Hirdetés

A szervezet mint okos szerkezet

A legtöbb életmódra vonatkozó tanács mindenki számára nyilvánvaló, de ha azokat gyakran megismétlik, jobban rögzülnek, fogalmazta meg Sepsiszentgyörgyön dr. Szantner Emma szegedi táplálkozási szaktanácsadó. Hogy minden élő szervezet, így az emberi is, jól működjék, bizonyos feltételeknek kell teljesülniük, mint például a rendszeres testmozgás, hangzott el az Egészséges életmód, egészséges táplálkozás című előadásban.

Bíró Blanka

2009. május 29., 17:122009. május 29., 17:12

Elegendő folyadékbevitel, napi séta

Ahogy az ember korosodik, már nem távfutó vagy olimpikon szeretne lenni, egészséges testmozgáson ilyenkor a napi séta értendő a friss levegőn, az ember mindennap elmegy bevásárolni a boltba, a piacra – fejtette ki Szantner Emma táplálkozási tanácsadó. „Figyelni kell arra is, hogy megfelelő napszakban, megfelelő öltözékben és ütemben sétáljunk” – javasolja a szakértő, aki szerint a szervezet megfelelő működéséhez ugyanakkor nélkülözhetetlen az elegendő folyadékbevitel. Folyadék nélkül ugyanis nem tud a szervezet működni, mert az élő szövet nagy mennyisége vízből áll, és ezt folyamatosan pótolni kell. Az idősek hajlamosak a kiszáradásra, mert elveszítik szomjúságérzetüket, és nem isznak eleget. Ha pedig nincs elegendő folyadék a szervezetben, ennek a keringés látja kárát – mondta Szantner Emma, s ezt azzal példázta, hogy ha egy kiváló minőségű automata mosógépbe beletesszük a legjobb mosóport, a legillatosabb öblítőt és a legszebb ruháinkat, hiába indítjuk el a gépet, soha nem lesz tiszta ruhánk, ha vizet nem adunk hozzá. „Mindig erre kell gondolni, és biztosítani a napi másfél-két liter folyadékbevitelt. Akinek a családjában idős személy van, erre fokozottabban kell figyelnie, ezt pedig úgy teheti meg, hogy egyszerűen kiméri az adagot, különben az idős ember nem fogja meginni a szükséges mennyiséget” – javasolta a tanácsadó. Kikészítünk egy palackban vagy egy kancsóban két-két és fél liter folyadékot, és annak estig el kell fogynia. „Jönnek a szervezetünket igazán próbára tevő negyvenfokos meleg napok, és ha a folyadékot nem pótoljuk, komoly problémáink lehetnek” – figyelmeztetett a szakember.

Egyre kevesebb a hasznos anyag a zöldségekben

Az életünket azok a dolgok is nagymértékben befolyásolják, amelyek a szervezet működéséhez a vízen kívül a leginkább szükségesek. „Érdekes, hogy volt időszak szüleink, nagyszüleink életében, amikor nem fogyasztottak semmilyen vitamint, táplálékkiegészítőt, szinte csak kizárólag a természet nyújtotta élelmiszereket, és mégis egészségesek maradtak. Ma viszont fontos a vitaminok, táplálékkiegészítők fogyasztása” – fejtette ki a szakértő, aki szerint tudományosan alátámasztott tény, hogy a gyümölcsök, zöldségek ma már nem tartalmazzák azokat a hasznos anyagokat, amelyeket ezelőtt húsz-harminc vagy ötven évvel. Tíz évvel ezelőtt még Szantner Emma is azt tanította, hogy ha valakinek nincs sok pénze, akkor a téli időszakban ne vásároljon a gyógyszertárból C-vitamint, hanem egyen a hordóból savanyú káposztát. Ma már kimutatták, hogy a savanyú káposztában a rostanyagon kívül a szervezet számára már szinte semmi hasznos nincs. Erre az a magyarázat, hogy régen a káposztát úgy termesztették, hogy tavasszal eltették a palántát és ősszel lett belőle káposzta. Most viszont tavasszal elültetik a palántát és három hónap múlva már el is felejtették a káposztát. Mindenféle vegyszerrel, műtrágyával gyorsan-gyorsan termesztik, így semmilyen hasznosanyag-tartalma nincs. „A zöldségek, gyümölcsök vitamintartalma egyharmadára, egyötödére esett vissza. Ez azt jelenti, hogy természetes táplálkozással, még ha a biopiacról veszünk zöldséget vagy ugyanabból a kiskertből, ahol egykor a nagymamánk termesztette, nem tudunk a szervezetünkbe kellő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet bevinni ahhoz, hogy jól tudjon működni. Ezért olyan sok a civilizációs betegség, a daganatos, a keringésbetegségek, az infarktus, a cukorbetegség” – fejtette ki a táplálkozási szaktanácsadó.

Antioxidáns-érték – az élő sejt egészsége

Az amerikai kormány a 90-es években írt ki pályázatot egy mérőeszközre, ami a sejtek, az élő szövet egészségét mutatja ki. A Hasmann rákkutató intézet fejlesztett ki egy lézertechnológiával működő mérőeszközt, amely akkora volt, mint egy szoba, de tudta, amit elvártak tőle: gyorsan, pontosan és fájdalommentesen feltérképezte, hogyan áll az egyén sejtszintű egészsége, vagyis azt mutatja ki, hogy a sejtjeinkben mennyi vitamin, ásványi anyag, nyomelem van. Az volt a hátránya, hogy nem volt mozgatható, csak helyben tudott mérni. Azóta megvásárolta egy magáncég, lekicsinyítette, és a következő években a világ minden részébe eljuttatja. A tervek szerint Romániában is 4500 darabot fognak alkalmazni, ezzel a méréssel derül ki a sejtek antioxidáns-értéke.

„Ez a mutató fontosabb információt ad, mint a vérnyomás, a koleszterin- vagy a vércukorérték, mert nem egy betegséget, hanem az egész életet határozza meg” – mondta a szakértő, aki az antioxidáns-érték fontosságát több példával is illusztrálta. Ha egy vasdarabot kint hagyunk az udvaron, egy idő után megrozsdásodik, egy félbevágott alma is egy idő után megbarnul. Ez az oxidációs folyamat, ami a vassal vagy az almával történik, lezajlik az emberi szervezetben is, csak ez esetben már öregedésnek hívjuk. A vasat ha lefestjük, vagy ha az almára citromlevet csöpögtetünk, késleltetjük az oxidációs folyamatot. A szervezet öregedését úgy lehet lelassítani, hogy az oxidációt antioxidánsokkal ellensúlyozzuk. Az antioxidánsok a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek.

A japánok antioxidáns-értéke világszinten a legmagasabb, és náluk az átlagéletkor is nagyon magas, 80 év körül van. Kelet-Európában viszont általában alacsony az antioxidációs mutató, ami krónikus mikrotápanyag-hiányra utal, hiányzik a szervezetből a vitamin, az ásványi anyag és a nyomelem. Javallott, hogy mindenki a lehető legmagasabbra tornázza fel ezt az értéket, hogy minél egészségesebb és hosszú életű lehessen.

Csodaszerek: zöld tea és fokhagyma

Romániában a statisztika szerint minden második ember keringési problémák (érszűkület, értágulat, agyi katasztrófa, infarktus, magas vérnyomás) miatt hal meg. Ezeknek a betegségeknek a megelőzésére például az omegasavak és a fokhagyma fogyasztása javallott. India egyik területén, ahol sok zöld teát fogyasztanak, egyáltalán nincsenek daganatos betegségek. „A szervezet olyan, mint egy gépezet, amely ha mindent megkap, amire szüksége van, gördülékenyen és jól működik hosszú ideig. Ha pedig valamilyen alkotórész hiányzik, felmondja a szolgálatot.

A betegségek általában azért alakulnak ki, mert a szervezetből hiányzik valami, vagy valamiből túl sok van. A szervezet okos szerkezet, a hiány pótlásával be tudjuk indítani az öngyógyító folyamatokat” – fejtette ki Szantner Emma, aki felhívta arra is a figyelmet, hogy környezetünkben sok olyan gyógynövény van, amit érdemes fogyasztani, nem elfelejteni, életünket jobbá tehetik, szervezetünket egészségesebbé, magyarázta a táplálkozási szaktanácsadó.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében

Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában

Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában
2025. december 15., hétfő

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások

Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások
2025. szeptember 05., péntek

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)

Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)
Hirdetés
2025. április 11., péntek

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra

Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra
2025. február 03., hétfő

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon

A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Hirdetés
2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
Hirdetés
Hirdetés