A testünk vágyik az ebéd utáni pihenésre, ám nem mindegy, hogy hogyan sziesztázunk. A tökéletes hatást úgy érhetjük el, ha többórás alvás helyett csak 10-20 percre dőlünk le.
2013. augusztus 23., 09:492013. augusztus 23., 09:49
Einsteinről feljegyezték, hogy kezében egy ceruzával napjában többször is megpihent kedvenc karosszékében. Ahogy egyre mélyebbre zuhant az alvásban, a ceruza egyszercsak kiesett a kezéből, és felriadt - azaz biztosította, hogy tényleg csak 10-20 percet pihenjen. A testet-lelket feltöltő szieszta lényege ugyanis az lenne, hogy az ember ne érje el az alvás mélyebb fázisait.
Harminc perc után zuhanunk mély alvásba
Egy teljes alvási ciklus körülbelül másfél óra, éjszakánként 5-6 ciklust járunk be – olvasható az origon. Minden ciklus öt fázisból áll: az első fázis, amikor az ébrenlétből átkerülünk az alvás állapotába, ez körülbelül 5 percig tart. A következő fázisban lelassul a légzésünk és a szívverésünk, ez egy legfeljebb 30 perces szakasz. Utána következik a 3. és a 4. fázis, amelyek az alvás legmélyebb szakaszai, végül az ötödik fázis az úgynevezett REM-alvás, azaz a gyors szemmozgással, álommal járó szakasz.
Ha a délutáni pihenő után nem akarunk fáradtabban ébredni, mint ahogy ledőltünk, ajánlott, hogy a mély alvási fázisokat, azaz a 3. szakaszt már ne érjük el. Ez azt jelenti, hogy 30 percnél többet semmiképpen ne szunyókáljunk ebéd után, érdemes akár az órát is beállítani, hogy jól ébredjünk. A rövid pihenő után jobban tudunk koncentrálni, valamint éberebbek és hatékonyabbak leszünk a nap második felében. Ehhez viszont az is kell, hogy a sziesztával ne az éjszakai alváshiányt próbáljuk ellensúlyozni. Aki ugyanis krónikusan fáradt, sokkal gyorsabban belezuhan a 3. alvási fázisba, így elképzelhető, hogy 30 perc után is álmosabban, szétszórtabban ébred, mint lefekvés előtt.
Kávé, cigi helyett alvással pörgessük magunkat ebéd után
Az északi és a déli szélesség 30. foka között elterülő országokban a szieszta része a kultúrának, még a Koránban is szerepel. Európán belül elsősorban Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban elterjedt, ám a multinacionális cégek terjeszkedésével a mediterrán, trópusi országokban is kezd kikopni a délutáni pihenő. Pedig a délutáni fáradtság mindenkinél jelentkezik, és az egészség szempontjából nem mindegy, hogy ezt pihenéssel ellensúlyozza-e a dolgozó, vagy egy újabb kávéval, esetleg cigivel próbálja felpörgetni a szervezetét.
Az ember belső ritmusával foglalkozó kutatások feltárták, hogy egy egészséges ember, aki éjszakánként kialussza magát, 24 óra alatt kétszer érez erős fáradtságot: az esti lefekvés előtt és az ébredés után körülbelül 8 órával. Ez utóbbi a legtöbbünknél délután fél 2 és 3 óra közé esik, ilyenkor romlik a koncentrálóképesség, és lecsökken az energiaszint. A délutáni fáradtság nem olyan erős, mint az éjszakai, ám ahhoz pont elég, hogy a teljesítményünk romoljon. A kutatások szerint tehát nem az ebédtől álmosodunk el, hanem szervezetünk természetes ritmusa, hogy kettő óra körül kevésbé aktív.
A szieszta jót tesz a szívnek
A szieszta pozitív egészségi hatásával kapcsolatban a leggyakrabban idézett vizsgálat az amerikai Harvard Közegészségügyi Intézet, valamint az Athéni Orvostudományi Egyetem kutatóinak nevéhez fűződik. A hatéves vizsgálatba 24 ezer embert vontak be, és azt találták, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a kora délutáni rövid pihenő 34 százalékkal csökkenti. Ennek magyarázata, hogy amikor ellazulunk, csökken a stresszszint, a vérnyomás, lassul a szívverés, és ily módon a szívbetegségek kockázata is mérséklődik. Más kutatások a szieszta délutáni teljesítményre gyakorolt pozitív hatását hangsúlyozzák: az amerikai Cornell Egyetem vizsgálata szerint 20 perc délutáni pihenő után a termelő vállalatoknál dolgozók körében jelentősen csökken a balesetek és hibák aránya, valamint javul a reakcióidő. A teljes képhez azonban hozzátartozik az a kutatás is, amelybe több mint 19 ezer kínait vontak be.
A kutatás meglepő eredménye szerint a szieszta növeli a kettes típusú cukorbetegség kockázatát. A jelenségre a vizsgálatot végző kínai Guanzhou Kórház orvosai nem találtak magyarázatot. A negatív eredmény mindenesetre elég volt ahhoz, hogy Nagy-Britannia 2009-ben már nem tartotta meg a 4. Nemzeti Sziesztanapot, amely az ebéd utáni pihenőt volt hivatott népszerűsíteni a britek körében.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!