
Fotó: Farkas Antal
Szakmabeliek és vállalkozók fogtak össze, hogy visszaállítsák a lovas szakma népszerűségét a Székelyföldön. Ennek érdekében lovas iskolát hoztak létre Csíkszentsimonban, és hamarosan Udvarhelyen is beindul a lovas oktatás.
2014. január 19., 14:592014. január 19., 14:59
A hasonló gondolkodásmód hozta össze a csíkszentsimoniakat a székelyudvarhelyiekkel, mindkét településen elindult egy folyamat, és úgy érzik, egymást segítve hatékonyabban tudnak működni. Csíkszentsimonban Böjte Csaba ferences szerzetes egyik gyerekotthonában tavaly tavasszal indult be a lovasszakember-képzés próbafolyamata. A képzés ősztől működik, ott dolgozik szakoktatóként Kádár Barna, aki jelenleg huszonhárom – javarészt középiskolás – gyereket oktat.
A Székelyudvarhelyen élő szakember felajánlotta segítségét a Boros Csaba által működtetett, egyelőre hobbiszinten működő lovardának, hiszen céljuk ugyanaz: népszerűsíteni a lovaglást, a lovassportot. A csíkszentkirályi származású André Ábel három hónapja dolgozik lovászként a székelyudvarhelyi Csicser-farmon, most készítik elő a terepet a lovas iskolának, amelyet tavaszra szeretnének beindítani.
„Folyamatban van egy lovas klub alapítása, szeretnénk létrehozni hivatalosan működő lovardát, ahol fiatalok oktatása lenne a cél. Tíz éve foglalkozom lovakkal, Magyarországon ezen a területen dolgoztam, és mindenképp itthon szerettem volna a szakmában elhelyezkedni, haza akartam jönni, de eddig nem volt hova. Most jött el az ideje, többször is idejártam, míg végül meghoztam ezt a döntést\" – mondta el André Ábel.
Kelet-Európa egyetlen lovászképzője
Nagyon szép hagyománya volt a Székelyföldön a lovas életnek, de a kommunizmus teljesen tönkretette, ezért újra kell élesztenünk – fogalmazott Kádár Barna. „A lovakhoz kapcsolódó tudás, ami valamikor megvolt a székely emberekben, teljesen elveszett, kihalt. Igazából nulláról indulunk, és megpróbálunk újraéleszteni egy igényesebb lovas kultúrát. Elsősorban a gyerekek oktatásával kell kezdenünk. Egy jó barátunk ötlete volt a lovas iskola beindítása, hiszen a lovász hiányszakma a munkaerőpiacon. Nagyon fontos Böjte Csaba „gyerekei\" számára, hogy olyan szakmát tanuljanak, amiben el tudnak helyezkedni, hiszen amikor kikerülnek az életbe, a tudáson kívül egyebük nincs. A jelenleg működő lovas intézmények pedig képzett szakembert kapnak\" – tette hozzá Kádár.
A lovas szakma iránt nem csupán a fiúk, a lányok is érdeklődnek, belőlük is jó szakember válik. „Nem csupán az országban, de még Kelet-Európában sincs olyan jellegű lovászképzés, mint aminek nekifogtunk. Szerződést kötöttünk a kaposvári lovas akadémiával, elfogadták a tantervünket, és nagy valószínűséggel végzős diákjaink kaposvári lovas akadémiás diplomát fognak kapni. Az iskolában alapszintű lovászképzés zajlik, elméleti és gyakorlati oktatás szintjén, a végzett diákok akár egy versenyzőt, akár egy lovas idegenforgalmi egységet, akár egy hobbilovast ki tudnak szolgálni. Tehát nem versenyzőket képzünk, hanem munkásokat\" – fejtette ki a szakember.
Lovas turizmus beindítását tervezik
Kádár Barna elmondta, az udvarhelyi lovascsapatnak rokonszenves volt az, amit ők elkezdtek, ezért kezdeményezték az együttműködést. Céljuk, hogy a helybéli, lovak iránt érdeklődő gyerekekben elültessék a lovassport szeretetét, és igényes lovas kultúrát terjesszenek el. A Csicser-farmon jelenleg huszonkét ló áll rendelkezésre, ezekből tízet-tizenkettőt szeretnének kiképezni mindennapi lovaglásra.
„A képzés elsősorban itt bent, a farm területén kezdődne futószáron, majd amikor elsajátítják az alapokat, terepre is kivisszük a gyerekeket. A lovaglást télen-nyáron lehet gyakorolni, tízéves kortól ajánlott, és aki nyáron megszereti, bizonyára télen is igényli. A lovaknak szükségük van minden héten egy nap pihenésre, a többi napon pedig lehet velük dolgozni. Nagyon sok törődést igényelnek, a rendszeres etetés mellett folyamatosan tisztítani kell őket, mozgásigényük is nagy\" – mondja a lovász.
A lovarda elindításában, de a lovak kiképzésében is segítenek, nyáron pedig valószínűleg elhozzák néhány tanítványukat, hogy besegítsenek az itteni munkába – tette hozzá. „Nagyon megtetszett a lovas turizmus, a tereplovaglás beindításának ötlete, ami jó reklám lenne egész Székelyföldnek. Megfelelő marketinggel népszerűsíthetnénk ezt a környéket. Ha már külföldről hazaköltöztünk, tudásunkat és jó szándékunkat érdemes összevetnünk s valami rendkívülit alkotnunk, másképp nem haladunk előre\" – mondta Kádár, aki versenyszerűen űzi a fogathajtást, tagja a román válogatott csapatnak, nemzetközi versenyeken is részt vesz és viszi a Székelyföld hírét a nagyvilágba.
„Nagyon nehéz megteremteni az anyagi hátterét ennek a sportnak, a farm tulajdonosa, Boros Csaba segít nekünk eljutni egy-egy nagy versenyre, mi meg reklámozzuk hazai tenyésztésű lipicai lovainkat, és szeretnénk a kialakulóban lévő lovas turizmust is népszerűsíteni, emellett szakmai tudásunkkal viszonozzuk a segítséget\" – fogalmazott Kádár Barna.
Nagyálmos Ildikó
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!