Hirdetés

A miniszterelnök a székelyföldi tüntetések lehetséges okait boncolgatta

miniszterelnök

Felháborodás. Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a székelyföldi tüntetések mögött az adóemelések mellett helyi konfliktusok is állhatnak

Fotó: Székelyhon

A helyi adók emelése mellett más, helyi tényezők is állhatnak a székelyföldi kormányellenes tüntetések hátterében – vélekedett Ilie Bolojan miniszterelnök.

Krónika

2026. február 10., 08:282026. február 10., 08:28

A miniszterelnököt a Digi 24 hétfő esti műsorában kérdezték a székelyföldi megmozdulásokról.

Mint kifejtette, bár a tüntetések fő oka a helyi adók hirtelen emelése volt,

Hirdetés

a helyzetet nem lehet egyetlen szempontból értékelni, és több tényezőt is figyelembe kell venni.

Arra a kérdésre, hogy ezek a tiltakozások kivételesek-e, vagy van-e valami sajátosság ezekben a megyékben, Ilie Bolojan azt válaszolta, hogy nem tud pontos értékelést adni.

„Nem tudok pontos értékelést adni. Ahogy értesültem, hogy az gépjárműadó emelése jóval magasabb volt, mint a törvényben meghatározott minimum” – mondta.

Bolojan hozzátette, hogy az elégedetlenséget más tényezők is befolyásolhatják, nem csak a helyi adók.

Idézet
Lehetnek más, a helyi társadalmi problémákhoz kapcsolódó kérdések vagy a környéken zajló kampányok. Lehetséges, hogy politikai érdekek is szerepet játszanak”

– mondta, hangsúlyozva, hogy ilyen kontextusban „a dolgokat így vagy úgy is be lehet bemutatni”.

A riporter felvetette, hogy a térségben román és magyar állampolgársággal rendelkező emberek élnek, akik részt vesznek a magyar választásokon is.

Ilie Bolojan ezzel kapcsolatban azt mondta: „Igen, ezeknek a román és magyar kettős állampolgároknak joguk van szavazni.”

„Természetesen az adóemeléseket nem fogadják tapssal, ez a valóság. Mondtam, hogy mi sem szeretünk extra parkolási díjat vagy bármi mást fizetni” – tette hozzá Bolojan.

Idézet
Az eddigi formában azonban nem mehettek tovább a dolgok”

– hangsúlyozta.

Mint arról beszámoltunk, a csíkszeredai és székelyudvarhelyi tüntetések után szombaton Gyergyószentmiklóson is az utcára vonultak az emberek.

korábban írtuk

Tüntetések Székelyföldön: mi mozgatja a magyarokat, mekkora lehet a baj az RMDSZ háza táján?
Tüntetések Székelyföldön: mi mozgatja a magyarokat, mekkora lehet a baj az RMDSZ háza táján?

A székely emberek példátlan közfelháborodásának oka az anyagilag eleve kitettebb helyzeten túl az RMDSZ elmúlt évekbeli politikájában, valamint az elégedetlenséget kirobbantó adók természetében keresendő – mondja interjúnkban Toró Tibor politológus.

Az emberek arra panaszkodtak, hogy a helyi adók megduplázódtak, sőt megháromszorozódtak, míg a jövedelmek nem tartottak lépést ezekkel az emelésekkel.

A tüntetés során az emberek azt követelték, hogy az RMDSZ lépjen ki a kormányból, és azzal vádolták a pártot, hogy olyan politikát támogat, amely terhet ró a polgárokra, és amely messze áll a helyi valóságtól.

Emellett

RMDSZ-es kezdeményezésre petíciót is aláírtak Ilie Bolojan miniszterelnöknek címezve, amelyben azt követelik, hogy a költségvetés elfogadásáig fogadjanak el egy törvényt, amely lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy szükség esetén csökkentsék az adókat.

Az intézkedés támogatná a fogyatékkal élőket, az egyedülállókat és a rossz anyagi helyzetűeket.

Bolojan kitért az ingatlanadók emelésére is.

Mint ismeretes, a téma kapcsán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nemrégiben azt mondta, hogy ezzel a döntéssel elérték a „vörös vonalat”, és hogy a lakosság körében „nagyon nagy” a nyomás.

A miniszterelnök kijelentette, hogy

az ingatlanadók emelése egyrészt azért volt szükséges, hogy az adószintet közelebb hozzák az ingatlanok piaci értékéhez, ami egy több éve halogatott kötelezettségvállalás volt, másrészt pedig azért, hogy a helyi önkormányzatok biztosíthassák saját bevételeiket, tekintettel az állami költségvetésből származó összegek csökkenésére.

„Ezek a bevételek a helyi önkormányzatokat illetik, és mivel már nem tudunk annyi pénzt átutalni, mint az előző években, hogy befejezzük az egyes településeken megkezdett beruházási projekteket, több bevételt kellett generálniuk. Természetesen azonban senki, sem én, sem önök, nem akar extra parkolási díjakat, extra telefonszámlákat vagy ingatlanadókat fizetni” – mutatott rá.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány és a helyi önkormányzatok is hibáztak.

Idézet
Például sok mentességet eltöröltünk. Az évek során elkövetett hibáink egyike az volt, hogy sok mentességet hoztunk létre, ami azt jelentette, hogy polgáraink nagy része nem fizetett helyi adót”

– magyarázta Bolojan.

Egy legalább 50 éves épületben élő személy példáját hozva Bolojan kifejtette, hogy „amikor emelték az ingatlanadókat, az ő esetükben az adóemelés nem csak 70 százalékvolt, hanem az adókedvezmény eltörlésével még ennél is magasabb lett. (...) Az ottani hatás sokkal nagyobb volt, mert az adóemelés átfedésben volt az adókedvezménnyel” – hangsúlyozta.

A gépjárműadóról beszélve a miniszterelnök jelezte: azt több helyi önkormányzat is a kormány által meghatározott határértéknél sokkal nagyobb arányban emelte.

„Talán abban a hitben, hogy így több pénzt fog beszedni. A probléma az, hogy a jelenlegi jogszabályok nem engedik, hogy a törvényben meghatározott minimális szintre csökkentsék. Így néhány területen elégedetlenség alakult ki” – tette hozzá Bolojan.

A miniszterelnök rámutatott arra is, hogy teljes mentességet már nem lehet biztosítani, mivel Románia már nem rendelkezik ilyen lehetőségekre szánt pénzzel, és hitelt vesz fel.

Idézet
Már nem alkalmazhatunk teljes mentességet. Nem létezik ilyen, mert már nincs rá kapacitásunk. Bármilyen mentesség, kivétel, utalvány, program esetében mindig meg kell fontolnunk, honnan fogjuk fedezni a mentesség költségeit. Mivel már nincs erre pénzünk, meg kell érteni, hogy Románia hitelt vesz fel erre a célra, amiért hatalmas kamatokat fizet”

– zárta Bolojan.

Mint arról beszámoltunk, az elégedetlenségi hullám miatt a kormány fontolóra veszi, hogy jogszabály-módosítással tegye lehetővé az önkormányzatok számára az adók bizonyos mértékű csökkentését.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Német titkosügynök? Magyarbérenc? Román politikusok célkeresztjében a jobbközép kormányfőjelölt

Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.

Német titkosügynök? Magyarbérenc? Román politikusok célkeresztjében a jobbközép kormányfőjelölt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Azt hitte, de közben mégsem: Nicușor Dan a PNL-re mutogat

Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.

Azt hitte, de közben mégsem: Nicușor Dan a PNL-re mutogat
2026. június 26., péntek

Német mintára készülhet a digitális pénztárcánk

Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.

Német mintára készülhet a digitális pénztárcánk
2026. június 26., péntek

Nyugdíjkorhatár: júliustól újabb egy hónappal emelkedik a nők esetében

2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.

Nyugdíjkorhatár: júliustól újabb egy hónappal emelkedik a nők esetében
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Szabotázst kiált a PSD: ez nem tárgyalás, ez rosszhiszeműség

A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.

Szabotázst kiált a PSD: ez nem tárgyalás, ez rosszhiszeműség
2026. június 26., péntek

Tánczos Barna: uniós segítség nélkül nem lehet rendezni a medvekérdést

A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.

Tánczos Barna: uniós segítség nélkül nem lehet rendezni a medvekérdést
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A kánikula jelentős kockázatot jelent – Ajánlásokat fogalmazott meg az egészségügyi hatóság

Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.

A kánikula jelentős kockázatot jelent – Ajánlásokat fogalmazott meg az egészségügyi hatóság
2026. június 26., péntek

Toronymagas esélyese van a kormányalakításnak a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint

Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.

Toronymagas esélyese van a kormányalakításnak a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint
2026. június 26., péntek

EP-képviselő a PNL, az USR és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje

Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.

EP-képviselő a PNL, az USR és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje
Hirdetés
Hirdetés