Hirdetés

Amerikai hátszelű román nemzetbiztonság: a hazai gazdasági életben is megjelent Kína tengeren túli ellenségképe

Kína kizárva? Nemzetbiztonsági kérdés a román kormány szerint az 5G telepítése •  Fotó: Pinti Attila

Kína kizárva? Nemzetbiztonsági kérdés a román kormány szerint az 5G telepítése

Fotó: Pinti Attila

Az Egyesült Államokat követi Bukarest 5G-stratégiája, de a Kínával kapcsolatos fenntartások is a román–amerikai szövetségi érdekkapcsolatokhoz köthetők – véli a Krónikának nyilatkozó szakértő, aki szerint Románia a transzatlanti viszony révén kíván regionális hatalommá válni.

2021. április 20., 12:212021. április 20., 12:21

2021. április 20., 12:472021. április 20., 12:47

A romániai mobilszolgáltatók csak nemzetbiztonsági jóváhagyással rendelkező gyártók által szállított műszaki eszközöket és szoftvereket használhatnak fel az 5G-hálózatok kiépítéséhez és működtetetéséhez – az erről szóló törvénytervezetet legutóbbi ülésén fogadta el a bukaresti kormány.

A dokumentum azokat az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok kiépítésével kapcsolatos alapelveket foglalja jogszabályba, amelyekről Donald Trump amerikai elnök és Klaus Iohannis államfő 2019 augusztusában Washingtonban írt alá megállapodást. A bukaresti sajtó szerint

Hirdetés

az amerikai–román memorandumnak és a tervezett törvénynek az a célja, hogy kizárja Kínát, illetve a kínai Huawei telekommunikációs óriáscéget a romániai 5G-hálózatok kiépítéséből.

Mi a román stratégia az 5G ügyében? – kérdeztük Barabás T. Jánost, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzőjét.

A szakértő arra emlékeztetett, hogy az ötödik generációs telekommunikáció – amely a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb adatcserét biztosít a szerverek, sugárzó relék és a felhasználók számára, ami az új robotizált ipar, de például a IoT (internet of things – digitalizált háztartás, adminisztráció, tanügy, egészségügy) működése számára is előfeltétel – monopolizálása a világhatalmi küzdelmek középpontjában áll, s a teljes technológiával egyelőre csak kínai, dél-koreai, amerikai és svéd cégek rendelkeznek. 2019-ben fogadott el a kormány és a parlament egy 5G-stratégiát.

Idézet
A dokumentumból hiányzik a határidő, a konkrét cél, az eszközök, felelősök megnevezése, inkább csak egy szándéknyilatkozatról beszélhetünk”

– mondta a szakértő. Kiemelte: Bukarest 2019-ben az amerikai AT&T-vel kötött szerződést az 5G kiépítésére, ami a Huawei kizárását is jelenti. „Azóta nem mozdult a törvényhozás, márpedig számos törvényre, határozatra van szükség a munka megkezdéséhez. Közben a Romániában is jelen lévő Deutsche Telekom együttműködik fejlesztésekben és gyártásban is a Huaweijel” – fogalmazott az elemző.

Azzal kapcsolatban, hogy Bukarest mindenféle nagyobb befektetéstől is távol tartja Kínát, Barabás T. János azt mondta, fő politikai és gazdasági stratégia, hogy az Egyesült Államok legfontosabb térségbeli szövetségeseként előnyös IT-, energiaügyi, hadiipari, infrastrukturális befektetésekhez, valamint technológiához, menedzsmenthez jusson hozzá az ország.

Idézet
A romániai elit reményei szerint ezáltal Románia regionális katonai hatalommá válhat, s így valósítaná meg nemzetpolitikai céljait: Besszarábia elnyerését, a román társadalom homogenizálását. Regionális hatalomként a térség IT-, és energiaügyeit szeretné dominálni”

– hangsúlyozta a szakértő, aki úgy véli, a terv már zajlik, így például Magyarországon legújabban két IT-cég a legnagyobb romániai befektető, a Digi kommunikációs, és az Emag e-kereskedelmi vállalat.

„Az Egyesült Államok Hírszerzési Igazgatósága nemrég közölt globális trendek jelentéséből kiderül, hogy hosszú távon Washington Kínát tartja legfőbb kihívásnak. Az amerikai előrejelzésben az Európai Unió várhatóan erősödik gazdaságilag, de a gyenge pénzügyekkel és IT-képességekkel rendelkező régiók leszakadnak. Washington szerint marad az EU mostani Oroszország-politikája, erősödik Kína ellenfélképe, szorosabbá válik az Egyesült Államokkal való kapcsolat. Ha tehát Románia amerikai hátszéllel akar fejlődni, akkor nem engedheti be az érzékeny technológiai piacaira Kínát” – adott helyzetképet Barabás T. János.

Szerinte ennek tudható be, hogy a szociáldemokrata (PSD) kormány tavalyi bukása után visszamondták a cernavodai atomerőmű kínai felújításáról szóló előzetes megállapodást, és nem kínai cégek nyerik el a kommunikációs, IT-beszerzéseket. „A kikötői, közlekedési infrastruktúra és a szénbányászat az IT-nál kevésbé érzékeny terület a nemzetbiztonság számára, utóbbi területeken vannak kínai befektetések Romániában” – jegyezte meg a szakértő.

Lehallgathatta a Huawei egy holland távközlési vállalat ügyfeleit

A Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat segítségével a kínai kormány lehallgathatta a KPN Telecom NV holland távközlési vállalat ügyfeleit – közölte hétfőn a holland sajtó a KPN által tíz éve készített, nemrégiben kiszivárgott, titkosított jelentésére hivatkozva. A beszámolók szerint a holland távközlési vállalat belebukhat abba, hogy a 2010-ben készített, titkosított jelentését nem hozta nyilvánosságra, a dokumentum szerint ugyanis a Huawei munkatársai mind a KPN épületein belül, mind pedig Kínából „illetéktelenül, ellenőrizetlenül és korlátlanul” lehallgathatták az hágai központú cég és Telfort nevű leányvállalata által kiosztott mobilszámokat. Hogy a lehallgatások megtörténtek-e, s ha igen, milyen gyakran, a jelentésből nem derül ki – írta a sajtó. Az világos viszont, hogy a Huawei rendszere lehallgathatta a holland kormány tagjainak, köztük Jan Peter Balkenende korábbi miniszterelnök telefonját, valamint az országban élő kínai emigránsok beszélgetései mellett tudomást szerezhetett arról is, hogy a kiknek a telefonját figyeli vagy hallgatja le a holland rendőrség, vagy az ország titkosszolgálata. A KPN friss közleménye szerint nincs arra utaló jel, hogy a kínai vállalat bárkit lehallgatott volna, vagy ellopta volna ügyfeleinek adatait. Ha a cég ilyen esetről tudomást szerzett volna, haladéktalanul tájékoztatta volna az illetékes hatóságokat és az ügyfeleket – írták. Hozzátették: a Huawei alkalmazottai nem rendelkeztek hozzáféréssel a KPN kulcsfontosságú hálózatához és adataihoz, a kínai vállalat mindenkor a KPN engedélye szerint működött a hágai központban. Ez vonatkozott mind a Huawei, mind pedig a KPN által a tevékenységének támogatására alkalmazott alvállalkozókra is. A Huawei válaszában kiemelte: soha nem járt el rosszindulatúan, sosem élt vissza a helyzetével Hollandiában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája

Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája
2026. június 22., hétfő

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem
2026. június 22., hétfő

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak

Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját
2026. június 21., vasárnap

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat

A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat
2026. június 21., vasárnap

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot

A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot
Hirdetés
Hirdetés