
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter
Fotó: Haáz Vince
Május 15-e után a polgárok csak nyomós okkal hagyhatják a lakhelyük szerinti települést – vetítette előre hétfőn az egészségügyi miniszter, hozzátéve, hogy ez esetben elegendő lesz a szóbeli nyilatkozat, amelyet valamilyen dokumentummal, például a tulajdont igazoló okmánnyal kell alátámasztani.
2020. május 11., 20:252020. május 11., 20:25
2020. május 11., 21:402020. május 11., 21:40
Nelu Tătaru elmondta, a szükségállapot lejárta, május 15-e után csak nyomós okkal hagyhatjuk el a települést: ha gondoznunk kell egy gyereket, egy beteg személyt, ha el akarunk menni egy ingatlanhoz, amely a birtokunkban van, ha mezei munkát kell végeznünk stb. „Úgy gondoltuk, hogy ilyen esetekben szóbeli nyilatkozatra legyen szükség, amelyet kiegészít egy, a tulajdont igazoló dokumentum. Bizonyítani kell a nyomós okot, meg lehet adni a címet, és akkor azt ellenőrizni lehet” – magyarázta a tárcavezető.
„Ha két hét elteltével az elvárásainknak megfelelően alakul a helyzet, nem lesznek újabb gócpontok és széles körű közösségi terjedés, a következő 14 napban újabb enyhítések várhatóak majd” – nyomatékosította Tătaru.
A tárcavezető azt is elmondta, hogy folytatják a tesztelést, és a nyár folyamán helyi, regionális és országos szintű felmérést végeznek „önként jelentkező személyek” bevonásával. Ezzel azt akarják felmérni, hogy a lakosság mekkora hányada esett már át a fertőzésen, hogy ennek tudatában készüljenek a járvány esetleges második hullámára.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Vela belügyminiszter a múlt héten arról beszélt, hogy május 15-étől a polgárok bárhová utazhatnak az országban, nem számítanak majd a települések és megyék közötti határok. Aztán a belügyi tárca által szombaton közzétett tervezetből kiderült, a korlátozások egy része továbbra is fennmarad, a polgárok a következő esetben hagyhatják el lakótelepülésüket május 15-e után: munkavégzés, humanitárius vagy önkéntes tevékenység, mezőgazdasági tevékenység, őstermelők esetében a termék értékesítése, más településen levő ingatlan fenntartása, hivatalos irat kiváltása, orvosi kezelésen való részvétel céljából. Emellett más indokolt okból, például: gyerek, családtag, rokon ellátása; idős, beteg személyek gondozása; családtag elhalálozása.
A közvitára bocsátott tervezet értelmében bizonyos feltételekkel és korlátozásokkal engedélyezett lehet még a lakhely szerinti település elhagyása a következő okokból: halaszthatatlan orvosi vizsgálat, egyéni szabadidős és sporttevékenység (kerékpározás, futás, kajakozás, hegymászás, vadászat, halászat, egyebek) legtöbb három személy részvételével; korlátozott létszámban zajló családi eseményen való részvétel; személygépkocsi-vásárlás, a jármű szervizelése vagy kötelező műszaki vizsgájának elvégeztetése, amire a lakhely szerinti településen nincs lehetőség.

A kormány nagyon későn nyújtotta be a szükségállapotot váltó vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, ezért május 15-étől semmilyen korlátozás sem lesz érvényben Romániában – jelentette ki hétfőn Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciójának vezetője.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
szóljon hozzá!