
Călin Georgescu 324 ezer támogató aláírást gyűjtött
Fotó: Călin Georgescu/Facebook
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
2025. március 07., 16:572025. március 07., 16:57
2025. március 07., 19:132025. március 07., 19:13
Az elnökjelölt-aspiránst a felesége, illetve George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, valamint a Fiatal Emberek Pártját (POT) vezető Anamaria Gavrilă kísérte el a BEC székházához, ahol több száz szimpatizánsa várta zászlókkal, őt ábrázoló molinókkal – számolt be róla az Agerpres hírügynökség.
Távozásakor Georgescu közölte, hogy benyújtotta a jelölési iratcsomóját, benne a 324 ezer támogató aláírást tartalmazó ívekkel. „2024. december 6-án megölték a demokráciát, ma azonban a román nép felélesztette” – jelentette ki.
Megköszönte a támogatást és az aláírásgyűjtést az AUR-nak és a POT-nak, majd arról beszélt, hogy az elmúlt időszak történései és szenvedései megtanítottak mindenkit még jobban értékelni a békét, a demokráciát és a szabadságot, „amelyeket ki kell vívni és meg kell védeni”. Hangsúlyozta azt is, hogy a Trump-kormányzat is osztja ezeket az értékeket.
Călin Georgescu „a jelenleg hatalmon levő aljas politikai osztálynak” is üzent. Azt mondta, Románián van most a világ szeme, és „a korrupt rendszer” nem tiporhatja lábbal a demokráciát másodszorra is. „Első alkalommal még beszélhettünk gondatlanságról, a második alkalom azonban már előre megfontolt szándéknak minősülne, amelyet minden bíróság, emberi és isteni törvény megbüntet” – fogalmazott. Ebből kiindulva kizártnak tartja, hogy elutasítsák a jelölését, szerinte „elképzelhetetlen”, hogy ne szerepeljen a neve a szavazólapokon.
Megóvta a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) rektora Călin Georgescu elnökjelöltségének iktatását. Remus Pricopie pénteken nyújtotta be az óvást a Központi Választási Irodához (BEC). A SNSPA közleménye szerint Pricopie olyan „szilárd alkotmányos és jogi érvekre” hivatkozik, amelyek egyértelműsítik, hogy a jelöltaspiráns retorikája és magatartása összeegyeztethetetlen a román állam demokratikus és alkotmányos értékeivel. A rektor azt kéri a BEC-től, vizsgálja meg, hogy Georgescu jelölése eleget tesz-e a 2004/370-es törvényben előírt tartalmi és formai feltételeknek, illetve az alkotmánybíróság korábbi határozataiban előírtaknak. Pricopie azt is kéri, hogy utasítsák el Georgescu jelölését.
Simion kitart döntése mellett, Georgescut támogatja
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion pénteken megerősítette, hogy továbbra is Călin Georgescut támogatja, és nem indul az elnökválasztáson. A politikus a Központi Választási Iroda (BEC) székházánál nyilatkozott a sajtónak, amikor Georgescu benyújtotta a jelölési iratcsomóját. „Nem indulok a választáson. Tartom a szavam. Az AUR vezető testületei egyhangúlag döntöttek Georgescu úr támogatásáról” – jelentette ki Simion, magánvéleménynek minősítve a párt országos tanácsát vezető Claudiu Târziu Georgescut bíráló kijelentéseit.
Georgescu jelöltségének esetleges megóvásáról az AUR elnöke kijelentette: „Biztosan lesznek óvások, a demokráciának sok ellensége van, és az alkotmánybíróság veszélyes precedenst teremtett, amelyet nem szabad megismételni”. Úgy vélekedett, hogy sem az ország törvényei, sem az alkotmány nem ad jogalapot Georgescu indulásának megakadályozására.

Pénteken hivatalosan is benyújtja jelentkezését az elnökválasztáson valkó indulásra az érvénytelenített tavalyi megmérettetés első fordulóját megnyerő Călin Georgescu.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
szóljon hozzá!