
Propagandacél. Florin Cîțu román kormányfő fotózza a Moldovába vakcinasegélyt szállító repülőgépet
Fotó: Gov.ro
Udvariasan kikosarazta Moldova államfője a román–moldovai egyesülést zászlajára tűző Goerge Simion AUR-elnök kérését, hogy tegye lehetővé a Pruton túli országba való belépését. Ezzel egy időben megfigyelők szerint Románia propagandacélból juttatott koronavírus elleni védőoltást Moldovába.
2021. március 16., 09:552021. március 16., 09:55
Hétfőn sem tudott bejutni a Moldovai Köztársaságba George Simion, az ellenzéki Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) társelnöke. Mint arról beszámoltunk, a politikussal a leuşeni-i határátkelőnél még vasárnap közölték, hogy 2023-ig kitiltották a volt szovjet tagköztársaság területéről. Az AUR társelnöke azt mondta, diplomáciai segítséget vár a bukaresti külügyminisztériumtól, az államfőtől, mert „parlamenti képviselőként joga van a Prut átlépéséhez”.

Megállították a határon és nem engedték be a Moldovai Köztársaságba George Simion képviselőt, a Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) társelnökét.
Simion a moldovai parlament európai integrációs bizottságának meghívására látogatott volna Chișinăuba, s részt vett volna Nicolae Dabija író hétfő délutáni temetésén. A határt azonban hétfőn sem léphette át, Maia Sandu moldovai államfő ugyanis hivatalán keresztül hozta a román politikus tudomására, hogy nem áll hatáskörében orvosolni a problémáját.
Idén februárban egyébként Simionnak a határozat érvénytelenítését célzó kérését elutasították a moldovai hatóságok, ügyét legközelebb áprilisban tárgyalják. „Gyáva reakciókat tapasztaltam a román és a moldovai hatóságok részéről egyaránt, nem akarják felvállalni az egyesülés, valamint az ellenem foganatosított igazságtalanság ügyének megoldását” – közölte élő facebookos bejelentkezésében hétfőn Simion a leuşeni-i határátkelőtől.
Az első húszezer vakcina nemrég érkezett meg a Bukarest által „testvéri” államként emlegetett két és félmillió lakosú országba.
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője szerint a román gesztusnak politikai propagandacélja is van. A szakértő idézte a bukaresti diplomácia vezetőjét, Bogdan Aurescut, aki azt mondta: az Európai Unió révén érkezett vakcinák Moldovának adományozása azt bizonyítja, hogy Románia betartja ígéreteit. „Vagyis baj esetén Bukarestre lehet számítani. De Aurescu bizonyára nem a közös energiavezetékek és közutak ügyére gondolt, mert ezekkel a tervekkel lemaradt a román fél” – fogalmazott lapunknak az elemző.
Barabás T. János arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben a román média élesen támadja az orosz Szputnyik V oltóanyagot és az azt igénylő moldovai szocialistákat, Moldovában a nyugati járványügyi intézkedéseket ellenző dezinformációs offenzíva indult az interneten. „Oroszország eladna oltóanyagot, erről az oroszbarát Igor Dodon moldovai szocialista pártelnök is nyilatkozott, az illetékes chișinăui egészségügyi intézmény is jóváhagyta annak használatát. A Nyugat-barát Maia Sandu államfő viszont eddig nem nyilatkozott ez ügyben, így a romániai segélyen kívül az egykori szovjet tagköztársaságban alig van oltóanyag” – hangsúlyozta a szakértő.
A román kormány az oltóanyag küldése előtt, február végén másfél millió egyszerű, illetve százezer FFP3-as védőmaszkból, százezer védőruhából és százezer egyszer használatos kesztyűből álló, 2,3 millió euró értékű segélyszállítmányt adott át ünnepélyes keretek között a tavaly novemberben megválasztott Sandunak.
„Az EU-s integrációnak nincs alternatívája a kis állam számára, kereskedelmének hetven-hetvenöt százaléka jelenleg is az uniós államokkal zajlik, tehát az üzleti szféra már döntött az ország geopolitikai irányultságáról. Ugyanakkor Maia Sandu elnök kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekszik a Kelettel és Moldova szomszédaival is. A megélhetési nehézségekkel küzdő lakosság számára viszont érthető módon kevésbé fontos a nagypolitika, őket inkább a munkahelyteremtés, a létbiztonság érdekli” – tette hozzá Barabás T. János.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Újraválasztották George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) alelnökévé – közölte az AUR.
Karol Nawrocki lengyel elnök pénteken megfosztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Sas Rend címétől.
szóljon hozzá!