
Azokból a kamaszokból, akikre odafigyelnek otthon, és akik rendszeresen együtt étkeznek a szüleikkel, kevesebb eséllyel válik iskolakerülõ – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által Romániában is elvégzett nemzetközi felmérés eredményeibõl – olvasható a BBC honlapján.
2014. január 25., 12:172014. január 25., 12:17
A családdal, iskolával való jó kapcsolat
A tanulmány a lógás, iskolakerülés, csavargás negatív következményeire hívja fel a figyelmet, ugyanakkor kitér arra is, hogy a gyerek jó kapcsolata a családdal és a tanáraival, diáktársaival többet nyom a latban e tekintetben, mint az, hogy szegény vagy tehetõsebb családban nõ fel.
A diákok átlagosan 18 százaléka lóg órákról, 15 százalékuk egész napokat hiányzik az iskolából, de bizonyos országokban – köztük Romániában valamint Görögországban, Törökországban és Argentínában – több mint kétszer ennyi diák kerüli az iskolát.
A felmérés szerint Lettországban a legtöbben, Japánban a legkevesebben csavarognak iskolaidõben. A kutatás a nemzetközi PISA-tesztekkel (Programme for International Student Assessment, azaz a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programja) egy idõben készült 2012 decemberében 15 éves diákok bevonásával, eredményeit nemrég hozták nyilvánosságra.
A kutatásból kiderül, nincs különbség szegény és gazdag gyerekek között az iskolakerülés tekintetében, de bizonyos országokban – így Németországban, Hollandiában és Svájcban – fõként a gazdagabb családból származó kamaszok közül kerülnek ki a tanórákról elszelelõk.
A gyereknek szüksége van szülői visszajelzésre
A felmérés következtetései a kamaszok viselkedését befolyásoló egyéb tényezõkre is felhívják a figyelmet, így arra, hogy mennyire érdeklõdnek a szülõk a gyerek mindennapjai iránt, valamint arra, hogy mennyi idõt töltenek együtt. A vizsgált országok háromnegyede esetében az derült ki, hogy ahol rendszeresen együtt étkeznek szülõk és gyermekek, jó hangulatban elbeszélgetnek, megosztják a napi történéseket, a kamaszok kevesebb valószínûséggel lógnak majd el a tanórákról.
„Természetszerű az összefüggés a szülõi viszonyulás, a családi légkör és az iskolakerülés között\" – mondta el lapunk megkeresésére Román Mónika kolozsvári pszichológus. Mint kifejtette, a közös étkezések – szokássá vált rituálék – fontosságára már jó ideje felfigyeltek a szakemberek, olyannyira, hogy terápiás csoportokban is alkalmazzák, mivel fokozza a résztvevõk közti intimitást.
„A bensõséges hangulat megteremtéséhez nagymértékben hozzájárulnak a rendszeres, naponkénti családi étkezések. Ilyenkor a kamasznak alkalma nyílik arra, hogy megnyíljon a szülei elõtt, elbeszélgessen velük. Ha azonban nem gyakoriak és rendszeresek a szertartásos közös családi étkezések, természetesen nagyobb a valószínûsége, hogy a gyereknek, fiatalnak deviáns lesz a viselkedése\" – fejtette ki a Krónikának a pszichológus.
Román Mónika úgy fogalmazott, lényeges, hogy a kamasz otthon meghallgattassék, hiszen ha nem kap szülõi visszajelzést, sokkal könnyebben „csúszik el\". Egyébként, ha a szülõk elhanyagolják a gyerekeiket, az minden életkorban deviáns viselkedést eredményezhet: az óvodáskorúak fegyelmezetlenebbek, gyakrabban bántják a társaikat, verekedõssé válnak. Szülõi odafigyelés hiányában a kisiskoláskorúak nem tudnak teljes mértékben beilleszkedni a közösségbe, agresszívvé válhatnak, nem alakítanak ki baráti kapcsolatokat, nem kötõdnek tartósan a többi gyerekhez.
Kamaszkorban „csőstől jöhet\" a baj
„Kamaszkortól kezdõdõen – 12–13 évesen – csõstõl jön a baj: ide tartozik persze az iskolakerülés, lógás, csavargás is. Ha nem figyelnek oda a gyerekre eléggé a szülei, nem hallgatják meg a gondjait, már ilyenkor elkezd alkoholt fogyasztani, kábítószerezni\" – hívta fel a figyelmet Román Mónika. A szakember úgy fogalmazott, az a szülõ, aki rendszeresen nem ül közös asztalhoz gyermekeivel, nem tölt elég idõt velük, mondhatni elhanyagolja õket.
Ajánlatos lehetõleg minden nap egy közös családi étkezést – ha napközben minden családtag foglalt, akkor a vacsorát – beiktatni az otthoni programba, ezáltal sok negatív következmény megelõzhetõ. Az OECD által végzett felmérés kitért a pedagógusok szerepére is: az eredményekbõl kiderült, hogy ahol a pedagógusok meghallgatják a diákokat, és valóban odafigyelnek rájuk, ott kevesebben lógnak meg az iskolából.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!