
Fotó: Kristó Róbert
Kártalanításra kötelezné az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) azokat az energiaszolgáltatókat, melyek nem olvassák le határidőre a fogyasztásmérőket. A százlejes késedelmi díj bevezetésének ötletéről Nagy-Bege Zoltánt, az ANRE alelnökét kérdeztük.
2021. szeptember 16., 10:502021. szeptember 16., 10:50
2021. szeptember 16., 18:182021. szeptember 16., 18:18
A hatóság közvitára bocsátotta a földgáz- és az elektromosenergia-szolgáltatás szabályozása módosításának tervét. Eszerint
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke a Krónikának elmondta, ez egy kényszerítő intézkedés, ezzel próbálják rávenni a szolgáltatókat, hogy időben leolvassák a mérőórákat, és a valós fogyasztást számlázzák ki. A szabályozás szerint a gázórát háromhavonta, a villanyórát hathavonta kötelező legalább egyszer leolvasni – ha ezt nem teszik meg, a cégeknek jelenleg bírságot kell fizetniük, ám ennek értéke nem olyan nagy, hogy kényszerítő hatása legyen. Ezért rukkoltak elő a módosítás tervével, hiszen
A közvitán várják a hozzászólásokat, nemcsak az elosztóktól, a szolgáltató cégektől, hanem azoktól az egyesületektől is, melyek a fogyasztók érdekeit védik, hiszen ezek könnyebben meg tudnak fogalmazni javaslatokat, mint az ügyfél egyénileg – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, terveik szerint a módosítást hamarosan, még ebben a hónapban napirendre tűzik és jóváhagyják.
Fotó: Gecse Noémi
Kérdésünkre elmondta, sok a panasz az energiaszolgáltatókra, bár nem lehet azt állítani, hogy ezek száma az utóbbi időben megugrott. Valamennyi bejelentést kivizsgálják, büntetéseket rónak ki, ám ezek hatása változó: van olyan szolgáltató, amely a bírság hatására próbálja orvosolni a problémákat, például a leolvasás késését, ám olyan esetek is vannak, hogy kifizetik a büntetést, és nem változtatnak semmit a korábbi gyakorlaton.
Az ANRE alelnöke jelezte, az energiapiac liberalizálása, az energia drágulása óta a sajtó is kiemelten figyel ezekre az esetekre, „a különböző sajtorgánumok szinte versenyeznek egymás között, hogy melyik talál egy magasabb értékű számlát”.
Ezeknek a tévedéseknek a kivédésére a legjobb módszer, ha a fogyasztó havonta leolvassa a mérőórát, és a számláló adatait beküldi a szolgáltatónak – mutatott rá az alelnök. Az illetékes kifejtette, a szolgáltató köteles figyelembe venni a fogyasztó által beküldött adatokat, és az alapján kiállítani a következő számlát. Ez alól csak az lehet kivétel, ha időközben a szolgáltató leolvasta a fogyasztásmérőt, mert akkor azt veszi figyelembe a számlázáskor.
hogy a becsült érték nem talál a valós fogyasztással, és a leolvasás után óriási értékű számlát kapnak” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Ha az ügyfél nem fogadja el a kiállított számlát, első lépésben a szolgáltatótól kell hivatalos tájékoztatást kérnie, amire utóbbi köteles 15 napon belül válaszolni, addig felfüggesztik a fizetési kötelezettséget. Ha határidőre nem érkezik válasz, vagy az nem kielégítő, a hatósághoz lehet fordulni; minden esetet kivizsgálnak, és általában találnak megoldást – szögezte le az ANRE alelnöke.

A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció augusztusban.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!