
Fotó: Boda L. Gergely
Az Egészségügyi Világszervezet 2014-es jelentései alapján Románia az 5. helyen áll az alkoholfogyasztás tekintetében. A statisztikai kimutatások szerint az ország felnőtt lakossága évente fejenként 14,4 liter tiszta alkoholt fogyaszt – ez enyhe növekedést mutatott az eltelt évtizedekben.
2015. január 17., 16:522015. január 17., 16:52
2015. január 17., 16:542015. január 17., 16:54
A szakemberek úgy vélekednek, az alkoholfogyasztás társadalmi jelenség, ami elsősorban megelőzéssel és a szenvedélybetegség megfelelő módon való kezelésével fékezhető meg.
Rossz minőség nagy mennyiségben
Az alkoholfogyasztás több tényezőtől függ: egyrészt kulturálisan változó jelenség, másrészt személyiségjegyek is szerepet játszanak a kialakulásában, de attól is függ, hogy milyen családi háttérrel rendelkezik az illető személy – mutatott rá Bartha Éva, a szenvedélybetegekkel foglalkozó Bonus Pastor Alapítvány pszichológusa.
Szemléletes példája a kulturális tényezőnek az, hogy míg a franciák naponta kulturáltan fogyasztanak jó minőségű borokat, és országos szinten nincsenek jelentős problémák az alkoholizmust illetően, mi gyakran rossz minőségű italokat fogyasztunk, már reggel korán elkezdjük a poháremelgetést, és az sem mellékes, hogy a kínálgatás a vendégvárás elengedhetetlen eszköze.
Ábrám Zoltán, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közegészségtani tanszékének vezetője szerint az eredmények várhatóak voltak, hiszen nem hirtelen nőtt meg az alkoholfogyasztás.
A tanszék keretében végzett székelyföldi kutatás eredményei azt mutatják, hogy a lakosság mintegy 4,3 százaléka rendszeres töményalkohol-fogyasztó, ami azt is jelenti, hogy minden 18. ember alkoholista. A professzor elmondta: a közép-európai régióban kiemelten jellemző a tömény alkohol mértéktelen fogyasztásának elterjedése.
Májcirózis, öngyilkosság
Az alkoholizmus szövődménye, hogy európai uniós szinten Romániában és Magyarországon
a legmagasabb a májcirózisban szenvedők száma, ami többnyire a korai elhalálozáshoz vezet. Miközben valaki élhetne 70–75 évet, a kór ennél mintegy másfél évtizeddel korábban vet véget az életének. A magyarság körében az alkoholizmus másik hozadéka a magas öngyilkossági arány.
„Az öngyilkosságok jelentős hányadát alkohol befolyása alatt követik el. A tett végrehajtásának hátterében depresszió és lelki vonatkozások is húzódnak” – fogalmazott Ábrám. A magyarság alkoholfogyasztási szokásainak okairól a professzor elmondta, a háttérben a magyar lelkület, a stressz, a fel nem dolgozott történelmi, közösségi problémák – ezt a kutatók újabban Trianon-szindrómának is hívják – állnak.
Ábrám Zoltán szerint a probléma megoldása komplex kérdés, megfelelő törvénykezésre és prevenciós tevékenységekre lenne szükség. Noha az általános trendek nehezen változtathatók, fontos lenne a fiatalok körében egy olyan értékrend kialakítása, amely nem kötődik az alkoholhoz. Továbbá fontosnak véli olyan egészségügyi intézmények létrehozását, amelyek az alkoholfogyasztás csökkentését célozzák.
Pszichológiai és szociális szempontú megközelítés
Bartha Éva szerint is nagy hiányossága a hazai kórházaknak, hogy szinte egyikben sincs addiktológiai osztály. A kormányszintű beavatkozás akkor lenne hatékony, ha bio-pszicho-szociális betegségnek tartanák az alkoholizmust, azaz nemcsak biológiai szempontból közelítenék meg, hanem szociális és pszichológiai téren is többet tennének az illetékesek.
A pszichológus szerint nemcsak medikális szinten kellene kezelni az alkoholproblémát, és nemcsak annyiból kellene állnia a kezelési módnak, hogy a szenvedélybeteg befekszik a pszichiátriára elvonókúrára, hanem gyógyulását támogató egyéni és csoportos terápiákat kellene igénybe venni. A pszichológus nem feltétlenül az alkohol drágítását tartaná jónak mint a fogyasztáscsökkentés eszközét. A szesztilalmat hozta fel példának, amikor a húszas évek Amerikájában ennek hatására felerősödött az alkoholfogyasztás.
A szakember úgy látja, hogy ha nőnek az árak, az azt fogja eredményezni, hogy azok, akik alkoholproblémával küzdenek, sokkal több rossz minőségű alkoholt fogyasztanak. Bartha Éva szerint nem utolsó szempont az sem, hogy a tizennyolc év alatti fiatalokat valóban ne szolgálják ki szeszes itallal.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!