
Fotó: A szerző felvétele
2010. december 24., 10:222010. december 24., 10:22
Bogi babát és alvó macit szeretne, három levelet is rajzolt, hogy biztos legyen, és mind a háromban ugyanazt írta. Bogi szerint az ablakon vagy az ajtón jön be majd az angyalka, a nagyszülőknek kicsi karácsonyfát hoz, a gyerekeknek nagyobbat. Regina nagy macit és ceruzahegyezőt szeretne, mert azt az iskolás testvére neki csak ritkán adja oda. A Mikulás kinyitotta az ablakot és betette az ajándékokat, pedig nincs is kívül fogantyú, pálcát is hozott, pedig Regina és a testvére nem is voltak rosszak, de aztán a pálca valahogy elveszett, meséli a kislány. Máté csokoládét szeretne, le is rajzolta, nagyon várja, de még nem jött el az angyal, mondja kicsit türelmetlenül.
Tamás olyan emelőt kíván, ami mindent levesz a magas polcról, már látott hasonlót a nagyüzletekben és egy könyvben, amelyikben játékok vannak. A legfontosabb, hogy távirányítós legyen, és biztos beszerzi az angyalka, a Mikulás is hozott rendőr-, meg tűzoltó-, meg mentőautókat, bár a rendőrautó nem éppen olyan volt, amilyet Tamás szeretett volna, de most már nem bánja. Rolland tévéjátékot kíván, dórásat, azt mondja a „tévében reklámozták”, az angyal majd kopogtat az ablakon, és akkor beengedik. Ábel játékállatokat kér, az angyal varázslattal nyitja ki az ablakot, anya főz és takarít, Ábel, a testvérei és az édesapja pedig várják az angyalt.
Nehéz megtalálni az egyensúlyt, hogy örüljön a gyerek, de ne is halmozzuk el felesleges ajándékokkal, mondja Erika. A kétgyerekes édesanya elmesélte, hogy tavaly a tévéreklámokban látott méregdrága éneklő babát kérte és kapta meg a kislánya. A baba valamilyen szláv nyelven énekel, a csalódott kislány azóta sem játszik vele. A kisfiú sem járt jobban, hiszen a reklámokban röpködő robotok, rajzfilmfigurák a valóságban csak akkor repülnek, ha kis gazdájuk mozgatja.
„A nagyszülők, a keresztszülők, barátok is vesznek valamilyen ajándékot, legjobb esetben annak a beszerzését is ránk bízzák, de így is nagyon nehéz, hogy túl drága se legyen, örüljön is neki, és két nap múlva ne dobja félre” – mondja Erika. A legjobb stratégia, ha többször átbeszélik, a gyerekek lerajzolják, leírják, hogy mit szeretnének. Tudják, hogy túl sokat nem kérhetnek, és szerencsére most már azt is tudják, hogy nem a reklámok alapján kell választani, szögezi le az édesanya.
Asztalos Enikő óvónő a Krónikának elmondta, az adventi időszakban a gyerekek figyelmét a belső értékekre, a család, az összetartozás, a szeretet fontosságára próbálják irányítani. Sokat beszélnek a karácsonyról, az ünnepről, és soha nem kérdezik a gyereket, hogy mit szeretne „kapni”, inkább arról kérdezik, hogy mi a vágya, hogyan szeretne ünnepelni. A református középcsoportban olyan a szellemiség, hogy általában csak egy-két ajándékot kérnek az óvodások, nem követelőznek, megértik, hogy nem ez a lényeg, mondja az óvónő.
A sok tévéreklám, a divatos játékok megkerülhetetlenek, és a gyerekek számára az ajándékok is fontosak. Nagyon fontos megtartani az egyensúlyt, a gyerekek azért örüljenek az ajándéknak is, bármit, bármennyit kaptak. Asztalos Enikő szerint a legfontosabb, hogy a karácsony varázslatos időszak az óvodáskorú gyerekek számára, minden decemberben minden gyerek számára megtörténik a csoda. A gyerekek azt érzik, hogy van valaki, az angyal, aki őket elfogadja, szereti, még akkor is, ha csintalanok vagy nem fogadnak mindig szót, mindenképpen megajándékozza őket. Asztalos Enikő arra figyelmeztet, hogy ne mondjuk a gyerekeinknek, hogy legyenek jók karácsony előtt, mert különben nem hoz nekik semmit az angyal. Minden gyerek jó, és minden gyereknek megtörténik karácsonykor a csoda, mondta az óvónő.
Hollanda Andrea könyvtáros, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár szakembere elmondta, jó, ha a karácsonyfa alatt a játék mellett könyvet is talál a gyerek. Az óvodáskorúaknak, a kisiskolásoknak a könyv egyben játékszer is, lefoglalja őket. A könyvtárosok gyakran ellátogatnak az óvodákba, és mindig minden gyereket elbűvölnek a képes könyvek, a mesék pedig megnyugtatják, elvarázsolják őket. Nem minden könyv drága, érdemes odafigyelni az ajánlókra, például a www.meseutca.hu oldalon lehet olvasni ilyeneket. A Naphegy Kiadó is kitűnő könyveket ismertet, mondta Hollanda Andrea. Boldizsár Ildikó Királylány születik vagy Bagossy László A sötétben látó tündér című mesekönyve nagyon jó ajándék lehet a szakember szerint.
Nem tudhatjuk, hogy a különböző családokban milyenek az ajándékozási szokások, viszont ahol túlságosan elhalmozzák a gyereket ajándékkal, felmerül a gyanú, hogy a szülők valójában nem önmagukat adják, hanem az együttlétet helyettesítik tárgyakkal, magyarázta Bocz Judit pszichológus. Ha a gyerek év közben keveset kap a szüleiből, az eltúlzott karácsonyi ajándékozás lehet egyfajta jóvátétel, a szülők lelkiismeret-furdalásának a jele, véli a szakember. Bár a kicsik között kialakulhat a versengés, hogy ki mennyi és milyen ajándékot kapott, de ugyanannyira vonzó lehet a társak szemében, ha a gyerek azt meséli, hogyan ünnepelt a szüleivel és feleleveníti a kellemes közös élményeket. A felnőttek kérdésfelvetése is eltereli a figyelmet a lényegről, hiszen általában azt kérdezik a gyerektől, mit hozott az angyal, és nem azt, hogy hogyan ünnepelt.
Gyakran előfordul, hogy a szülő saját magának vesz ajándékot, a villanyvasutat, amit gyerekkorában nem kaphatott meg, és nem is tapogatózik, hogy mit szeretne a gyereke. Bocz Judit szerint gyakran a felnőttek önbecsülését növeli, hogy milyen autójuk van, milyen házban laknak, és mennyi ajándékot vásárolnak a gyereküknek. A szülők többsége egész évben rohan, két állást is vállal, majd az ünnepek előtt megáll egy pillanatra, és jóvátételként elhalmozza a gyerekét ajándékokkal. Bocz Judit leszögezte, az a szülő, aki év közben folyamatosan érezteti a szeretetét, ráfigyeléssel, együttérzéssel, jelenléttel, az nem érzi szükségét annak, hogy sok ajándékot vásároljon karácsonyra.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.