Hirdetés

Jövedelmüket féltik, valódi párbeszédet kérnek az egészségügyben dolgozók

bértörvény

Nagy az elégedetlenség. Nem tetszik az egészségügyben dolgozóknak a jelenleg közvitán levő új bértörvény

Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres

A Sanitas szakszervezet tagjai csütörtökön a munkaügyi minisztérium székhelye előtt szerveztek tiltakozó megmozdulást, mert szerintük az új közalkalmazotti bértörvény tervezete hátrányosan érinti az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók jövedelmét és jogait. Több más ágazati szakszervezet is tiltakozó megmozdulást jelentett be az új közalkalmazotti bértörvény közvitára bocsátott változata ellen.

Krónika

2026. május 28., 13:322026. május 28., 13:32

2026. május 28., 17:192026. május 28., 17:19

A tiltakozók a juttatásaik tiszteletben tartását, az ágazati létszámstop feloldását, az egyenlőtlenségek megszüntetését és valódi szociális párbeszédet követelnek a kormánytól, amelynek mielőbb el kell fogadnia az új bértörvényt, különben az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében rendelkezésre álló uniós pénzek úszhatnak el. A szakszervezet most azt is bejelentette, hogy június 3-án újabb tiltakozó akciót szerveznek a kormánypalotának otthont adó bukaresti Győzelem téren, ahonnan a parlament előtti térre vonulnak.

Idézet
A Sanitas országos tanácsa elutasította az új bértörvény tervezetét, amelyet igazságtalannak, hiányosnak, valamint az egészségügy és a szociális ellátórendszer alkalmazottai számára egyértelműen hátrányosnak tart

– írja az Agerpres.

Hirdetés

Álláspontjuk szerint a jogszabály az egészségügyi dolgozók több mint felénél a fizetések befagyasztását vagy akár csökkenését eredményezheti.

korábban írtuk

„A kiváltságosoknak kedvez”: széles körű elégedetlenséget szült a készülő bértörvény
„A kiváltságosoknak kedvez”: széles körű elégedetlenséget szült a készülő bértörvény

Felzúdulást váltott ki a romániai társadalomban a készülő közalkalmazotti bértörvény, miután kiderült, hogy a közméltóságok, magas rangú köztisztviselők fizetése emelkedne, számos társadalmi kategóriájé viszont érintetlen maradna.

A szakszervezeti vezetők szerint a bérpótlékok csökkentése közvetlenül érintené azoknak a reáljövedelmét, akik nehéz körülmények között, váltott műszakban vagy folyamatos ügyeleti rendszerben dolgoznak, a tervezett kompenzációk pedig nem ellensúlyozzák a veszteségeket.

Azt is kifogásolják, hogy a törvény nem kezeli kiegyensúlyozottan a különböző szakmai kategóriákat,

  • újabb egyenlőtlenségeket teremt,
  • sőt egyes munkavállalói csoportokat teljesen figyelmen kívül hagy.

A Sanitas szerint a törvénytervezet közvitára bocsátott változata jelentősen eltér attól, amiről hónapokon át egyeztettek az egészségügyi minisztériummal.

A szakszervezet ezért a jogszabályjavaslat visszavonását és a tárgyalások azonnali újrakezdését követeli.

Ugyanakkor az egészségügyi dolgozók tömeges utcai tiltakozását helyezte kilátásba, ha a tervezetet nem módosítják a szakszervezetekkel kialkudott változat szerint.

A bírósági jegyzők jövő hétre részleges munkabeszüntetést hirdettek, a vámosok pedig csütörtöktől túlbuzgó ellenőrzésekkel lassítják a határátkelőkön a forgalmat a bértörvény tervezete elleni tiltakozásul.

Egyébként nem csak az egészségügyben dolgozók, hanem több közalkalmazotti kategória és szakszervezet is tiltakozik a készülő bértörvény ellen. Köztük vannak a vámosok és vámhatósági alkalmazottak, a közigazgatásban dolgozók, az állami kincstár és az adóhatóság alkalmazottai is, de az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség – amely több ágazati szakszervezetet tömörít – is felemelte hangját több tervezett módosítás miatt. Az elégedetlenség fő oka az, hogy a jelenlegi 151 pótlékból 87 megszűnik, a pótlékok nem haladhatják meg többé a bérkeret 20 százalékát. De sokaknak nem tetszik a teljesítményalapú prémiumrendszer bevezetése, sokan pedig az új bértáblával elégedetlenek. A kormány közben azt hangsúlyozza, hogy „senkinek sem csökken a fizetése”, viszont a szakszervezetek attól tartanak, hogy sok alkalmazott elveszíti a jelenlegi juttatásainak egy részét, és nőhetnek az ágazatok közti feszültségek.

korábban írtuk

Bértörvény: a legalacsonyabb nyolcszorosa lehet a legmagasabb közalkalmazotti alapfizetés
Bértörvény: a legalacsonyabb nyolcszorosa lehet a legmagasabb közalkalmazotti alapfizetés

A közszférában a legalacsonyabb és a legmagasabb alapfizetés aránya 1 a 8-hoz, a 2027-re javasolt referenciaérték pedig 4100 lej – derül ki a közalkalmazotti bértörvény hétfőn közvitára bocsátott tervezetéből.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés