
Célt tévesztett. Kijev szerint három orosz Sahid drón is Romániában csapódott be
Fotó: Military-today.com
A román határhoz közeli, Duna menti ukrán célpontok ellen végrehajtott orosz dróntámadás során három drón átrepült Romániába – állították csütörtökön az ukrán hatóságok.
2024. július 25., 12:312024. július 25., 12:31
2024. július 25., 14:222024. július 25., 14:22
Az ukrán erők csütörtöki bejelentése szerint az éjszaka indított
„Tegnap este az ellenség 38 Sahid-131/136 típusú támadó drónt vetett be, amelyek több régióban, köztük Dél-Odesszában és Közép-Ukrajnában támadták az ukrán infrastruktúrát” – közölte Mikola Oleszcsuk, az ukrán légierő parancsnoka. A légierő vezetője szerint három drón „elveszett, miután átlépték a romániai államhatárt”, de további részleteket nem közölt.
A román hatóságok eddig nem erősítették meg, hogy az orosz drónok román területen csapódtak volna be, ugyanakkor védelmi minisztériumi források szerint
A védelmi minisztérium szerint a tárca, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a belügyminiztérium szakemberei három olyan területet vizsgáltak meg, ahol pilóta nélküli légi járművek zuhanhattak le az előző éjszakai orosz támadás után.
„A lehetséges előfordulási területként azonosított három helyszín közül az elsőn,
A keresést ma is folytatják, hogy a teljes területet lefedjék. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a lehetséges becsapódási területként azonosított valamennyi helyszín lakott területeken kívül van, és infrastrukturális létesítmények nem érintettek” – közölte a védelmi tárca.
A Geran az Irántól vásárolt Sahid drónok orosz neve.
A minisztérium azt is tudatta, hogy – akárcsak előző éjszaka – csütörtökre virradóra is felküldtek két F-16-os vadászgépet, hogy megerősítsék a légtér megfigyelését és védelmét.
Reagált az incidensre Luminița Odobescu külügyminiszter is.
„Oroszország számos szörnyű támadást követett el az ukrán polgári infrastruktúra ellen. Román területen is találtak törmelékeket. Tájékoztattuk szövetségeseinket és egyeztetünk vekük az ügyben. Románia határozottan elítéli ezeket a felelőtlen cselekedeteket” – fogalmazott az X közösségi platformon a miniszter.
A román közszolgálati televízió munkatársai a helyszínen járva rábukkantak a becsapódás helyére, ahol a drón lezuhanásának helyén keletkezett kráter, valamint megégett fák és növényzet tanúskodik az incidensről.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Falex.costache.355%2Fposts%2Fpfbid024HkRXfSaHjdCL1cnNinbz9QHmYABQJYxgwSpDf5YYypG3b6diSAgC4dzzTxV4AsKl&show_text=true&width=500" width="500" height="250" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>
Helybeli lakosok már korábban azt mondták, hogy három orosz támadóeszköz Plauru falu közelében zuhant le, és szerdára virradóra tízen is tárcsázták az 112-es sürgősségi hívószámot, mondván: a közelben robbanások hallatszanak. A katasztrófavédelem ugyanakkor azzal igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy a detonációk ukrán területen következtek be.
Mint arról beszámoltunk, a román hatóságok az éjszaka folyamán Ro-Alert figyelmeztető üzenetet adtak ki Tulcea megye északi részére, figyelmeztetve a lakosságot a lehulló dróndarabok lehetőségére.
Oleh Kiper, Odessza regionális kormányzója elmondta, hogy
A főváros, Kijev és a Zsitomiri terület hatóságai közölték, hogy ezek a régiók is célpontjai voltak az orosz dróntámadásnak.
Zsitomir régió kormányzója elmondta, hogy a légvédelmi rendszerek az éjszaka folyamán a 10 légi célpont nagy részét eltalálták, de a dróntörmelék 10 magánházat és egy infrastrukturális létesítményt megrongált.
Szerhij Popko, a kijevi katonai közigazgatás vezetője elmondta, hogy a drónok különböző irányokból támadták a fővárost, de a közeli légvédelmi erők mindegyiket megsemmisítették. Popko elmondta, hogy Kijevben nem jelentettek károkat vagy áldozatokat.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
szóljon hozzá!