
A Teleki Magyar Ház a Nagybánya-környéki magyar közösség szórványközpontja
Fotó: Facebook/Dávid Lajos
Nívós kulturális programsorozatot kínál idén is a nagybányai és környékbeli magyarságot megszólító, május 12. és 17. közt tartandó Teleki Napok – mondta el megkeresésünkre Dávid Lajos, a Teleki Magyar Ház vezetője. Miközben idén is ösztöndíjjal jutalmazzák a közösségi életben aktív fiatalokat, Dávid Lajost arról is kérdeztük, miként látja az eddig javarészt magyarországi támogatásokból működő Teleki Magyar Ház anyagi perspektíváit.
2026. május 08., 19:372026. május 08., 19:37
Nagybányán május 12-én kezdődik a Teleki Napok, azaz a város és a környék magyarságának nívós kulturális eseménysorozata. Dávid Lajos, a Teleki Magyar Ház vezetője megkeresésünkre felelevenítette, 2007-ben szervezték meg első ízben a Teleki Napokat, azóta csak egyetlen évben maradt el az eseménysorozat. Az idei programkínálat – akárcsak korábban – kulturális, művészeti szinten sok területet átfog, a zenét, képzőművészetet, kultúrtörténetet. „Arra törekszünk, hogy minél színesebb, gazdagabb legyen a program. Jellemzően felnőtteknek szóló programokról van szó, de a fiatalabb korosztályokat is megszólítjuk. Rövidebb, néhány napos programként indult a Teleki Napok, a kezdetekkor a ház udvarán található Teleki-mellszobor leleplezése köré szerveződött, aztán folyamatosan bővült az adott lehetőségekhez igazodva. Az elmúlt években többnyire közel egyhetessé nőtt” – mondta el Dávid Lajos.
„Nagyon örülünk, hogy a közönségünk megtekintheti a Jókai-filmet, annál is inkább, mert a Teleki Napok megfogalmazott célja szerint is a Teleki családnak, gróf Teleki Sándornak igyekszik emléket állítani a 19. századdal kapcsolatos rendezvényekkel. A frissen elkészült film kapóra jött, hiszen Jókai közeli barátja volt a mi Teleki Sándorunknak, többször járt Nagybányán, a környéken, a koltói Teleki-kastélyban is megfordult a gróf vendégeként” – fejtette ki Dávid Lajos. Hozzátette, a rendezvénysorozat szombati napja hagyományosan a Teleki koráról szóló programokat, előadásokat sorakoztatja fel, idén is így lesz. „Katona Csaba a teleki napok régi, visszatérő vendége, népszerű történész, levéltáros, a 19–20. századi magyarországi művelődés- és társadalomtörténet szakértője, aki
Cserkészek koszorúznak. A nagybányai Teleki Magyar Ház gróf Teleki Sándor forradalmár-emlékíró (1821-1892) hajdani lakóháza kertjében a névadó mellszobra
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
Mint sorolta, szintén a szombati napon ad elő a Görgei leszármazott, Albertné Görgey Zsuzsanna, a görgői és toporci Görgey nemzetség 28. generációjának képviselője, Görgei Artúr honvédtábornok leszármazottja, akire egy budapesti ismerősünk hívta fel a figyelmünket. „Örvendünk az előadásának, hiszen rendszeresen tart történelmi és kulturális előadásokat, amelyekben nagy hangsúlyt fektet Görgei Artúr katonai zsenialitásának bemutatására és az őt ért történelmi vádak tisztázására. Szó lesz Görgei Artúr közéleti megítéléséről, a családtörténetről” – mutatott rá Dávid Lajos. Jancsó E. Katalin történész, szociológus A gasztronómönérzettel megáldott „vadgróf” konyhás kalandjai címmel értekezik. Kérdésünkre Dávid Lajos azt is elmondta, hogy a Teleki Magyar Házban az egész esztendő folyamán rengeteg programot szerveznek, a mostani pedig csak egyike a sok eseménynek, olyan hét, amikor fajsúlyos kulturális vonatkozású eseményekre kerül sor.
hiszen nagy számban járnak rendszeresen a házhoz a városon kívülről is. Egy-egy eseményünkre általában 60-100 személy szokott ellátogatni” – mondta a Teleki Magyar Ház vezetője. Kiemelte azt is, hogy szintén nagy érdeklődésre számot tartó esemény a 95 éves Véső Ágoston festőművész kiállítása: Véső Ágoston alkotói munkássága megkerülhetetlen részét képezi a mai Nagybányának. Művészeti tevékenysége mellett
Dávid Lajos (jobbról) tavaly is átadta az ösztöndíjakat a diákoknak a Teleki Napokon
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
Főként magyarországi források működtetik a Teleki Magyar Ház tevékenységeit
Dávid Lajost a város és a környék magyarságát összefogó Teleki Magyar Ház működésének finanszírozásáról is megkérdeztük. „Bízunk benne, hogy az előző magyar kormány által a korábbi években nyújtott támogatási rendszer struktúrájában megmarad. Nyilván minden kormány változtat, általában véve a kormányváltásokkor megváltoznak a támogatásokat kezelő intézmények, pályázati kiírások. Számítunk arra, hogy lesz zökkenő, amíg az átállás megtörténik, de reménykedünk abban, hogy optimális esetben a nagy pályázati keretek, lehetőségek megmaradnak” – fejtette ki Dávid Lajos. Hozzátette, egy intézmény működése ugyanakkor személyes kapcsolatoktól is függ, hiszen nemcsak pályázati kiírásokon, a képernyőn keresztül lehet tájékozódni arról, hogy mikor, hol, milyenek a lehetőségek.
Koncert a 2025-ös Teleki Magyar Napokon
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
Ugyanakkor amikor vannak önkormányzati kiírások, a városi, megyei pályázatok esetében is igyekszünk kihasználni az adódó lehetőségeket. Viszont mindez nagyságrendileg sokkal kevesebb, mint összességében a Bethlen Gábor Alap, a Csoóri Sándor Alap, az NKA, a Nemzeti Tehetségprogram pályázatai, amelyek különböző oldalakról támogatták azokat a programokat, amelyek a Teleki Magyar Házban zajlanak” – fejtette ki Dávid Lajos.
Kezdődik Nagybányán május 12-én a Teleki Napok, azaz a város és a környék magyarságának nívós kulturális eseménysorozata
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
Mint hangsúlyozta, nagyon gazdag a ház programkínálata, rengeteg fiatallal, tehetségprogrammal, hagyományőrző programmal, valamint A szakkör elnevezésű programmal, ami az elmúlt évek egyik sikertörténete, remélik, hogy a következő néhány év távlatában is lesz a háznak támogatottsága. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy a támogatásoknak mintegy egytizede származott helyi – városi és megyei – forrásokból, a többi magyarországi forrásokból. „És nem azért érkezett a forrásainknak csupán egytizede helyi forrásokból, mert a pályázatainkat ne támogatták volna, hanem mert az önkormányzati keretek, lehetőségek korlátozottak, adottak, és még ha sok pályázatot is ír az ember” – mondta Dávid Lajos.
A Jókai Erdélyben című dokumentumfilmet vetítik a Teleki Napok keretében
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
Kilenc diákot jutalmaznak ösztöndíjjal
Beszélgetésünk során kitértünk arra is, hogy a Teleki Napok keretében idén is ösztöndíjjal jutalmazzák a helyi fiatalokat. „Régi kezdeményezése volt a ház kuratóriumának, alapítóinak, hogy a magyar oktatás népszerűsítése érdekében legyen valamiféle ösztöndíj-rendszerünk. Régi kedves emberünk, jó barátunk, néhai Szász György vállalkozó anyagilag is nagy mértékben támogatta, neki köszönhetően indult el a Teleki Ösztöndíj Program. Eredetileg szociális, tanulmányi, közéleti ösztöndíj volt, közéleti-tanulmányi ösztöndíj lett belőle.
A 95 éves Véső Ágoston festőművésznek nyílik kiállítása
Fotó: Teleki Magyar Ház/Facebook
„Fontos, hogy a közösség ráfigyeljünk arra, hogy milyen fontos ezeknek az ifjaknak a jelenléte, fontos azt közvetíteni, hogy számítunk rájuk, ugyanakkor szeretnénk megerősíteni őket abban, hogy folytassák részvételüket például a cserkészetben, vagy abban a kis közösségben, akár egyházi közösségben, ahol tevékenyek” – mondta Dávid Lajos.
A Teleki Magyar Ház a Nagybánya-környéki magyar közösség szórványközpontja. Az otthonául szolgáló műemlék épületegyüttest – gróf Teleki Sándor forradalmár-emlékíró (1821-1892) hajdani lakóházait – példaértékű közösségi összefogással és az Illyés Közalapítvány támogatásával sikerült 2001 és 2006 között megvásárolni.
Fotó: Facebook/Dávid Lajos
A nagybányai Teleki Magyar Ház a Thököly (Minerilor) utca 7-es szám alatt
Fotó: Dávid Lajos

A nagybányai Teleki Magyar Ház működtetői, valamint a programjaikon résztvevő közösség számára is visszaigazolás a nemrég elnyert Magyar Örökség díj. A rangos elismerést Dávid Lajos intézményvezető értékelte a Krónikának.

A 2020-ra felújított és modern múzeumként berendezett koltói Teleki-kastély messze földről vonzza a turistákat. A birtokot bemutató riportunkban muzeológus vezetésével járjuk körül a különböző korok lenyomatát őrző kastélyt és a kastélykertet.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!