
2011. március 18., 08:252011. március 18., 08:25
A program célja a fogva tartottak és szabadultak támogatása, munkaerő-piaci esélyeik javítása és szociális problémáik enyhítése személyiségük fejlesztésével, valamint rehabilitációjuk és reszocializációjuk elősegítése. Az első tréningen pszichológusok, szociális munkások és a segítő szakmák különféle területein tevékenykedők ismerkedtek az amerikai módszerrel.
„Abból indulunk ki, hogy minden ember képes a változásra, és minden ember a társadalom hasznos tagjává válhat” – magyarázta a Krónika kérdésére a magyarországi Stiblár József AVP vezető tréner, pszichológus. Elmondta, erdélyi származású felesége révén került kapcsolatba a gyergyószentmiklósi György Annamária pszichológussal, aki végül megszervezte az első tréninget. A program 1975-ben indult New York állam börtöneiben, és az elítéltek egy helyi kvéker csoportot kértek fel a tréning lebonyolítására. A munka néhány éven át csak a börtönökben zajlott, a legfőbb célkitűzés pedig az volt, hogy csökkentsék az erőszakszintet a börtönkörnyezetben.
A programot Magyarországon 1993-ban indították, ekkor hozták létre az AVP Hungary Közhasznú Egyesületet, amely független, önkéntesekből álló szervezet. Az egyesület tevékenységét büntetés-végrehajtási intézetekben kezdte, zárt intézeti tréningekkel. „Kezdetben komoly ellenállásba ütköztünk elsősorban a börtönök vezetőségével, mert egyszerűen nem értették, mit akarunk” – magyarázta Stiblár, kifejtve, hogy az első tréningek azonban eloszlatták a kételyeket, és mára már ott tartanak, hogy a büntetőintézetek vezetői keresik fel őket. Azóta Magyarországon már a fiatalkorú bűnelkövetők intézeteiben is alkalmazták a programot, és különféle tevékenységet folytató szakemberek számára szerveznek tréningeket.
„A módszer nem a tanításra, hanem a közös felfedezésre és az élmények megosztására épül” – fejtegette a pszichológus. Mint mondta, soha nem szolgálnak kész válaszokkal azoknak, akikkel együtt dolgoznak, mert meggyőződésük, hogy a válaszok ugyanott rejtőznek, ahol a kérdéseik, a problémáik, vagyis önmagukban. Mint kihangsúlyozta, a tréningek során igyekeznek „felfedezéseikben támogató” környezetet létrehozni, és arra bátorítják a résztvevőket, hogy saját magukban kutassanak a megoldások után. Ugyanis minden ember magában hordozza az élettapasztalatát, amit időnként érdemes megvizsgálni, átértékelni és tanulni belőle. „Hiszünk abban, hogy minden tapasztalat értékes, és erre már lehet építeni egy új életet” – szögezte le Stiblár József, aki legnagyobb sikerének azt tekinti, hogy már van három olyan trénere, akiket büntető-intézetben ismert meg tréningek során. Ők már önálló tevékenységet folytatnak és rendszeresen szerveznek programokat börtönökben.
„Az erőszak sajnos jelen van a mindennapjainkban, elég, ha csak a híradásokat nézzük” – magyarázta a tréner, kifejtve, hogy épp emiatt örül annak, hogy Gyergyószentmiklóson népes érdeklődő szakembernek ismertethette a program alapelveit, illetve valamelyest betekintést nyújthatott annak működésébe is. Mint mondta, abban reménykedik, hogy az első tréningen résztvevők közül kerül néhány olyan ember is, aki idővel trénerré válhat, és itt is megalapíthatnák a programot működtető egyesületet. „A programot nagyon jónak és hasznosnak találom” – szögezte le György Annamária pszichológus, a gyergyószentmiklósi első tréning szervezője, hozzáfűzve, hogy ezért is tartotta fontosnak szakembert meghívni ide, hogy megismertesse a hasonló területen tevékenykedő kollégáival is a módszert. Mint mondta, mindenképp a folytatásban gondolkodik, hiszen a nálunk lévő büntetőintézetekben is vannak olyan emberek, akik egy kis segítséggel a társadalom hasznos tagjaivá válhatnak.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!