
Többek közt Háromszéken is megtartották az idősek napját – október első napján a Diakónia Keresztyén Alapítvány által szervezett eseménysorozaton kevesen, de annál nagyobb érdeklődéssel vettek részt a szépkorúak. Az ünnepségen az alapítvány otthongondozó szolgálata is bemutatkozott.
2014. október 04., 14:372014. október 04., 14:37
Szakszerű gondozás és ápolás
A Kónya Ádám Művelődési Ház adott otthont a Diakónia Keresztyén Alapítvány által szervezett, Idősekről – Idősekért elnevezésű eseménynek, amelyen bemutatkoztak a segélyszervezet munkatársai, önkéntesei, de előadásokat is tartottak a segítőknek, hozzátartozóknak és időseknek. Szerdán a szervezet munkatársaitól kaptak információt az érdeklődők, akik önkéntesként vagy hozzátartozóként segítenének beteg, idős rokonaikon.
Az alapítvány az idősgondozó programját mutatta be, hiszen az legmeghatározóbb tevékenysége az otthoni gondozói szolgálat. Ennek keretében öreg, krónikus beteg, ágyhoz kötött vagy mozgásában korlátozott, szakápolásra szoruló személyeknek nyújtanak szakszerű segítséget. Jelenleg Kovászna megye 42 falujában és 3 városban támogatják az érintetteket.
Tóth Anna, az alapítvány vezetője elmondta, a gondozásért csak kevés pénzt fogadnak el, az ellátásra szoruló időseknek nyugdíjuk öt százalékát kell befizetniük, ha heti három alkalommal igényelnek segítséget, három százalékát, ha havonta. A gondozásukban lévő idős személyekről az igazgató elmondta, vannak, akik jól mozognak, tevékenyek, és nem szorulnak teljes ellátásra, viszont olyanok is akadnak, aki beszélni nem tudnak, így csak tekintetükkel jelzik hálájukat az ápolóknak.
Segítség a hétköznapokban
A segítség mindig jól jön – mondta a 73 éves Kocsis Mária, aki tíz éve özvegy, és azóta egyedül él. A Diakónia Keresztyén Alapítvány munkatársai hetente felkeresik, vérnyomást mérnek, és szükség esetén injekciót is beadnak neki.
„Nem vagyok beteges, és szerencsére nagyon jól mozgok, viszont minden héten várom a kedves ápolókat, hogy felkeressenek. Az egészségügyi segítség mellett a hétköznapi dolgokba is besegítenek: újságot hoznak nekem, beszélgetünk mindenféle eseményekről, és tanácsokat is adnak. A Diakónia munkatársai mellett más szervezetek önkéntesei is eljönnek, és jólesik látni, hogy a fiatalok nem hanyagolják el az idős embereket, hanem segítenek rajtunk\" – mondta az idős hölgy.
Almássi Lajos 69 éves nyugdíjas, a feleségével együtt részt vesz minden időseknek szóló rendezvényen. „Számomra fontos a kikapcsolódás, nyáron mindig kiülök a parkba sakkozni vagy kártyázni, de komolyzenei koncertekre, az egészségről szóló előadásokra és kiállításokra is járok. Most a feleségemmel eljöttünk meghallgatni az idősekről szóló előadásokat. Örülök, hogy ő is eljött, mivel sokkal nehezebben mozdul ki otthonról, mint én\"– mondta Almássi Lajos.
Szakmai továbbképzés
Az idősek napja apropóján a szakápolók és nővérek számára is rendeztek konferenciát, a szakmai továbbképzőn több helyi önkéntes, asszisztens vett részt. A szervezetnek szüksége van az önkéntes nővérek, asszisztensek munkájára, hiszen általuk tudják szakszerű ellátásban részesíteni az időseket.
Ugyanakkor a Diakónia Keresztyén Alapítvány a szolgálathoz tartozó kisjövedelmű idősek és betegek számára különböző segédeszközöket és fogyóanyagokat (nedvszívót, pelenkát, tisztító- és tisztálkodószereket, esetenként ágyneműt, fehérneműt) is biztosít, ugyanakkor önkénteseik szociális segítségnyújtásban is részesítik az öregeket. Az idősek napi rendezvénysorozat a Szilágyi Andrea karnagy által vezetett Székely Mikó Kollégium kórusának előadásával zárult.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!