
A kormányfő szerint az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendeletet legkésőbb csütörtökön fogadja el a kormány
Fotó: Borbély Fanni
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy kormánya várhatóan szerdán délután vagy csütörtökön fogadja el az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendeletet. A kormányfő elárulta, mikor kerülhet terítékre az üzemanyagok áfájának és jövedéki adójának csökkentése.
2026. március 24., 23:382026. március 24., 23:38
2026. március 24., 23:582026. március 24., 23:58
A román kormányfő az Euronewsnak nyilatkozva elmondta, hogy a tervezet véleményezését a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elhalasztotta, és kérte a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását. Utóbbi testület szerdán 11 órától ülésezik, ezután foglal állást a CES a jogszabályjavaslatról. Bolojan közlése szerint a kormány egyeztetett a jelentősebb üzemanyag-forgalmazókkal, hogy az áremelkedések ne háruljanak teljes mértékben a fogyasztókra.
A liberális (PNL) kormányfő szerint a Közel-Keleten tapasztalható szállítási fennakadások globálisan befolyásolják az árakat. Elmondta, hogy a kereskedelmi árrés állami korlátozása a nagy, finomítói kapacitásokkal is rendelkező vállalatok számára kezelhető, de veszteségessé teheti a készterméket vásárló kisebb forgalmazókat, ami ellátási zavarokhoz vezethet.
Ilie Bolojan hangsúlyozta, hogy az üzemanyagárak emelkedéséből származó áfabevétel-többlet nem marad az államkasszában, hanem visszakerül a gazdaságba. Ezzel elutasította azt a vádat, hogy a kormány beavatkozhatna az üzemanyapiacba, de nem teszi meg, hogy nagyobb bevételhez jusson. Hozzátette: a kormány célja megosztani az áremelkedés terheit a fogyasztók, az állam és a piaci szereplők között.
A kormányfő megemlítette, hogy az üzemanyagok áfájának és jövedéki adójának csökkentése is szóba kerülhet egy későbbi lépésként, de erről csak az árak stabilizálódása után döntenek.

Elhalasztotta a bukaresti kormány a kedd délutánra tervezett ülését, amelyen válsághelyzet kihirdetését tervezte a kőolajtermékek piacán az üzemanyag-drágulás nyomán. Az ok: a Gazdasági és Szociális Tanács nem láttamozta a kormányrendelet tervezetét.
Mint arról beszámoltunk, elhalasztották a kedd délután 17 órára beharangozott rendkívüli kormányülést. A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája. A CES a honlapján közölte, hogy a véleményezési határidő április 6., és egyelőre hiányoznak a tervezethez szükséges jóváhagyások Marian Neacșu miniszterelnök-helyettes és az igazságügyi minisztérium részéről.
A hétfői közlemény szerint kedden sürgősségi rendeletet fogadtak volna el a válsághelyzet kihirdetéséről és az ehhez kapcsolódó intézkedésekről. A döntést az Ilie Bolojan miniszterelnök által összehívott munkacsoport hozta meg, miután elemezte azokat a beavatkozási lehetőségeket, amelyekkel korlátozható az üzemanyag drágulásának hatása a lakosságra.
A hat hónapra kihirdetendő, további három hónapos időszakokra meghosszabbítható válsághelyzet idején a benzin és gázolaj, valamint az előállításukra használt alapanyagok teljes értékláncában korlátozni fogják a kereskedelmi árrést. A benzin és a gázolaj exportját, illetve más uniós országokba történő kivitelét a gazdasági, illetve az energiaügyi minisztérium engedélyéhez kötik. A válsághelyzet idején csökkentik a bioüzemanyagok megkövetelt arányát az üzemanyag végső árának mérséklése érdekében.

Mi a hasonlóság a román Szociáldemokrata Párt (PSD) ellenzékbe vonulással való fenyegetőzése és a bukaresti kormánynak az üzemanyag-drágulással szembeni hatékony fellépése között? Hát csak az, hogy nagy valószínűséggel egyik sem fog bekövetkezni.
Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
szóljon hozzá!