
Azért nem vagyunk őszinték önmagunkhoz, mert az együtt jár egy rakás érzéssel, és ezektől fél a 21. századi fogyasztói társadalomban élő ember – hangzott el dr. Csernus Imre Párkapcsolat, önértékelés, boldogság című kolozsvári előadásán.
2014. november 15., 13:132014. november 15., 13:13
A Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tartott rendezvényen telt ház várta a népszerű magyarországi pszichiátert. Csernus az előadás kezdetén kijelentette, két fajta párkapcsolat létezik: a felnőttnek látszó és a felnőttkapcsolat. Mint kifejtette: a felnőttkapcsolat programja az őszinteséggel kezdődik, és azért nem vagyunk őszinték, mert az együtt jár a fájdalommal.
A pszichiáter azonnal interaktívvá tette előadását – több emberrel is elbeszélgetett a közönség soraiból. Azért szeret emberekkel beszélgetni, mert olyan dolgokra kívánja felhívni a figyelmet, amelyek ott vannak a szemünk előtt, de nem látjuk meg őket – magyarázta. Szemléltetésként kihívott egy párt az előadói pulpitus elé, akikről kiderült, hogy hiába udvarolt másfél hónapig a fiú, mégsem lett igazi párkapcsolat belőle.
Ugyanakkor az első sorokban ülőknek meglehetősen kényelmetlen kérdéseket tett fel, például az önbizalomról. Aztán elsütötte azt a „poént”, hogy két önbizalom-hiányos ember kapcsolata az úgynevezett „VVV- kapcsolat”, azaz vak vezet világtalant. Amikor néhányan elhagyták az előadást, kifejtette: szándékosan használt vulgáris szavakat, ugyanis aki csak a vulgaritást hallja meg, az elmegy, aki viszont a szavak jelentését is, az marad.
Csernus Imre előadásában az is elhangzott, a párkapcsolat csúcsa a két ember közti szövetség, a zárkózottság pedig akár méhnyakrákot is okozhat azoknál a nőknél, akiknek genetikai hajlamuk van rá. Arra is kitért, hogy a szülők túlságosan is elkényeztetik a gyerekeiket. „Nem baj az, ha az életben vannak pofonok” – fogalmazta meg álláspontját. A racionális önmegvalósításról pedig úgy nyilatkozott, hogy a hit nélküli munka középszerű életet eredményez, ugyanis hit nélkül nem lehet teremteni, alkotni.
A pszichiáter ugyanakkor kifejtette, az egója akadályozza meg az embert abban, hogy őszinte legyen. Az egó pedig annyi, mint eljátszani önmagunk és mások előtt a mindenható Istent. A zárkózott ember pedig az érzelmi konfliktusokat nem tudja kezelni – hangsúlyozta Csernus. Hozzáfűzte, elengedhetetlen az érzelmi leválás a szülőktől ahhoz, hogy valaki felnőtté váljon.
Az egó legyőzéséhez pedig fontos, hogy megbocsássuk magunknak, amiért hazudtunk – önmagunknak – magyarázta. Zárásként riasztó statisztikai adatokat osztott meg hallgatóságával Csernus Imre. Ezek szerint Magyarországon a 18 évet betöltöttek egyharmada súlyos mentális problémákkal küzd, a 20-as éveikben házasságot kötők 40 százaléka pedig elválik a második házassági évforduló előtt.
Csernus Imre: mindig van kiút
Csernus Imre, Magyarország közismert, úgynevezett „kiabálós” pszichiátere az egykori jugoszláviai Verbászban született 1966-ban. 18 éves korában került Budapestre, második generációs értelmiségi családból származik. Saját bevallása szerint szülész szeretett volna lenni. Évekig rendelt a Lipótmezőn az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben, ahol elsősorban drogfüggőket kezelt. Számos könyve jelent meg; Magyarország-szerte és a határon túl is tart előadásokat. Elvált, majd évekig boldog párkapcsolatban élt, amelynek 2010-ben vége szakadt. „Egyszer megkérdezte egy főorvos tőlem: – Imre, miért veszed fel az újabb és újabb narkóst? Átvágják a fejedet, mi értelme az egésznek? – Megálltam, épp egy kórrajz volt a kezemben. Valami ilyesmit válaszoltam: – Nem hiszek abban, hogy ha egy ember belesétál egy gödörbe a saját lábán, abból nem tudna kisétálni szintén a saját lábán. Ezért nem hiszek abban, hogy vannak reménytelen esetek. Nincsenek. Mindig van kiút” – írja.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!