
Fotó: Gábos Albin
Minden száz fősnél nagyobb kulturális, vallási és sportrendezvényt betiltottak szerdától kezdődően Romániában a koronavírus terjedése miatt. Raed Arafat, az országos vészhelyzeti főigazgatóság vezetője szerint van elegendő gyógyszer és szakember a betegek kezeléséhez, és a határőrség is éberen figyeli a külföldről érkező és a hatóságokat félrevezetni próbáló román állampolgárokat.
2020. március 11., 14:382020. március 11., 14:38
2020. március 11., 14:472020. március 11., 14:47
A száz fősnél nagyobb rendezvényeket sem engedélyezik szerdától Romániában, a koronavírusos fertőzések terjedését megakadályozandó, jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Raed Arafat, az országos vészhelyzeti főigazgatóság vezetője.
„Ez azt jelenti, hogy a színházakban, mozitermekben vagy más, szintén zárt térben zajló események 100 fő alatti részvétellel rendben vannak, 100 személy fölött azonban nem. Azok a tevékenységek, amelyek megtarthatók a szabadban is – például bizonyos vallási tevékenységek, amelyek során nem kell mindenkinek bemennie a templomba – szintén kivitelezhetők” – fogalmazott Arafat.
„A bentlakások ügye is felvetődött, de ebben az esetben az egyetemekre bízzuk, hogy megoldásokat találjanak. Esetleg csökkentsék az ott levő diákok számát: aki dolgozik, maradjon, aki nem, az menjen haza” – mondta a belügyi államtitkár, aki erre az időszakra a különböző távoktatási módszerek, például online kurzusok használatát javasolta.
Raed Arafat arról biztosította a bukarestieket, hogy egyelőre nem tevődik fel a kérdés, hogy vesztegzár alá vonják a fővárost. Azonban hozzátette, ha nagyon gyors ütemben terjed tovább a vírus, ilyen extrém intézkedések bevezetése is szóba jöhet. A belügyminisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatóján Nelu Tătaru egészségügyi államtitkár arról számolt be, hogy
Raed Arafat belügyi államtitkár
Fotó: Gov.ro
Arról is beszélt, hogy jelenleg elegendő mennyiségű teszt áll rendelkezésre a COVID-19 vírus kimutatására, és szakemberekben sem szenvednek hiányt. Elmondta, az egészségügyi minisztérium adatai szerint eddig 31 személyt azonosítottak koronavírus-fertőzéssel az országban. Összesen 1200 személyt teszteltek az ország hét központjában: Temesváron, Kolozsváron, Iaşi-ban, Konstancán, Craiován és a két bukaresti központban, illetve már Brassóban is van lehetőség a tesztek elvégzésére.
mondta Arafat. A rendelet hatálya alá eső készítmények és segédeszközök jegyzékét az egészségügyi minisztérium állítja majd össze.
Raed Arafat arról is biztosította a lakosságot, hogy a határrendészet figyelemmel követi az útmegszakítással Romániába érkező légi járatokat, az utasok nem tudják eltitkolni a hatóságoktól, hogy melyik országból indultak. Ugyanis több példa is volt már arra, hogy megkísérelték megtéveszteni a hatóságokat.

A karantén ellen tiltakozó, Olaszországból hazatérő román állampolgárok miatt mozgósítani kellett a román rendőrséget és csendőrséget a magyar–román határ több átkelőjén – közölték kedd este romániai hírforrások.
Elmondta, jelenleg 752 személy van intézményes karanténban az országban, közülük 429-en Magyarországon, 23-an Szerbián, 70-en Bulgárián, 94-en Ukrajnán keresztül érkeztek Romániába. De
„A felelősségérzetükre apellálunk, mert saját szüleiket, nagyszüleiket sodorják veszélybe” – hívta fel a figyelmet Arafat, és felszólította a külföldről érkezőket, hogy működjenek együtt a hatóságokkal a vírus terjedésének megfékezése érdekében.
Fertőtlenítés a csíkszeredai Napocska óvodában
Fotó: Gábos Albin
Leckevideókat kérnek a tanároktól
Különböző alternatív oktatási módszerek bevetését javasolják a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak is a szerdán bevezetett kényszerszünet idejére. Monica Anisie ügyvivő oktatási miniszter felhívásban fordult a tanárokhoz és tanítókhoz, hogy járuljanak hozzá nyílt oktatási erőforrásokkal a tanítási folyamathoz. A tárcavezető Facebook-bejegyzésében azt írja, a tanfelügyelőségeknek a CRED nevű projekt által biztosított infrastruktúra révén lehetőségük van feltölteni az internetre oktatási anyagot, amelyhez minden romániai tanuló és pedagógus hozzáférhet. „A tanítási folyamat folytatása érdekében felhívást intézünk a pedagógusokhoz, járuljanak hozzá a red.educred.ro honlapon elérhető oktatási anyagok számának növeléséhez” – kérte a miniszter, aki szerint a minisztérium egy youtube-csatornát is létre szeretne hozni a középiskolások számára. „Felkérjük a tanárokat, hogy készítsenek leckevideókat. Az ehhez szükséges műszaki felszerelést a Román Televízió biztosítja ingyenesen a tárcával aláírt szerződés értelmében” – írta a tanügyminiszter.
Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
szóljon hozzá!