Hirdetés

Kifizetési késlekedés

Nem kaptak támogatást a cukorrépa-termesztők Országos tiltakozó akcióra készülnek a hazai cukorrépa-termesztők amiatt, hogy a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség (APIA) nem folyósította számukra a hektáronként járó támogatást. Nem akarnak a csődbe ment magyarországi gazdák sorsára jutni a romániai cukorrépa-termesztők, emiatt utcai tüntetésekkel kívánják kifejezni a mezőgazdasági támogatások folyósításának késlekedése miatti elégedetlenségüket.

Krónika

Krónika

2008. július 22., 00:002008. július 22., 00:00

Mihai Dumitriu, a Romániai Cukorrépa-termesztők Szövetségének ügyvezető igazgatója tegnap úgy nyilatkozott: pattanásig feszült a helyzet a gazdák körében, miután hónapok óta nem kapták kézhez a  pénzösszegeket. A búza-, kukorica- és napraforgó-termesztőkhöz hasonlóan a cukorrépát előállító gazdák is hektáronként 97 eurós, részben az Európai Unió, részben az állami költségvetés által fedezett támogatásban részesülnek. A cukor alapanyagául szolgáló növényt termesztő gazdák emellett hektáronként 223 eurós, eltérő kifizetési rendszer alapján juttatott szubvencióra is jogosultak, amelyet a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökségnek (APIA) már áprilisban folyósítania kellett volna. „Égbekiáltó az ügynökség késlekedése, amely mintegy 5400 termesztőt érint, akik közül sokan 300–400 hektárt művelnek meg. Néhányan eldöntötték: beperelik az intézményt, ha július 30-áig nem fizet” – jelentette be Mihai Dumitriu. Hozzátette: a támogatások elmaradása miatt számos termesztő azt fontolgatja, hogy jövőre már nem vet több cukorrépát, emiatt több hazai cukorgyár működése kerül veszélybe.
Dan Gherghelaş, az APIA vezérigazgatója a kifizetési ügynökséggel szerződéses viszonyban álló szoftverfejlesztő cég mulasztásával magyarázta a pénzügyi támogatások késlekedését. Hozzátette: az intézmény még a napokban nekilát a kifizetéseket szabályozó informatikai rendszer tesztelésének, és várhatóan néhány héten belül utalja a gazdák számlájára a támogatást.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés