
Fotó: Haáz Vince
A kormány nagyon későn nyújtotta be a szükségállapotot váltó vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, ezért május 15-étől semmilyen korlátozás sem lesz érvényben Romániában – jelentette ki hétfőn Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciójának vezetője.
2020. május 11., 17:562020. május 11., 17:56
2020. május 11., 18:082020. május 11., 18:08
A legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező ellenzéki alakulat frakcióvezetője éles támadást intézett a liberális kormány ellen, amiért nem terjesztette be idejében a veszélyhelyzet intézkedéscsomagjáról szóló törvénytervezetét. Robert Simonis kijelentette: ha sikerül is a kétkamarás parlament mindkét házában péntekig megszavazni a kormány törvénytervezetét, akkor sem fog május 15-ig hatályba lépni, hiszen kihirdetése előtt az alkotmányossági normakontrollra is időt kell hagyni, és csak a Hivatalos Közlönyben való publikálása után 3 nappal lép hatályba.
A PSD frakcióvezetője szerint a jobbközép kormányt terheli a felelősség, ha emiatt újabb fertőzési hullám kezdődik az országban. A politikus szerint az „inkompetens” liberális kormány hetek óta mondja, hogy megszünteti a szükségállapotot, de nem tudták, mit tegyenek a helyére. Simonis kifogásolta, hogy Ludovic Orban kormányfő ugyanazt nyilatkozta hétfőn, miszerint benyújtanak egy vonatkozó törvénytervezetet, és azt akarja, hogy a parlament fogadja el azt csütörtökön, hogy majd az államfő hirdesse ki pénteken és jelenjen meg a Hivatalos Közlönyben. A frakcióvezető szerint azonban ez nem lehetséges.
„A miniszterelnöknek fogalma sincs az alkotmányról, amely kimondja, hogy miután a parlament elfogadott egy tervezetet, kétnapos határidőt kell hagyni arra, hogy az alkotmánybírósághoz lehessen fordulni. E két nap után hirdetheti ki az államfő, és a Hivatalos Közlönyben való megjelenés után három nappal lép érvénybe. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy május 15-étől nem lesznek korlátozások Romániában, mivel ez a kormány ahelyett, hogy időben foglalkozott volna a törvényjavaslat előkészítésével és benyújtásával, azzal töltötte az idejét, hogy pincéreket bízzon meg kórházak vezetésével” – idézte az Agerpres hírügynökség Simonist.
Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője hétfőn jelentette be, hogy az Orban-kormány elfogadta a vészhelyzetre vonatkozó törvénytervezetet. A jogszabálytervezetet elküldték a parlamentnek, amelynek sürgősségi eljárással kellene megtárgyalnia a jogszabályt.

A bukaresti kormány elfogadta a vészhelyzetre vonatkozó törvénytervezetet – közölte a Ludovic Orban vezette kabinet hétfői ülését követően Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!