Hirdetés

A csöröge is elfér a csúcséttermek kínálatában – Trucza Adorján a parajdi sóbánya gasztrofesztiváljáról

gasztro

Gasztrofesztivál. Sült fine dining felszolgálásban a parajdi sóbányában

Fotó: Facebook/Taste of Transylvania

Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg. A gasztrofesztivál kapcsán a romániai fine dining vendéglátás fejlődéséről a Taste of Transylvania megálmodójával, Trucza Adorjánnal, a székelyudvarhelyi Páva étterem vezetőjével beszélgettünk.

Makkay József

2025. április 04., 18:512025. április 04., 18:51

2025. április 04., 19:112025. április 04., 19:11

Erdélyi, magyarországi és budapesti csúcséttermek részvételével tartottak gasztronómiai fesztivált március utolsó hétvégéjén a parajdi sóbányában. A fine dining konyhaművészetet kedvelő közönség az elmúlt három évben a festői szépségű Gyimesi Skanzenben vehetett részt a Taste of Transylvania nevet viselő nívós gasztronómiai fesztiválokon ősszel.

Idén tavasszal az immár bejáratott, sikeres erdélyi gasztrosorozat egy szokatlan helyszínnel, a székelyföldi sóbányával egészült ki.

Hirdetés

A Taste of Transylvania megálmodója, Trucza Adorján, a székelyudvarhelyi Páva étterem vezetője a Krónikának elmondta, azért döntöttek a szokatlan helyszín mellett, mert olyan időjárásbiztos helyet kerestek, ahol jó körülmények között lehet szezonon kívüli eseményeket szervezni.

,,Választásunkban komoly logisztikai kihívások voltak, hiszen mindent le kellett szállítani a föld alá. Ott építettünk konyhát és színpadot, oda vittük le az embereket minőségi ételeket fogyasztani” – fogalmazott portálunknak a főszervező.

A 16,8 Celsius-fokos állandó hőmérsékletű sóbányában a Taste of Transylvania első kora tavaszi kiadása sikertörténet lett:

mintegy kétezer személy volt kíváncsi a gasztronómiai ínyencségekre, sokan vásároltak különböző időtartamra és felhozatalra szóló jegyet.

Ekkora tömeggel azonban a szervezők sem számoltak: a szombat déli csúcsban akadozott a rendszer, sorban állások alakultak ki. Trucza Adorján szerint tanultak a hiányosságokból, így a következő évi sóbányai gasztronómiai fesztiválra igyekeznek kiküszöbölni ezeket a gondokat.

A háromnapos rendezvényen erdélyi, bukaresti, és Michelin-csillagos magyarországi éttermek vettek részt:

  • Erdélyből a Páva, Blansh, Málna, Kotyogó, Cimbru és Bistro de l'Arte;
  • Bukarestből a Mosafir, Voilà, Noua, Local Food és Soro Lume, míg
  • Budapestről a Salt, a Bábel és a Costes Downtown.
gasztro Galéria

Trucza Adorján az étterem konyháján: a Páva érdekes színfolt az udvarhelyszéki vendéglátásban

Fotó: Facebook/Taste of Transylvania

Hosszú távú fejlődés előtt állnak a fine dining éttermek

,,A sóbányai gasztrofesztiválon olyan módon próbáltunk ételeket összerakni, hogy a tradicionális választék mellett elférjenek a 21. századi, kortárs ételek is, így mindenki talált magának valót. Egy olyan ember, aki gyakran jár fine dining étterembe, annak lehet, hogy a csöröge többet számított, mint bármi más. Aki viszont gyakran eszik csörögét, annak egy füstölt angolna nagyobb gasztronómiai élményt tudott nyújtani” – hangsúlyozta a rendezvény főszervezője.

Trucza Adorjánt a fine dining éttermi kínálat erdélyi útkereséséről is kérdeztük, amely életválaszték jóval többe kerül, mint a hagyományos éttermeké.

A különböző árkategóriás sóbányai felhozatal 149 lejtől 990 lejig terjedő árlistája ugyanakkor azt bizonyítja, hogy a csúcséttermi gasztronómia iránt is megnőtt az érdeklődés Erdélyben.

Trucza Adorján szerint kétféle típusú vendég van: az egyik már az gourmet úton jár – kedveli és megfizeti a fine dining ételeket –, míg a másik kategória most tervezgeti, hogy rálép erre az útra.

Meglátása szerint a folyamat egy organikus fejlődés előtt áll. Amikor egyre több az érdeklődő és értő vendég, akkor bővülni fog az éttermi kínálat is, amit egyre több beszállító kistermelő szolgál ki, és egyre több lesz a képzett szakács is. A szakember hosszú folyamatnak nevezte a fine dining szolgáltatások erdélyi, romániai megerősödését és fejlődését, ami nem megy egyik évről a másikra.

A csúcsgasztronómiát kínáló éttermek boldogulását egy zenei hasonlattal szemléltette: nem mindenki hallgat állandóan operát – még az operakedvelők körében sem –, így az emberek más éttermekbe is eljárnak.

Idézet
,Azt kell megnézni, hogy ezek az éttermek hogyan élnek együtt a környezetükkel, a kistermelőkkel, milyen szakmai programokban vesznek részt. Fesztiválunk hitet akar adni az embereknek, akik ezen a területen dolgoznak, hogy jó úton haladnak” – hangsúlyozta Trucza Adorján.
gasztro Galéria

Nagy volt a sürgés-forgás a parajdi sóbánya gasztrofesztiválra készült konyhájában is

Fotó: Facebook/Taste of Transylvania

Erdélyben is járható lenne Toszkána gasztropéldája

A székelyföldi gasztronómiai szakember példaként az olaszországi Toszkána tartomány bő ötven évvel ezelőtt elkezdődött gasztronómiai forradalmát emeli ki. A gasztronómiai ínyencségekre vágyók körében ma világszerte ismert olasz tartomány egykoron az ország egyik legszegényebb régiója volt, napjainkban mégis mintegy 40 millió turistát vonz évente. Trucza szerint Erdélyben lehetőség van arra, hogy letegyük a 21. századi erdélyi konyha alapjait, amit idővel külföldiek is látogathatnak, fenntarthatósága azonban elsősorban a helyieken múlik.

Ha valami működik a helyiekkel, akkor arra biztonságosan turizmust is lehet építeni – mutatott rá portálunknak az udvarhelyi Páva étterem vezetője.

Kérdésünkre, hogy román szakmai körökben nem okozott-e gondot, előítéletet az a tény, hogy a Taste of Transylvania erdélyi magyar kezdeményezésként jött létre, Trucza Adorján szerint már az induláskor tisztázták, hogy ez közös erdélyi kezdeményezés, amelyben a magyar és a román szakmai grémium mellett ott a helye az Erdélyben élő nagyobb népnek egyaránt. Ezt az irányelvet mindenki elfogadta, és ez biztosítja Erdély egyik legnívósabb gasztrofesztiváljának a sikerét.

gasztro Galéria

Felszolgált ételek a sóbányában

Fotó: Facebook/Taste of Transylvania

korábban írtuk

Báránnyal és padlizsánkrémmel mutatják be az erdélyi konyhát a debreceni gasztronómiai fesztiválon
Báránnyal és padlizsánkrémmel mutatják be az erdélyi konyhát a debreceni gasztronómiai fesztiválon

A legkiválóbb magyar éttermek és séfek találkoznak három nap erejéig a 8. Debrecziner Gourmet Fesztiválon. Erdélyt a székelyudvarhelyi Páva étterem stábja képviseli; Trucza Adorján, a székelyföldi étterem vezetője nyilatkozott a Krónikának.

korábban írtuk

Jó volna a régi étkezési szokásokat visszahozni – Beszélgetés Trucza Adorjánnal, az udvarhelyi Páva étterem vezetőjével
Jó volna a régi étkezési szokásokat visszahozni – Beszélgetés Trucza Adorjánnal, az udvarhelyi Páva étterem vezetőjével

A székelyudvarhelyi Páva étterem vezetőjével, Trucza Adorjánnal tavaly májusban találkoztunk először Budapesten a 10. Gourmet Fesztiválon, ahova elsőként hívták meg az erdélyi éttermek közül. Ezúttal székelyudvarhelyi vendéglőjében beszélgettünk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
Hirdetés
Hirdetés