Hirdetés

„Akár a lángnyelv”. Változó gyülekezet, élénk közösségi élet a kettős évfordulót ünneplő bukaresti reformátusoknál

A templom építésének 50., a bukaresti református közösség meglétének 200. évfordulóját ünneplik a Calvineumban a hét végén •  Fotó: Bukaresti Calvineum

A templom építésének 50., a bukaresti református közösség meglétének 200. évfordulóját ünneplik a Calvineumban a hét végén

Fotó: Bukaresti Calvineum

Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz. Szintén a hétvégén ünneplik meg azt is, hogy 200 éve alakult a református közösség a román fővárosban. Zsold Béla lelkipásztor a Krónikának elmondta, a gyülekezet biztos menedék az ortodox nagyvárosban, ahol otthonra találhatnak Krisztus követői.

Kiss Judit

2024. október 22., 19:182024. október 22., 19:18

2024. október 22., 19:252024. október 22., 19:25

Hétvégén ünneplik a bukaresti Calvineum református templom építésének 50. évfordulóját, valamint a több mint 200 éves múltra visszatekintő bukaresti református közösség fennállását – adta hírül a Liszt Intézet Bukarest. Amint a közlemény emlékeztet, a román fővárosban működő két református templom közül

a belvárosi Calvineum építése a kommunista időkben számos nehézséggel szembesült. 1972-ben hagyták jóvá a mostani templom építését, amelyet 1974. október 31-én szenteltek fel. A templom 50 éves fennállásának tiszteletére október 26-án és 27-én ünnepi rendezvénysorozatra várják az érdeklődőket.

Hirdetés
Zsold Béla lelkész 2002 óta szolgálja a bukaresti Calvineum gyülekezetét •  Fotó: Bukaresti Calvineum Galéria

Zsold Béla lelkész 2002 óta szolgálja a bukaresti Calvineum gyülekezetét

Fotó: Bukaresti Calvineum

A Calvineumban immár 22 éve szolgáló Zsold Béla lelkész a Krónika megkeresésére elmondta, a fél évszázaddal ezelőtt épült hajlék Bukarest ötödik református temploma a 200 év alatt. „Az idők folyamán több templomot lebontottak. Kétszáz éve alakult a gyülekezet, nekik építettek egy kis templomot, ugyanis az 1848-as forradalom leverése után sokan kerestek menedéket Bukarestben. A gyülekezet megnőtt, a templom kicsinek bizonyult, lebontották, újat építettek, majd ezt is lebontották. Aztán a Szőlőskert utcában is építettek egy templomot” – elevenítette fel a lelkész.

A bukaresti Calvineum épülete •  Fotó: Bukaresti Calvineum Galéria

A bukaresti Calvineum épülete

Fotó: Bukaresti Calvineum

A hatalom 1972-ben

megengedte, hogy a parókia mögé építsék fel a templomot, úgy, hogy az utcára ne látszódjon ki, és 1974. október 31-én, a reformáció napján tartották benne az első istentiszteletet.

„Egy nép életében 50 év rövid idő, mégis fontos fordulópont, amikor megállunk, hálával tekintünk vissza a megtett útra. Ugyanakkor reménységgel tekintünk a jövőbe, tudva, hogy a nagykegyelmű Úristen, aki a múlt viszontagságai között is megtartott, a jövendőben is menedéket, oltalmat nyújt a hozzá fordulóknak”– fogalmazott Zsold Béla. Mint kifejtette, az elmúlt 50 esztendő alatt a gyülekezetnek két lelkipásztora volt: 1974 és 2002 között nagytiszteletű Zágoni Albu Zoltán, 2002-től kezdődően pedig jómaga.

„Lehetne számokkal ábrázolni a gyülekezet életét, hányszor örvendeztünk egy-egy kisgyerek keresztelése alkalmával, vagy hányszor kerestünk vigasztalást a ravatal mellett.

Idézet
Meglehet, a mutató negatív irányt mutatna. Mindezek ellenére a gyülekezet minden körülmények között biztos menedék, ahol otthonra találhatnak a Krisztus követői”

– állapította meg a lelkész.

A reformáció emlékévében állítottak Bukarest belvárosában reformáció-emlékművet •  Fotó: Bukaresti Calvineum Galéria

A reformáció emlékévében állítottak Bukarest belvárosában reformáció-emlékművet

Fotó: Bukaresti Calvineum

A hétvégi ünnepségen tehát nem csak az ötven évre, hanem a kétszáz éves múltra is emlékeznek. A bukaresti Calvineum gyülekezete nagyon változó, hiszen akik Erdélyből átmenetileg a román fővárosban tartózkodnak, azok közül nagyon sokan csatlakoznak ideiglenesen a református közösséghez.

„Bukarestben sokan vagyunk magyarok, de a gyülekezethez tartozás nem egyértelmű, ugyanis azok a fiatalok, akik Erdélyből időszakosan itt tartózkodnak, azoknak például a szüleik fizetik az egyházfenntartást, otthon. Van, aki vásárhelyi vagy éppen szatmári, de Bukarestben hozzánk jár templomba” – ecsetelte a lelkész. Hozzátette,

olyan gyülekezeti tagjuk is van, aki annak idején a tervek szerint hat hónapra jött Bukarestbe, de most már tíz éve ott lakik. Sőt olyan is akad, aki ötven éve él a román fővárosban, és nyugdíjasként mindig hazamegy nyáron erdélyi szülőfalujába.

„Azt mondhatjuk, hogy ilyen módon a Calvineum gyülekezete nagyon mozgó: most az 50. évfordulóra például egyetlen olyan személyt sikerült felkutatnunk, aki ötven évvel ezelőtt jelen volt az istentiszteleten. Ő Bukarestben él, itt született. Azt is néztük, hogy kiket kereszteltek itt 1974-ben vagy 1975-ben, vagy kik konfirmáltak itt, esetleg kik kötöttek itt házasságot, de nem találtunk itt senkit, mert nagyon változik a bukaresti református közösség” – emelte ki Zsold Béla. Mint mondta, élő, változó gyülekezetről van szó, hiszen az emberek jönnek-mennek Bukarestbe, illetve onnan el.

„A román fővárosról szokták mondani, hogy a legnagyobb magyar falu. Mindig is az volt, hiszen Bukarestben megbecsülték a mesterembereket és az iparosokat, úgyhogy az elmúlt században nagyon sokan jöttek ide.

Idézet
De most is sok magyar él itt, Brassóból, Háromszékről, Csíkszékről, Szatmárnémetiből, a Szilágyságból is vannak híveink. Azok, akik közelebbről jönnek, mondjuk Háromszékről, pénteken hazamennek, vasárnap este vagy hétfőn visszajönnek”

– ismertette lapunknak a gyülekezet összetételét a lelkész.

Ő egyébként Háromszékről került Bukarestbe, és Háromszéken voltak olyan hívei, akik nyugdíjas koruk előtt Bukarestben voltak egyháztagok. „Tehát már akkor ismertem valamiképp a bukaresti gyülekezetet, aztán meg élesben is megismerhettem. Jelenleg is élő közösségről, gyülekezetről van szó. A régi gyülekezetek templomépítők voltak, mi ugyan nem építettünk templomot, viszont a reformáció 500 éves évfordulója alkalmával Bukarest központjában, a királyi palota háta mögött, ott, ahol a lebontott templom helye van, sikerült reformáció-emlékművet állítanunk.

Idézet
Egy ennyire ortodox város központjában egy reformáció-emlékmű nagy dolog, sőt nemhogy Bukarestben, hanem még erdélyi városokban is elég nagy szó lenne”

– emelte ki a lelkipásztor.

A bukaresti református templom, ahol élénk gyülekezeti élet zajlik •  Fotó: Bukaresti Calvineum Galéria

A bukaresti református templom, ahol élénk gyülekezeti élet zajlik

Fotó: Bukaresti Calvineum

A Calvineumban évről évre változik, hányan konfirmálnak, haláloznak el, hányan esküsznek olyanok, akik a gyülekezetbe tartoznak, tartoztak. „Van olyan év, hogy nincs egyetlen konfirmandus se, viszont olyan is, hogy 5-6 fiatal konfirmál. Amióta itt vagyok, a 22 év alatt a legtöbb hat konfirmandus volt egy esztendőben. Ugyanakkor akárcsak Erdély-szerte, itt is csökkenőben van a születések száma. Az elhalálozások száma is elég nagy, olyan esztendő is volt a huszonkettő alatt, hogy harmincnál több személyt temettem, de olyan is, hogy csak kettőt egy esztendő alatt.

Idézet
Tehát ilyen értelemben is nagyon változóak a viszonyok. Talán a lángnyelvhez tudnám hasonlítani a gyülekezeti életet: állandóan változik, de állandóan lobog”

– emelte ki Zsold Béla.

Az ünnepi rendezvénysorozat október 26-án, szombaton 11 órakor Koós Ferenc-körrel indul a Calvineum tanácstermében, amelyen Szekeres Attila István heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia tagja, az Erdélyi Címertani és Zászlótudományi Egyesület alapítója és elnöke az erdélyi címerekről és zászlókról tart előadás, és bemutatja a bukaresti Calvineum számára általa tervezett zászlót.

Október 27-én, vasárnap 10 órától az ünnepi istentiszteletet követőn felszentelik a Calvineum új zászlóját, illetve a templom udvarán felavatják a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium által a külföldi magyar emlékek megőrzését célzó támogatásból erre az alkalomra készített emléktáblát. A rendezvényen a Calvineum vasárnapi iskolásai előadással készülnek. Az ünnepi esemény kiemelt programja a marosvásárhelyi Vártemplom védnöksége alatt működő Musica Humana női kamarakórus fellépése. A Musica Humana női kamarakórus 1985-ben alakult, eredetileg vegyes kar volt, pár év múlva vált női karrá. Karnagyai voltak Száraz Béla, Szalman Loránt, Csíky Csaba. 2020 óta Sikó Szidónia vezeti a kórust.

•  Fotó: Bukaresti Calvineum Galéria

Fotó: Bukaresti Calvineum

Repertoárjukban gregorián dallamok, barokk, illetve kortárs magyar művek és népdalfeldolgozások szerepelnek.

Az évek során felléptek már Magyarországon, Franciaországban, Olaszországban, Szlovákiában, Ausztriában, Spanyolországban, Szerbiában, Lengyelországban, Horvátországban és Szlovéniában rendezett fesztiválokon. A kórust 2024 áprilisában a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége – KÓTA országos minősítő hangversenyén (Bercel, Magyarország) Aranydiplomával tüntették ki.

korábban írtuk

Elöregedőfélben is őrzi identitását a regáti magyarság
Elöregedőfélben is őrzi identitását a regáti magyarság

Annak ellenére, hogy más szórványvidékekhez hasonlóan elöregedőfélben van, a Pitești-en és Ploiești-en élő kis létszámú magyarság igyekszik őrizni nemzeti identitását. A református egyház immár 160 éve van jelen intézményesen e két városban, és a járványhelyzetben is végzi közösségépí

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen

Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol
2026. június 24., szerda

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal

Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal
2026. június 24., szerda

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
Hirdetés
Hirdetés