
A román miniszterelnök az öklét rázza Budapestnek, diszkriminációval vádolja a magyar hatóságokat
Fotó: Gov.ro
A román állampolgároknak a Magyarország területén való átutazása akadályozásával vádolta meg kedden a budapesti hatóságokat Ludovic Orban román kormányfő, aki meglebegtette az Európai Bizottság tájékoztatását az ügyben.
2020. június 16., 15:402020. június 16., 15:40
2020. június 16., 18:422020. június 16., 18:42
A miniszterelnök a bukaresti kabinet keddi ülésének sajtónyilvános részén, belügyminiszterével együtt kelt ki Magyarország ellen. Ludovic Orban azt állítja, hogy „vannak emberek”, akiknek nem engedélyezik az átutazását Magyarország területén. A román kormányfő szerint Magyarország megsérti az Európai Uniónak a polgárok szabad mozgásához való jogát szavatoló rendelkezéseit, mivel a magyar hatóságok szerinte újabb szabályokat léptettek életbe azoknak a polgároknak az esetében, akik csak tranzitálnak Magyarország területén.
Orban beszámolt egy állítólagos esetről, amikor a magyar hatóságok megtagadták egy férfi beutazását Magyarországra, aki a lányát akarta elkísérni vizsgázni egy nyugat-európai országba. A román kormányfő szerint az édesapától munkaszerződése eredeti példányát kérték, és mivel nem tudta felmutatni, nem léphettett be Magyarországra. A kormányfő nyomatékosította: ha Magyarországra akartak volna utazni, megértené a szigort, hiszen a járványhelyzet miatt Románia is hozott korlátozó intézkedéseket. A magyarországi intézkedések azonban az átutazó forgalmat is korlátozzák.
A budapesti hatóságokkal szembeni vádakat Marcel Vela belügyminiszter azzal toldotta meg, hogy „sok kívánnivalót hagy maga után a magyar partnerek viselkedése”. A tárcavezető azt állította, eközben a román fél „teljes nyitottságot tanúsított”. Ludovic Orban erre azt válaszolta, hogy Bukarest az Európai Bizottsághoz készül fordulni az ügyben. „Mi nagyon rugalmasak és nyitottak voltunk. Adminisztratív akadályokat gördítenek a román állampolgárok elé, mintha kifejezetten nekik dedikálnák ezeket. Ez nagyon zavaró” – állapította meg a kormányülésen a miniszterelnök. Orban felszólította belügyminiszterét, vegye fel a kapcsolatot magyar kollégájával, és ha megerősítést nyer az európai szabályozások áthágása, akkor értesíteni kell minderről az Európai Bizottságot.
Ludovic Orban azt is megemlítette a kormányülésen, hogy a román hatóságok roppant nyitottnak mutatkoztak a határ menti megyékben élők ingázásénak lehetővé tétele esetében, és akkor is, amikor romániai diákok magyarországi vizsgákra történő utazását kellett lehetővé tenni. Ezzel szemben az igazság az, hogy a romániai – elsősorban magyar – fiataloknak hazatérésüket követően kéthetes házi karanténba kellett vonulniuk, holott korábban azt ígérték nekik, hogy mentesülnek a vesztegzár kötelezettsége alól.
Mint ismeretes, hétfőtől immár a Magyarországról beutazó uniós polgárok sem kötelesek már kéthetes otthoni elkülönítésre Romániában, jelenleg azonban még hatósági házi vesztegzárra kötelesek azok, akik Romániából utaznak be Magyarországra.

Kedd éjféltől, azaz gyakorlatilag szerda reggeltől megszűnik a karanténba vonulási kötelezettség Magyarország és Románia között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági ls külügyminiszter.
Ugyanakkor a magyar és a román kormány megállapodása értelmében a két ország azon állampolgárai, akiknek a határtól számított 30-30 kilométeres távolságon belül van bejelentett lakcíme, illetve munkahelye, vagy egészségügyi ellátási céllal érkeznek, anélkül kelhetnek át a határon, hogy 14 napra karanténba kellene vonulniuk.
Továbbá a tranzitlehetőségek május 20-ától bővültek a személyautókkal, autóbuszokkal és a kisbuszokkal szállított azon román állampolgárok részére, akik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről repülővel utaznak tovább, vagy Magyarországra érkezik a repülőgépük, és hazautazási céllal közlekednek. A fenti célból érkező gépkocsivezetők és utasaik a beutazás során mentesülnek a hatósági házi karantén elrendelése alól Magyarországon. Utazásuk során, Magyarország területén csak az elengedhetetlenül szükséges alkalommal, a kijelölt üzemanyagtöltő állomáson és pihenőhelyen állhatnak meg. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre utasokat szállító gépkocsivezetőnek 24 órán belül a belépés helye szerinti határátkelőhelyen, a tranzitáló autóbuszokkal utazóknak az utazáshoz szükséges legrövidebb időn belül a kijelölt útvonalon el kell hagynia Magyarország területét.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
1 hozzászólás