
2009. december 04., 12:412009. december 04., 12:41
„Főként rajtunk, szülőkön múlik az, hogy a gyerekből bankár lesz vagy bankrabló felnőttkorában”, hangzott el azon a marosvásárhelyi tanácskozáson, ahol pedagógusok és a hallgatóság főként az óvodás és kisiskolás korú gyermekek életmódjáról vitázott. A Belvárosi szerdák című rendezvénysorozat vendége ezúttal Balás Éva, Fazakas Katalin, Fejes Réka, Kovács Júlia és Kovács Margit pedagógus volt – mindannyian gyakorló anyák, illetve nagymamák.
A résztvevők – Markó Enikő szervező kezdeményezésére – témakörök mentén nyilvánítottak véleményt a gyereknevelés kérdéseiben például arról, hogy mennyire kell „komolyan venni” a 10 évesnél kisebb gyerekeket. Kovács Júlia szerint már az óvodás gyerek is önálló személyiség, fel kell fedezni, hogy miben ügyes. Manapság már feltétlenül differenciáltan kell foglalkozni az óvodásokkal, elemistákkal – tette hozzá Fejes Réka.
„Sok szülő már ebben a korban – helytelenül – úgy viszonyul a neveléshez, hogy beadja a csemetéjét az iskolába, a nevelési folyamatra nem figyel oda, csak a végtermék érdekli” – fejtette ki Kovács Margit. Főleg városon egyre inkább terjed ez a „divat”, hogy a gyerek a hosszú iskolai programot veszi igénybe. Fazakas Katalin szerint ezzel a szülő elhárítja magától a nevelés, a felügyelet felelősségét. „Jó a meghosszabbított program, és sok esetben feltétlenül szükséges, csak utána a szülő este szervezze meg a közös programokat, a sétálást, és meséljen a gyereknek, ne azzal végződjön a nap, hogy amikor hazaér, a szobájába parancsolja a gyereket” – véli Kovács Júlia.
Fazakas Katalin szerint a gyerek nevelhetőségének az egyik feltétele az, hogy biztonságban érezze magát a családban, és vállalhassa önmagát. „Szabad legyen tévednie, butaságot mondania, csúnyán írnia, ugyanakkor a szülő dolga megtalálni annak az okát, hogy miért ír csúnyán a gyerek”, véli a pedagógus. Többen felhívták a figyelmet arra, hogy a szülőknek feltétlenül időt kell szakítaniuk a gyerekkel való foglalkozásra. Kovács Margit szerint a családi együttgondolkodás pótolhatatlan. Balás Éva szerint az esti közös vacsorakészítés is közel hozhatja a szülőket és gyerekeiket. Ilyenkor sokkal jobban megnyílnak a gyerekek, mint ha a szülő leülteti őket maga elé, és felszólítja a kisiskolást, meséljen a napi eseményekről.
Fazakas Katalin azt tapasztalta, hogy a mai óvódások kevésbé szeretnek csoportosan játszani: „Általában véve unják a hagyományos játékokat. Nem babáznak, nem főznek. Amit a számítógépen látnak, azt játsszák az óvodában is” – mondta Fazakas Katalin, aki azt is kifejtette, hogy felmérést készítettek az óvodában, ahol ő dolgozik, és kiderült: 24-ből csak 6 családban olvasnak mesét a gyereknek. Kovács Júlia ezt egybekapcsolta azzal, hogy a szülők nem ismerik a gyereket: „Csodálkoznak, hogy felnőttkorukban öngyilkosok, depreszsziósok, netán bűnözők lesznek a csemetéik, pedig ők mindent megadtak nekik”.
Az óvónő feltétlenül szükségesnek tartja, hogy a szülő pontosan szabja meg, mit szabad, és mit nem a gyereknek. A korlát ugyanis nemcsak akadály a gyerek számára, hanem kapaszkodó is. Segíti őt eligazodni az élet fontos dolgaiban. Fejes Réka azt tartja lényegesnek, hogy a nevelés játékos, emészthető, emlékezetes formában történjen. Ugyanakkor az is fontos szempont, hogy a gyereknek a saját otthonában a szabadságot is biztosítani kell: „sose tévesszük szem elől azt, hogy a lakás van a gyerekért, és nem a gyerek a lakásért”.
Agresszívek-e a kisiskolások? – tettük fel a kérdést a pedagógusoknak. Mint a válaszokból kiderült, Erdélyben nem kell egyelőre attól tartani, hogy a tanuló megveri a tanárt. „Nincsenek kirívó esetek. De látni kell, hogy igencsak terjed a verbális agresszió, főleg a lányok körében, de ez a középiskolára jellemző”, mondta Kovács Margit. Balás Éva úgy gondolja, hogy a gyerekekben, főleg a fiúkban felgyülemlő feszültség levezetésére igenis legyen játék kardjuk, játék pisztolyuk, ugyanakkor tudatosítani kell bennük, hogy ez mire való, és meddig lehet elmenni a játékban.
Fejes Réka azt tapasztalta, hogy főleg az átlagnál értelmesebb gyerekek lesznek manapság agresszívak. Feltétlenül figyelmet kell fordítani arra, hogy sporttal, kirándulással, egyéb tevékenységekkel vezessük le a gyerekek agresszivitását. A Marosvásárhelyi Református Kollégium igazgatója, Székely Emese szerint kár, hogy manapság már nem létezik a szülők iskolája – így senki nem tanítja meg a felnőtteket arra, hogy miként kell szülőnek lenni.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.