
Gasztrofesztivál. Sült fine dining felszolgálásban a parajdi sóbányában
Fotó: Facebook/Taste of Transylvania
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg. A gasztrofesztivál kapcsán a romániai fine dining vendéglátás fejlődéséről a Taste of Transylvania megálmodójával, Trucza Adorjánnal, a székelyudvarhelyi Páva étterem vezetőjével beszélgettünk.
2025. április 04., 18:512025. április 04., 18:51
2025. április 04., 19:112025. április 04., 19:11
Erdélyi, magyarországi és budapesti csúcséttermek részvételével tartottak gasztronómiai fesztivált március utolsó hétvégéjén a parajdi sóbányában. A fine dining konyhaművészetet kedvelő közönség az elmúlt három évben a festői szépségű Gyimesi Skanzenben vehetett részt a Taste of Transylvania nevet viselő nívós gasztronómiai fesztiválokon ősszel.
A Taste of Transylvania megálmodója, Trucza Adorján, a székelyudvarhelyi Páva étterem vezetője a Krónikának elmondta, azért döntöttek a szokatlan helyszín mellett, mert olyan időjárásbiztos helyet kerestek, ahol jó körülmények között lehet szezonon kívüli eseményeket szervezni.
,,Választásunkban komoly logisztikai kihívások voltak, hiszen mindent le kellett szállítani a föld alá. Ott építettünk konyhát és színpadot, oda vittük le az embereket minőségi ételeket fogyasztani” – fogalmazott portálunknak a főszervező.
A 16,8 Celsius-fokos állandó hőmérsékletű sóbányában a Taste of Transylvania első kora tavaszi kiadása sikertörténet lett:
Ekkora tömeggel azonban a szervezők sem számoltak: a szombat déli csúcsban akadozott a rendszer, sorban állások alakultak ki. Trucza Adorján szerint tanultak a hiányosságokból, így a következő évi sóbányai gasztronómiai fesztiválra igyekeznek kiküszöbölni ezeket a gondokat.
A háromnapos rendezvényen erdélyi, bukaresti, és Michelin-csillagos magyarországi éttermek vettek részt:
Trucza Adorján az étterem konyháján: a Páva érdekes színfolt az udvarhelyszéki vendéglátásban
Fotó: Facebook/Taste of Transylvania
,,A sóbányai gasztrofesztiválon olyan módon próbáltunk ételeket összerakni, hogy a tradicionális választék mellett elférjenek a 21. századi, kortárs ételek is, így mindenki talált magának valót. Egy olyan ember, aki gyakran jár fine dining étterembe, annak lehet, hogy a csöröge többet számított, mint bármi más. Aki viszont gyakran eszik csörögét, annak egy füstölt angolna nagyobb gasztronómiai élményt tudott nyújtani” – hangsúlyozta a rendezvény főszervezője.
Trucza Adorjánt a fine dining éttermi kínálat erdélyi útkereséséről is kérdeztük, amely életválaszték jóval többe kerül, mint a hagyományos éttermeké.
Trucza Adorján szerint kétféle típusú vendég van: az egyik már az gourmet úton jár – kedveli és megfizeti a fine dining ételeket –, míg a másik kategória most tervezgeti, hogy rálép erre az útra.
Meglátása szerint a folyamat egy organikus fejlődés előtt áll. Amikor egyre több az érdeklődő és értő vendég, akkor bővülni fog az éttermi kínálat is, amit egyre több beszállító kistermelő szolgál ki, és egyre több lesz a képzett szakács is. A szakember hosszú folyamatnak nevezte a fine dining szolgáltatások erdélyi, romániai megerősödését és fejlődését, ami nem megy egyik évről a másikra.
A csúcsgasztronómiát kínáló éttermek boldogulását egy zenei hasonlattal szemléltette: nem mindenki hallgat állandóan operát – még az operakedvelők körében sem –, így az emberek más éttermekbe is eljárnak.
Nagy volt a sürgés-forgás a parajdi sóbánya gasztrofesztiválra készült konyhájában is
Fotó: Facebook/Taste of Transylvania
A székelyföldi gasztronómiai szakember példaként az olaszországi Toszkána tartomány bő ötven évvel ezelőtt elkezdődött gasztronómiai forradalmát emeli ki. A gasztronómiai ínyencségekre vágyók körében ma világszerte ismert olasz tartomány egykoron az ország egyik legszegényebb régiója volt, napjainkban mégis mintegy 40 millió turistát vonz évente. Trucza szerint Erdélyben lehetőség van arra, hogy letegyük a 21. századi erdélyi konyha alapjait, amit idővel külföldiek is látogathatnak, fenntarthatósága azonban elsősorban a helyieken múlik.
Kérdésünkre, hogy román szakmai körökben nem okozott-e gondot, előítéletet az a tény, hogy a Taste of Transylvania erdélyi magyar kezdeményezésként jött létre, Trucza Adorján szerint már az induláskor tisztázták, hogy ez közös erdélyi kezdeményezés, amelyben a magyar és a román szakmai grémium mellett ott a helye az Erdélyben élő nagyobb népnek egyaránt. Ezt az irányelvet mindenki elfogadta, és ez biztosítja Erdély egyik legnívósabb gasztrofesztiváljának a sikerét.
Felszolgált ételek a sóbányában
Fotó: Facebook/Taste of Transylvania

A legkiválóbb magyar éttermek és séfek találkoznak három nap erejéig a 8. Debrecziner Gourmet Fesztiválon. Erdélyt a székelyudvarhelyi Páva étterem stábja képviseli; Trucza Adorján, a székelyföldi étterem vezetője nyilatkozott a Krónikának.

A székelyudvarhelyi Páva étterem vezetőjével, Trucza Adorjánnal tavaly májusban találkoztunk először Budapesten a 10. Gourmet Fesztiválon, ahova elsőként hívták meg az erdélyi éttermek közül. Ezúttal székelyudvarhelyi vendéglőjében beszélgettünk.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!