
Fotó: A szerző felvétele
2010. március 05., 10:242010. március 05., 10:24
Egyedi stílusa miatt a Mesterkurzus-sorozat legutóbbi előadója megosztja hallgatóságát: sokan istenítik, mások kimondottan utálják. Erdélyi előadásaiban Csernus Imre főként az érzelmek és az intimitás rejtegetésének, visszafojtásának a veszélyeiről beszélt, és kitért az alkoholizmussal kapcsolatos kérdésekre is.
Csernus Imre szerint az élet kudarcai, sikertelenségei miatt a legtöbben másokat okolnak. A rendszer, az élettárs, a szomszéd vagy bárkinek az okolása csak ideig-óráig kínál megkönnyebbülést, a régi konfliktusok miatti feszültség újból és újból előtör. A pszichiáter szerint erre a legjobb példát az alkoholisták szolgálják. „Azok válnak alkoholistává, akik életük valamelyik területén vesztesek. Divatos szóval élve az ilyenekre mondják, hogy lúzerek. Fölösleges az ilyenekre haragudni, mert haragszanak ők eléggé magukra. Még akkor is, ha azt nem ismerik be” – mondta marosvásárhelyi előadásában Csernus. A pszichiáter ezek után még keményebben fogalmazott az italfüggőkről. Véleménye szerint az ilyen egyének nem is halnak meg emberhez méltó módon. „Nem meghalnak, hanem megdöglenek” – jelentette ki a pszichiáter valósággal sokkolva a stílusát esetleg nem ismerő nézőket. Csernus aztán meg is magyarázta: azért döglenek meg, mert hiányzik belőlük az emberi büszkeség és tartás. Olyan egyedek, akik még önmagukat sem képesek szeretni.
Csernus meglátásában az érzelmek rejtegetése még inkább jellemző a székelyföldi férfiakra, mint az anyaországiakra. Ezt nemcsak a beszélgetésekből, hanem a nonverbális kommunikációból is könnyen le lehet szűrni. Példaként az utcán megfigyelt rohanó párokat említette, ahol a nő a férfi afféle „függelékének” látszik. A hallgatóságra nézve megjegyezte, hogy az érzelmekről, az intimitásról vagy a párkapcsolatokról szóló előadásaira is javarészt hölgyek járnak el, párjaik legfeljebb unszolásra ülnek be a széksorokba. „El kell ismerni: a hölgyek sokkal nyitottabbak. Sok pasi azt hiszi, hogy ő attól talpig férfi, ha nem beszél a belső tölteteiről. Nem igaz. A férfi attól lesz férfi, ha igenis kimutatja érzéseit! Sajnos a mai férfiak egyre merevebbek, egyre inkább félnek kimutatni érzelmeiket” – állapította meg a nőről majd a férfiról is nagy sikernek örvendő könyvet író Csernus. Szerinte aki nem mer érzelmi szempontból felnőni, az az intimitást sem tudja kimutatni. Példaként a saját, Vajdaságban élő, orvos szüleit említette, akiket ugyan szeret, de éppen emiatt képtelen rájuk felnézni. „Nagyon sok ember elfelejtette, vagy éppenséggel nem is tudja, hogy ujjbegyeit nem csak munkára vagy szórakozásra használhatja, hanem az érzelmek megélésére is. És annak, aki önmagára is haragszik, az érintése nem lehet őszinte” – figyelmeztetett a pszichiáter.
„Fiam, te nem sírhatsz, mert te férfi vagy!” – idézte az idősebb székelyek oly nagy előszeretettel ismételgetett intését Csernus. Véleménye szerint ez a konokság életükön át végigkíséri a rugalmatlanul gondolkodó és érző embereket. „Az efféle székelyek is olyan büszkék és merevek, mint a fenyő, csakhogy a fenyő éppen emiatt könnyebben törik” – jelentette ki a pszichiáter. Megítélésében az érzelmek visszafojtásával önmagunkat, párunkat és gyermekeinket gyilkoljuk. Az intimitás ki nem mutatásával a feszültség egyre fokozódik, és sok esetben a családok széteséséhez vezet. A sors viszont nem bocsát meg: mindenki annyit kap vissza az élettől, amennyit „beletesz” – vonta le a következtetést Csernus.
A vajdasági származású Csernus Imre a Viasat 3 tévécsatornán sugárzott Bevállalja? című műsorral vált ismertté. Sokak számára kényelmetlennek bizonyuló beszólásai miatt Magyarország „kiabálós” pszichiátere lett. Bár nem tartja magát sem provokatívnak, sem másokat megalázónak, Csernus megosztja a magyar társadalmat: egyben az egyik legkedveltebb és legeltaszítóbb közszereplésre vállalkozó szakember. Az elmúlt hét évben nyolc, nagy közönségsikernek örvendő könyve jelent meg. A Drogmával kezdte, majd a Bevállalja? cíművel folytatta. Legutóbb A nő, Ki nevel a végén? és A férfi című kötetei láttak napvilágot.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.