Hirdetés

Aszály sújtotta övezet: odalett a kukorica- és a napraforgótermés a délnyugati megyékben

aszály

Aszály sújtotta napraforgótábla Arad határában

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A napraforgótermést mintegy hatvan, a kukoricát körülbelül nyolcvan százalékban tette tönkre az aszály – közölte a Krónikával Zágoni-Szabó András, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke. Az agrármérnök végzettségű gazdálkodó szerint ez már a harmadik éve, hogy hiába vetnek – alig takarítanak be kukoricát. Ezért a földműveléssel foglalkozók fordulóponthoz érkeztek: szárazságtűrő, alternatív fajták bevezetésén kell gondolkozniuk, hiszen a szélsőséges időjárás ellehetetleníti a kapásnövény termesztését. Szerinte az állandósuló aszály miatt országszerte csökkeni fog a kukoricával bevetett területek nagysága más haszonnövények javára.

Pataky Lehel Zsolt

2025. szeptember 03., 10:482025. szeptember 03., 10:48

Az idei nyarat nem jellemezte annyira perzselő hőség, mint a tavalyit, ellenben hosszabbra nyúlt a csapadékmentes időszak, így ugyanúgy tönkrementek a kapásnövények, mint 2024-ben: az Arad Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság becslése szerint az utóbbi hét év legkisebb kukoricatermését eredményezheti az aszály, konkrétan alig 3,5 tonnát hektáronként, ami a múlt évinél is alacsonyabb.

Vannak kukoricatáblák, amelyeket 70-80 százalékban tönkretett a nagy szárazság.

Hirdetés
Idézet
A 85 ezer hektár kukoricával bevetett területből 30 ezer hektáron biztos veszteséget okozott az aszály” – közölte az Agerpres hírügynökséggel Pavel Ţica mezőgazdasági igazgató.

A kárt szenvedett gazdák már bejelenthették panaszukat a területileg illetékes polgármesteri hivataloknál, a mezőgazdasági igazgatóság, a támogatásokat kifizető ügynökség (APIA) és más illetékes hatóságok képviselőiből álló bizottságok sorra járják a földeket, hogy felmérjék a károk mértékét.

A pécskai illetőségű Zágoni-Szabó András, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke (aki az RMDSZ megyei önkormányzati képviselője is egyben) kedd délután kezdte meg a napraforgó betakarítását. „Aprószemű, de valamennyi van, jobb, mint a kukorica, mert azon konkrétan nincsenek csövek” – osztotta meg első tapasztalatait. Hozzátette, hogy vannak gazdák, akik rosszabbul jártak, mert a nagy szárazság miatt szó szerint megsültek a növények, így a napraforgót levágták és beforgatták a földbe. Így fog tenni ő maga a kukoricával, előkészítve a magágyat az őszi búzának.

Idézet
Óriási a szárazság, négyzetméterenként 150 liter csapadék hiányzik a talajból.

Nemcsak nálunk, hanem a szomszédos Temes megyében is, sőt Csongrád-Csanád megyében sem állnak jól, tehát a Dél-Alföldet sújtotta az aszály. A Maros völgyében, illetve Bihar, Szatmár és Máramaros megyében valamivel jobb a helyzet” – nyilatkozta a Krónikának.

Az agrárszakember szerint napraforgóból hektáronként 500 kg és egy tonna közötti lehet a termése,

de mindent összegezve, megyeszerte:

  • a kukorica 80,
  • míg a napraforgó 60 százalékát vitte el az aszály.
Zágoni-Szabó András, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Zágoni-Szabó András, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének elnöke

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Zágoni-Szabó András elmondta azt is, hogy elvetették már a repcét „lesz, ami lesz” alapon, mert csapadék hiányában, 30-31 Celsius-fokos melegben, ilyen mértékű párolgás mellett nem sok reményt fűznek a terméshez. „Volt olyan gazda, aki csak a felét vetette el, a másik felével kivár, hátha kedvezőbb körülmények lesznek később” – tette hozzá.

A kalászosokat is hátrányosan befolyásolta az aszály

Gabonafélékből sem arattak olyan jó termést az Arad megyei gazdálkodók, mint tavaly, és Zágoni-Szabó András szerint ez is az aszály számlájára írható – de ennél nagyobb veszteséget okoz számukra az alacsony felvásárlási ár.

Idézet
A 4-5 tonnás hektáronkénti termés még csak elfogadható lenne, de sajnos a takarmánybúza kilójáért 70-75 banit, a kenyérbúzáért 80-85 banit adnak. Utóbbi esetében tavaly adtak legalább 1 lejt, de most kevesebbért tudjuk eladni, miközben a költségeink nőttek” – vázolta a helyzetet a gazdaegylet elnöke.

Szerinte még a repcével jöttek ki a legjobban, mert bár eltérő volt a termés mennyisége (egyes vidékeken 2-3 tonnát takarítottak be egy hektárról, másutt meg elérte a 3,5-4 tonnát), a kilogrammonkénti 2,3 lejes felvásárlási ár legalább fedezi a kiadásokat.

A közelmúltban a Román Gazdák Szövetsége (AFR) elnökének beszámolója alapján írtunk arról, Romániában az idei búzatermés akár 13 millió tonna is lehet, ami az elmúlt 28 esztendő legmagasabb hozama, és ezzel az ország az Európai Unió legnagyobb gabonaexportőrévé lépett elő.

korábban írtuk

Több évtizede nem termett ennyi búza az országban, a gabonatermesztés jövője mégis bizonytalan
Több évtizede nem termett ennyi búza az országban, a gabonatermesztés jövője mégis bizonytalan

Rekordmennyiségű szalmás gabona termett idén Romániában, és ezzel az Európai Unió tagországai közül a legnagyobb gabonaexportőrré lépett elő. A globálisan is jó termés miatt a világpiaci ár nem túl magas.

Zágoni-Szabó András szerint paradoxon sikerként beállítani ezt a mennyiséget, miközben a gazdálkodóknak az aszálykárok miatt fő a fejük, és különben is a hozam növekedése nem az általános gazdasági környezet javulásának, a klíma enyhülésének, az öntözési lehetőségek bővülésének tudható be. „Arról van szó, hogy vagy harminc százalékkal nagyobb területet vetettek be idén búzával. Míg tavaly mondjuk 2 millió hektáron termesztettek gabonát, idén majdnem 2,5 millió hektáron, persze, hogy több lett” – mondta.

Az aradi magyar gazdaegylet elnöke úgy vélte, hogy ez a tendencia marad a jövőben is:

egyre kevesebb kukoricát fognak termeszteni, míg a kalászosokkal bevetett területek nagysága nőni fog,

repcéből is szerinte 1-1,2 millió hektár lesz országszerte a következő mezőgazdasági ciklusban. „Alternatív fajtákban kell gondolkoznunk, mert úgy néz ki, hogy kukoricát nem fogunk tudni termeszteni. Szóba került a cirok, de amíg nincs felvásárlási piaca, addig nem jelenthet megoldást” – zárta szavait Zágoni-Szabó András.

Szárazság idején az öntözés jelentené a kiutat, de ennek költségeit a gazdák önerőből nem tudják fedezni, ráadásul nem minden növény esetében kifizetődő a locsolás. Az elmúlt 35 évben elhanyagolt öntözőcsatornák, szivattyúállomások és egyéb berendezések rendbetétele az állam feladata lenne, de mindeddig csak ígéreteket kapták a földműveléssel foglalkozók, konkrét előrelépés nem történt ez ügyben.

korábban írtuk

Káros a gazdákra nézve a gabonatermés „felduzzasztása” – Falugazdász nyilatkozott a Krónikának
Káros a gazdákra nézve a gabonatermés „felduzzasztása” – Falugazdász nyilatkozott a Krónikának

Az Arad Megyei Mezőgazdasági igazgatóság szerint az utóbbi hét év legjobb gabonatermését aratták le a nyugati határszélen: hektáronként átlagosan 5,9 tonna búzát. Nagy Zsolt falugazdász szerint a szakhatóság eltúlozza az adatokat.

korábban írtuk

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
Hirdetés