszentgyörgyön két hét alatt 211 új fertőzést regisztráltak, ezek a személyek a közösségi terjedés révén fertőződtek meg, a fertőzöttségi arány kiszámításakor ugyanis a gócpontokat nem veszik figyelembe.
„Nem tartozok a veszélyeztetett korosztályba, aktív életet élek, sportolok, mégis jelentős energiaveszteséggel járt a betegség, az ízlelés, szaglás lassan visszatért, de korábban a csoki és a csípős paprika közötti különbséget sem éreztem. Aki átesett a fertőzésen, megtapasztalja, hogy nem olyan mint egy influenza” – jelentette ki a polgármester.
Arra kérte a szigorításokat nehezebben elfogadó fiatalokat, hogy gondoljanak szüleikre, nagyszüleikre.
– fogalmazott Antal Árpád.
Fotó: Veres Nándor
További korlátozásokat vezetnek be Csíkszeredában is, ahol a fertőzöttek száma elérte a 3,5 ezreléket. A helyi katasztrófavédelmi bizottság a járvány terjedésének megfékezése érdekében újabb intézkedéseket hozott. Többek között

A helyi katasztrófavédelmi bizottság a járvány berobbanásának megfékezése érdekében szigorító intézkedéseket és javaslatokat hozott. Többek között az élelmiszerüzletek és üzletláncok újból csak korlátozott számú vásárlót engedhetnek be a helyiségeikbe.
„A múlt hét óta ismét jelentősen megnőtt az igazolt koronavírusos esetek száma városunkban. Ma már szinte mindenkinek van olyan ismerőse, aki tüneteket produkál” – fogalmazott a témában tartott sajtótájékoztatón a készenléti bizottság elnökeként Ráduly Róbert Kálmán leköszönő polgármester. Elmondta,
A járvány megfékezése érdekében betiltják a kulturális rendezvényeket, továbbá gyülekezési tilalmat is érvénybe léptetnek. Szentmiséket továbbra is lehet tartani, de az egyházi elöljárókat nyomatékosan az óvintézkedések betartására kérték, valamint arra, hogy erre buzdítsák a híveiket is.
Hargita megyében egyébként Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras számít a járvány által leginkább érintett településnek.

Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság.
Hétfőtől Marosvásárhelyen is vörös forgatókönyv van érvényben az iskolákban a súlyosbodó járványhelyzet miatt. Emellett a megyei vészhelyzeti bizottság hétfői döntése szerint keddtől a megyeszékhelyen közterületeken is maszkot kell viselni.
Hasonló előírás lép érvénybe Nyárádtőn, Maroskeresztúron, Marosszentgyörgyön, Maroszentkirályon, Kozmatelkén és Marosszentannán is. Bezárnak a kocsmák és éttermek belső terei és szigorú ellenőrzésekre lehet számítani.

A Maros megyei tanfelügyelőség vasárnap este értesítette a az iskolaigazgatókat, hogy Marosvásárhely minden iskolája a piros forgatókönyv szerinti, azaz teljes egészében online oktatásra tér át.

A szájat és az orrot takaró védőmaszkot kell viselni keddtől mindenhol a szabadban, közterületen Marosvásárhelyen, Nyárádtőn, Maroskeresztúron, Marosszentgyörgyön, Maroszentkirályon, Kozmatelkén és Marosszentannán. Bezárnak a kocsmák és éttermek belső terei és szigorú ellenőrzésekre lehet számítani.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!