Hirdetés

Jövedelempótló virágtermesztés

Érdekvédelmi szövetségre lenne szükség a Maros megyei Udvarfalván A Marosvásárhelytől hat-hét kilométerre fekvő Udvarfalva két dologról volt híres a kommunísta rendszerben, mindkettő a menetrend szerinti autóbuszjárathoz kapcsolódott.

Szucher Ervin

Szucher Ervin

2006. június 13., 00:002006. június 13., 00:00

A helyiek azt mondogatták, hogy amikor a 7 óra 10 perces busz kigördült a faluból, a kertészetben dolgozó nőkön kívül csak a kóbor kutyák és macskák maradtak otthon. A település többi lakója vagy a közeli megyeközpont valamelyik üzemében kereste kenyerét, vagy piacolt. Amikor a faluba visszainduló 13.20-as busz megállt a nagypiac előtt, a piac szinte kiürült.

Szövetség kellene
„Az udvarfalviak mindig is szorgos emberek voltak, nagyon szép virágokat termesztettek. Mindennek ellenére a falu igazából csak négy-öt éve tett szert hírnévre, amikor megszerveztük az első virágkiállítást” – meséli Ráduly György helyi tanácsos, aki a gazdák többségéhez hasonlóan a virágtermesztésből egészíti ki a jövedelmét. A középkorú matematika tanár úgy véli, sem tanítványai, sem azok szülei előtt nem csorbul a tekintélye, ha szabadidejében kertészkedik. Munkájában felesége, két nagy gyereke, azok férje-felesége segíti.
Ráduly úgy érzi, hogy a térség szintjén megérett az idő egy érdekvédelmi szövetség létrehozására. „Nem elég szép virágokat termeszteni, egységesebbé kell tenni az eladást – jelenti ki. – A Moldvából és a Regátból érkező viszonteladók kétszer annyit nyernek, mint mi, termelők, akik télen-nyáron dolgozunk. A piacolás nem megoldás, mert a vásárhelyi piac a termelés alig egy százalékát szippantja fel, utazgatásra meg nemigen jut idő.”
Az udvarfalviak mégis vállalják a hosszas kiszállásokat. A kolozsvári, nagybányai, brassói és nagyszebeni piacokat általában az udvarfalvi termelők uralják. Ráduly György szerint egy nagybani lerakat létrehozása és az árpolitika egységesítése közép- és hosszú távon sokkal jövedelmezőbb lenne, mint a jelenlegi „kalózkodás”. A faluban és a szomszéd településen, Várhegyen közel félszáz termelőt érintene az intézkedés.

Az alálicitálástól tartanak
A falubeli termelők nem nagyon lelkesednek a szövetség szó hallatán. Balogh Károly, akivel a marosvásárhelyi nagypiacon találkozunk, úgy érzi, ő már túl idős ehhez. „Úgy lenne látszatja, ha öt-hat hektáron termesztenénk, de nekem már nincs erre erőm” – mondja az egykori szerelőmester, aki szerint csak azért éri meg virággal foglalkozni, mert azzal valamelyest ki lehet egészíteni az alacsony nyugdíjakat. Persze a piacolás sem ideális megoldás. „Csak úgy tudjuk kihozni az árunkat, ha ez idő alatt valaki otthon ül, és locsolja a virágokat, megválogatja a következő napi piacra valót” – állítja Pap Jolán.
Az érdekvédő szövetség létrehozása azért is indokolt, mert az Unióhoz való csatlakozás után a helyi termelőknek a külhoniakkal szembeni összefogásra is szükségük lesz. Ráduly György szerint az EU határainak keletre tolódása kedvező helyzetbe hozza a szlovén, horvát és magyarországi termelőket, akiknek termékei, ha minőségben nem is múlják fölül mindig az udvarfalviak virágait, árban mindenképpen a hazai kínálat alá licitálhatnak.


Licenc a muskátlira
V. K. „A dísznövénytermesztőknek a szaporítóanyagokkal lesznek elsősorban gondjaik a csatlakozást követően. Az Európai Unióban ugyanis minden fajtának licence van: a nemesítő cég vagy személy kitermesztett egy bizonyos virágfajtát, és levédte” – magyarázta Kentelky Endre, a Sapientia-EMTE marosvásárhelyi kertészmérnöki szakának oktatója. A törvény előírásai szerint a bejegyeztetett fajta dísznövényt termesztőnek meg kell vásárolnia a jogdíjat bizonyos számú növényre. „Mindez akkor lesz aktuális, miután Romániában is létrehoznak egy licencrendőrséget, amely ellenőrzi a termelőket” – mondta a szakember, hozzátéve: a jogdíj megvásárlása a termék árát is növeli majd.
Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés