
Nagy az elégedetlenség az egészségügyben, nem tetszik a Sanitasnak a bértörvény
Fotó: Facebook/Federatia Sanitas din Romania
Az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség több ezer tagja gyűlt össze szerdán a bukaresti Győzelem téren, ahonnan az ország minden szegletéből érkezett tiltakozók elindultak a parlament felé. Az egészségügyi alkalmazottak a készülő új egységes bértörvény egyes előírásaival elégedetlenek.
2026. június 03., 12:542026. június 03., 12:54
2026. június 03., 13:562026. június 03., 13:56
A vuvuzelákkal felszerelt tiltakozók olyan feliratokat tartottak a magasba, mint „Mi az emberekről gondoskodunk, nem egy kiadási tétel vagyunk” vagy „A beteg Románia veletek kezdődik”.
Mint Leonard Bărăscu, a szakszervezeti szövetség vezetője az Agerpresnek elmondta, az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerintük hátrányosan érinti az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók jövedelmét és jogait.
A Sanitas tagjai – mint ismerte – múlt csütörtökön a munkaügyi minisztérium épülete előtt szerveztek tiltakozó megmozdulást.

Egyórás tüntetést tart szerdán az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség a kormány épületénél, ahonnan a parlament előtti térre vonulnak – nyilatkozta kedden az Agerpresnek Leonard Bărăscu elnök.
A Sanitas országos tanácsa elutasította az új bértörvény tervezetét, amelyet igazságtalannak, hiányosnak, valamint az egészségügy és a szociális ellátórendszer alkalmazottai számára egyértelműen hátrányosnak tart. Álláspontjuk szerint a jogszabály az egészségügyi dolgozók több mint felénél a fizetések befagyasztását vagy akár csökkenését eredményezheti.
A szakszervezeti vezetők szerint a bérpótlékok csökkentése közvetlenül érintené azoknak a reáljövedelmét, akik nehéz körülmények között, váltott műszakban vagy folyamatos ügyeleti rendszerben dolgoznak,

A Sanitas a munkaügyi minisztérium székhelye előtt szervezett tiltakozó megmozdulást, mert szerintük az új közalkalmazotti bértörvény tervezete hátrányosan érinti az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók jövedelmét és jogait.
Azt is kifogásolják, hogy
A Sanitas szerint a törvénytervezet közvitára bocsátott változata jelentősen eltér attól, amiről hónapokon át egyeztettek az egészségügyi minisztériummal. A szakszervezet ezért a jogszabályjavaslat visszavonását és a tárgyalások azonnali újrakezdését követeli.
Szintén szerdán a pénzügyminisztérium előtt szerveztek tiltakozó megmozdulást a Solidaritatea szakszervezeti szövetséghez tartozó pénzügyi dolgozók is. Azt kérik, hogy 50 százalékkal emeljék meg a pénzügyminisztérium és alárendelt intézményei alkalmazottainak bérszorzóit. Emellett azt követelik, hogy a jogállásukat külön törvény szabályozza.
A pénzügyi szakszervezetek azt is kifogásolják, hogy a fizetések kiszámításánál alapul vett referenciaérték kötelező módon a bruttó minimálbérhez igazodjon, és vezessenek be egy átlátható, automatikus indexálási mechanizmust. Közölték, hogy ha követeléseiket nem veszik figyelembe, további tiltakozó akciókat hirdetnek meg.

Felzúdulást váltott ki a romániai társadalomban a készülő közalkalmazotti bértörvény, miután kiderült, hogy a közméltóságok, magas rangú köztisztviselők fizetése emelkedne, számos társadalmi kategóriájé viszont érintetlen maradna.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!