
Fotó: A szerző felvétele
2011. március 04., 09:562011. március 04., 09:56
A 10 éve aktív társaság, amely az ELPA nemzetközi szervezet hivatalos tagja, fő feladatának a Szatmár megyei májbetegek érdekképviseletét és a betegséggel kapcsolatos tanácsadást tartja. „A brassói központú országos érdekképviselet szatmári központja Nagykárolyban kapott helyet, az egyik iskola pszichológiai rendelőjében. Hetente találkozunk, és igyekszünk megosztani egymással tapasztalatainkat, illetve mindenben segíteni egymást” – fogalmazott lapunk kérdésére az egyesületi vezető, akit nemrég tüntettek ki egy évtizedes aktív tevékenységéért a szervezet országos találkozóján.
Diaconu elmondta, heti találkozóikon mindenféle májbeteget szívesen fogadnak, és hangsúlyozzák, vállalja fel mindenki a betegségét. „A 90-es években egy komoly műtét során vérátömlesztést kellett végrehajtani rajtam, és sajnos megkaptam a hepatitis C törzsét, amelyet egyébként 1994-ben fedeztek fel a kutatók. Azóta több kezelésen is részt vettem, és sikerült tünetmentessé tenni a betegséget. Úgy vélem, minden olyan helyen fontos elmondanom, hogy beteg vagyok, ahol más, egészséges emberekkel is érintkezhetek. Például fogorvosnál, manikűrösnél. Arra kérjük az egyesület tagjait, tegyenek hasonlóképpen, mert nagyon fontos, hogy vigyázzunk embertársainkra” – hívta fel a figyelmet az egyesületi vezető. Mint figyelmeztetett, fokozottan kell figyelni a tetoválóműhelyekben, a manikűr-pedikűr szolgáltatásokkor és az olyan kezeléseken, ahol vérrel érintkezhetnek az emberek, mert a májbetegség legalattomosabb és legveszélyesebb törzse csak véren keresztül terjed, ám jelenleg még nem gyógyítható.
A nagykárolyi központ amellett, hogy felvilágosítással és tanácsadással szolgál, segít a tagoknak beszerezni a gyógyszereket, kialakítani a megfelelő diétát, illetve a papírmunkában is segítő jobbot nyújt, ugyanis komoly iratcsomót kell benyújtaniuk azoknak, akik államilag támogatott gyógyszereket szeretnének igényelni. „Szerencsére a mai válságos időkben sem csökkent a támogatás, és még mindig teljesen ingyen kapják a betegek az egyébként havonta 7 ezer lejes gyógyszercsomagot. Ezek az orvosságok többe kerülnek, mint a HIV-vírus tüneti kezelésére használtak. Annyi változott az utóbbi időben, hogy a korábban megszokott 8-10 hónapos elbírálási időszak helyett egy évet is kell várni, amíg a biztosítóház megvizsgálja a betegek esetét, de eddig még senkit sem utasítottak el” – tette hozzá Diaconu, aki elmondta azt is, a városban nincsen gasztroenterológus szakorvos, de az egyesület több nagyváros klinikájával kapcsolatot tart, és mindenkinek szívesen ad útbaigazítást. Szatmár megyében egyébként több mint 130 nyilvántartott májbeteg él, országszerte pedig a 2 milliót is meghaladja a számuk, de a valós betegszám ennél jelentősen magasabb.
Diaconu elmondta, az utóbbi években nagyon sokat fejlődött a májbetegségek elleni küzdelem, és olyan gyógyszerek jelentek meg, amelyek már kevésbé károsítják a szervezetet, és szedésükkel jó közérzete lehet a betegeknek, akik első tünetként hosszan tartó, szűnni nem akaró fáradtságot éreznek. „Mivel ezt általában nem veszik komolyan az emberek, és nem mennek rögtön orvoshoz, nem kezeltetik időben a betegséget” – véli a nagykárolyi egyesület vezetője, aki tapasztalatból tudja, hogy a diagnózis után 1,5 évvel sem késő megkezdeni a kezelést. A legújabb májbetegség elleni szer még kísérleti stádiumban van, Magyarországon már pozitív tapasztalatokról számolnak be, és a tervek szerint idén Romániába is elérkezik.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.