Hirdetés

Egészségügyi alkalmazottak ezrei tiltakoznak Bukarestben

egészségügy

Nagy az elégedetlenség az egészségügyben, nem tetszik a Sanitasnak a bértörvény

Fotó: Facebook/Federatia Sanitas din Romania

Az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség több ezer tagja gyűlt össze szerdán a bukaresti Győzelem téren, ahonnan az ország minden szegletéből érkezett tiltakozók elindultak a parlament felé. Az egészségügyi alkalmazottak a készülő új egységes bértörvény egyes előírásaival elégedetlenek.

Krónika

2026. június 03., 12:542026. június 03., 12:54

2026. június 03., 13:562026. június 03., 13:56

A vuvuzelákkal felszerelt tiltakozók olyan feliratokat tartottak a magasba, mint „Mi az emberekről gondoskodunk, nem egy kiadási tétel vagyunk” vagy „A beteg Románia veletek kezdődik”.

A szakszervezeti tagok a juttatásaik tiszteletben tartását, az ágazati létszámstop feloldását, az egyenlőtlenségek megszüntetését és valódi szociális párbeszédet követelnek a kormánytól.

Hirdetés

Mint Leonard Bărăscu, a szakszervezeti szövetség vezetője az Agerpresnek elmondta, az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerintük hátrányosan érinti az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók jövedelmét és jogait.

A Sanitas tagjai – mint ismerte – múlt csütörtökön a munkaügyi minisztérium épülete előtt szerveztek tiltakozó megmozdulást.

A tiltakozók juttatásaik tiszteletben tartását, az ágazati létszámstop feloldását, az egyenlőtlenségek megszüntetését és valódi szociális párbeszédet követeltek a kormánytól.

korábban írtuk

Újra utcára vonulnak a bértörvénnyel elégedetlen egészségügyi dolgozók
Újra utcára vonulnak a bértörvénnyel elégedetlen egészségügyi dolgozók

Egyórás tüntetést tart szerdán az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség a kormány épületénél, ahonnan a parlament előtti térre vonulnak – nyilatkozta kedden az Agerpresnek Leonard Bărăscu elnök.

A Sanitas országos tanácsa elutasította az új bértörvény tervezetét, amelyet igazságtalannak, hiányosnak, valamint az egészségügy és a szociális ellátórendszer alkalmazottai számára egyértelműen hátrányosnak tart. Álláspontjuk szerint a jogszabály az egészségügyi dolgozók több mint felénél a fizetések befagyasztását vagy akár csökkenését eredményezheti.

A szakszervezeti vezetők szerint a bérpótlékok csökkentése közvetlenül érintené azoknak a reáljövedelmét, akik nehéz körülmények között, váltott műszakban vagy folyamatos ügyeleti rendszerben dolgoznak,

Idézet
a tervezett kompenzációk pedig nem ellensúlyozzák a veszteségeket.

korábban írtuk

Jövedelmüket féltik, valódi párbeszédet kérnek az egészségügyben dolgozók
Jövedelmüket féltik, valódi párbeszédet kérnek az egészségügyben dolgozók

A Sanitas a munkaügyi minisztérium székhelye előtt szervezett tiltakozó megmozdulást, mert szerintük az új közalkalmazotti bértörvény tervezete hátrányosan érinti az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók jövedelmét és jogait.

Azt is kifogásolják, hogy

  • a törvény nem kezeli kiegyensúlyozottan a különböző szakmai kategóriákat,
  • újabb egyenlőtlenségeket teremt,
  • sőt egyes munkavállalói csoportokat teljesen figyelmen kívül hagy.

A Sanitas szerint a törvénytervezet közvitára bocsátott változata jelentősen eltér attól, amiről hónapokon át egyeztettek az egészségügyi minisztériummal. A szakszervezet ezért a jogszabályjavaslat visszavonását és a tárgyalások azonnali újrakezdését követeli.

Szintén szerdán a pénzügyminisztérium előtt szerveztek tiltakozó megmozdulást a Solidaritatea szakszervezeti szövetséghez tartozó pénzügyi dolgozók is. Azt kérik, hogy 50 százalékkal emeljék meg a pénzügyminisztérium és alárendelt intézményei alkalmazottainak bérszorzóit. Emellett azt követelik, hogy a jogállásukat külön törvény szabályozza.
A pénzügyi szakszervezetek azt is kifogásolják, hogy a fizetések kiszámításánál alapul vett referenciaérték kötelező módon a bruttó minimálbérhez igazodjon, és vezessenek be egy átlátható, automatikus indexálási mechanizmust. Közölték, hogy ha követeléseiket nem veszik figyelembe, további tiltakozó akciókat hirdetnek meg.

korábban írtuk

„A kiváltságosoknak kedvez”: széles körű elégedetlenséget szült a készülő bértörvény
„A kiváltságosoknak kedvez”: széles körű elégedetlenséget szült a készülő bértörvény

Felzúdulást váltott ki a romániai társadalomban a készülő közalkalmazotti bértörvény, miután kiderült, hogy a közméltóságok, magas rangú köztisztviselők fizetése emelkedne, számos társadalmi kategóriájé viszont érintetlen maradna.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés